şükela:  tümü | bugün
161 entry daha
 • başkaları teknoloji, tıp, resim, demokrasi, tarımda uzmanlaşırken biz resmen faşizm ve yobazlık üzerine uzmanlaşıyor hatta bu alanın literatürünün onemli bir bölümünü yazıyoruz.

  daha önce soylenmiş: vicdan yok. bunun yanında aklı kullanmak yok. eğitim yok. bilgi yok. görgü yok. yok oğlu yok...

  bu kadar yoktan ne çıkar? faşizmin, yobazlığın en zengin (!), en müstesna (!) örnekleri çıkar tabii ki. ekşide sol tarafta ahmaklık, vicdansızlık, haydutluk, hırsızlık, kalitesizlik olguları sel gibi akıyor. bunlar, daha ortaya çıkanlar.

  bizim yüzyıllardır yoksulluk ve cehaletle örülü yazgımız...

  bizim büyük çaresizliğimiz...
 • cehaletin, ırkçılığın, barbarlığın vahşi ve soğuk yüzünü annesinin cenazesi ile bir kez daha görmüş olduğumuz tutuklu kadın.
  "neden bu kadar zalim ve kötüsünüz" diye sormak isterdim, bir insanın annesinin cesedini topraktan çıkarıp başka bir şehre götürmeye zorlayacak kadar. kadın suçludur, masumdur, fikrini beğenirsin beğenmezsin, velevki dünyanın en kötü insanı olsun; bunun bedelini ölmüş gitmiş yaşlı annesinin cenazesine mi ödeteceksin! kim veriyor size, bir an evel toprağa karışması gereken bir mevtayı mezardan çıkarıp atma hakkını! daha mı vatansever oldunuz hiç tanımadığınız yaşlı bir kadının cenazesini gömüldüğü yerden çıkarttırarak! daha mı kabardı milliyetiniz! cibilliyetiniz daha mı parlak ve gururlu geçmiş secereniz! haysiyetiniz, şerefiniz göklere kadar ulaştı mı, o boş mezara bakarken biraz daha mağrur ve soylu musunuz! asaletiniz tasdiklendi mi ülküdaşlarınızın meclisinde! çocuklarınıza anlattınız mı akşam evinize gittiğinizde! hayran hayran dinlediler mi sizi, kutladılar mı asil ve de cesur saldırınızı!
  kötüsünüz bayım kötü. hayatı boyunca sevgi nedir, merhamet ve saygı nedir bilmemiş kadar kötüsünüz.
 • tekrar belirtelim: barbarların "ermeni gömdürtmeyiz" diye saldırdığı cenaze annesine aittir. cenaze gömüldüğü yerden çıkarılmıştır. cenazeye gelen herkes linç tehlikesi ile orada beklemiştir.

  devamla hoşgörünüzün büyüklüğünden dem vuruyorsunuz ya, sizi tanımayanlara yedirmeye çalışın. rezilliğe bak arkadaş.
 • şimdi daha mı vatansever oldunuz? cenazeyi mezardan çıkarttırmak ne demek? hayatımda böyle aşağılık bir davranış görmedim. bu ülkede çorum, maraş, sivas, 6-7 eylül nasıl oldu diye düşünmeyin. aynen böyle oldu.
 • yani artik ne olacaksa olmali orgutlu bir cehalet ile aciklanamaz bu yasananlar, cenazeyi bile mezarindan cikaran bu isid kafali orospu cocuklari artik bu ulkeye olan inancimi yok etmistir.

  tarihsel olarak siyasal islamci ile fasist kafa bir araya geldiginde neler oluyor gorulmustur.
 • "aysel tuğluk'un annesinin cenazesine yapılan saldırı, “burası ermeni mezarlığı değil” diyerek cenazenin mezarlıktan çıkarılması, geçenlerde 6-7 eylül pogromu sırasında mezarların tahrip edilişine dair bir yorumu tekrar etme gereği doğurdu:

  mezarların tahrip edilmesi, cenazelere saldırı ve ölülere saldırılması şeklindeki vandalizm, faşist ideolojinin merkezi boyutlarından olan ölümle kurduğu ilişkinin bir gereği, adeta bir sonucudur. faşizm, mücadelesinin ölülerin toprağında geçtiğini varsayar. faşizm ölüyü kutsar, şahadet kültünü yüceltir. ölülerin asla gerçekten ölmüş olmadıkları, bu nedenle de “savaşa” döneceklerini varsayar. tam da bu yüzden, yani ölülerin hâlâ bizimle olduğu varsayımından hareketle “düşman” ölülerin de dirileceğinden korkar. komünist, yahudi, çingene ya da rum, ermeni veya kürt ölülerin de intikam için ya da onlardan çalınanları geri almak için geri dönebileceğinden korkarlar. dolayısıyla faşistlerin dünden bugüne tutkuyla sarıldığı, dünyanın değişik yerlerinde sık sık başvurduğu mezar tahribinin, cenazeye saldırının gerekçesi, faşizm açısından düşmana, yani “bizlere” karşı mücadelenin ölülerin alanında da geçiyor olmasıyla alakalıdır. işte cenazelere, mezarlara dönük kolektif lincin, vandalizmin ardında faşist saldırganlığın kendine ait saymadığı ölülere dair o saplantılı korku var.

  yani yaşayanlar gibi ölüler de hedeftedir. düşman sayılanların yaşayanları da faşist fantezide her an dirilebilecek ölüleri de sindirilmeli, onlara bir mezar bile çok görülmelidir. yer üstündeki ve yer altındaki tüm izleri silinmelidir. saldırı topyekûndur. benjamin'in zamanında dediği gibi, kazanacak olurlarsa ölülerimiz bile güvende olmayacaktır."

  http://fotibenlisoy.tumblr.com/…zm-cenaze-ve-ölüler
 • siyaseten arap kültürü ile asimile edilmiş ummetci türkler adına, kendilerinden özür dilerim.

  ölüye saygısi olur bırak türkü homo sapiensin, neanderthalin, denisovanin.. o kadar geri gitme türk'ün ananesinde var. samanizme bakın, o sikik arap gelenekleri ile harnanladiginiz melez kültüre değil. ayıp size tuu size...

  kürt tarihine de, türk tarihine de altın harflerle it sürüsü diye kazindınız. aferin. .
 • boyle bir olay okuyorum ve sasiramiyorum. turkiye'nin baskentinde boyle bir pislik vuku buluyor ve ben sasiramiyorum bile. cunku kotuluk ust limitini oyle astilar ki bu insan musveddelerinden beklemeyecegim bir asagilik hareket daha kalmadi.

  dersim'de kilina dokunamayacaklari bir annenin olu bedenine duyduklari nefret ancak irkcilik seviyesiyle ters orantili olan zekalarindan kaynaklanabilirdi.

  o anne hic degilse dersim'de rahat uyuyacak. ancak kicina don alamayan bu irkci kopeklerin hayati mutsuzluklar, tatminsizlikler ve nefret icinde gececek.

  tanim : iki kurusluk insanlar yuzunden travmatik bir olaya maruz kalmis eski milletvekili.
1 entry daha