şükela:  tümü | bugün
 • taksim’in arka sokaklarında ikinci el pazarında kıyafet satan bir dükkanda karşılaşmıştım. tuhaf ve sıradan bir enerjisi vardı. nur içinde uyusun.
 • türkiye'nin gelmiş geçmiş en özel sanatçılarından aysel gürel'in bugün 89. doğum günüymüş. özellikle türk kadını için ayrı bir yere sahip olan aysel gürel gibi ilginç bir karaktere dair söylenecek çok şey var. ben de anlatmak istedim. kendisi her ne kadar söz yazarı kimliğiyle öne çıkmış olsa da aslında diğer mesleği de oyunculuk, edebiyat öğretmenliği ve şairlik. istanbul üniversitesi, sanat tarihi bölümü okuyan aysel gürel çok erken bir yaşta gazeteci vedat akın ile tanışmış ve evlilik teklifi ederek nikah masasına oturmuş. sanırım çılgınlık yılları bu kadar erkene dayanıyor :) evlilikleri boyunca iki kız çocuğu dünyaya getiren aysel gürel, aynı zamanda çok yokluk da çekmiş bir isim. kendisini aldatan kocasından sonra babasından kalan malı mülkü satarak düşünmeden harcarmış. mesela kuyruklu piyano alırmış ki evden piyano çalmayı bilen olmamasına rağmen. aynı zamanda bu renkli görüntüsünün altında kızları için oldukça baskıcı bir anne olduğu gerçeğini de es geçmemek gerek. hatta bir söylentiye göre evden dışarı çıkmalarında bile sıkıntı yaratıyormuş. bunların yanında vasiyetinde türk kadını için 80 yaşına kadar güç oldu ama hep çalıştım bunu herkes yapabilir lafı da boşuna değil; sahiden de kendisi hayatı boyunca hep çalışmış. binlerce şarkı sözü de cabası. hatta öldükten sonra evinde yirmi bine yakın şarkı sözü bulunduğu söyleniyor. özel hayatında da kimsenin dediğine aldırış etmeyen bir kadındı. ne görüntülendiği genç sevgililerine ne rengarenk peruklarına ne de kendine has giyim tarzına söylenenlere asla aldırış etmedi. türkiye'nin başından gelmiş geçmiş en güzel şeylerden biri olan aysel gürel özellikle de türk kadını için apayrı bir yere sahip. bu güzel insanı bu vesileyle tekrar sevgiyle anıyorum.
 • süzme öküz zamanlarımda kendisini bu ne biçim kadın yaaa pöffff diye laf ettiğim, şimdi ise kendisini görsem ayağa kalkıp çeketimi ilikleyeceğim ve elini öpeceğim ister otobüste ister uçakta ister vapurda kendisi gibi deli giyinen tatlı yaşlı kadınları görünce acayip mutlu olmama sebep olan güzel insan.

  şarkılarınla büyüdük, sevdik, çoluk çocuğa karıştık. iyi ki doğdun deli aysel
 • türk müzik piyasasının başına gelmiş en güzel kadın. iyi ki doğmuş, iyi ki o şarkıları yazmış. yoksa kimin sözlerini dinleyip efkarlanacaktık biz.

  allah rahmet etsin.
 • @ünzile ve niceleri ülkeme sağlam bir imza çaktı iyi ki doğmuşsun be uçarı kadın
 • bir sonraki hayatımda evlilik teklifi edeceğim, kabul etmezse, bir sonraki hayatımda şansımı tekrar deneyeceğim. kainatın en güzel, en enerjik, en tatlı, en farklı kadını...
 • iyi ki bu topraklardan geçmişsin de senin yazdıklarını ana dilimizde okuyabilmişiz. iyi ki doğmuşsun. iyi ki hep bas bas bağırmışsın, koşmuşsun, direnmişsin, hepimiz için ilham olmuşsun.
 • maddi sıkıntı çektiği dönemlerde bakkaldan veresiye aldığı 250 gram peyniri üçe bölüp kendi payını yemeyip onu da kızlarına yedirmesiyle hatırladığım, hiç tanımadan çok sevdiğim manevi büyükannem. yerli ve milli baddiewinkle'ımız.
 • en iyi iki işi benim için kesinlikle hasret ve ah mazi olan şarkı sözü yazarı görünümlü şair.
 • "değer mi", "ünzile", "sen ağlama", "1945", "yolun başı", "bir vurgun bu sevda", "son kadınım", "sevdanın son vuruşu", "firuze"... ve her dinlediğimde tüylerimi ürperten daha nice muhteşem şarkının yazarı ve bestecisi... mekanı cennet olsun.

  "sen sandığım şey belki benim yüreğimdi"