şükela:  tümü | bugün
 • yesilcam'in gozdelerinden biri. turlu turlu filmde evde kalmis cirtlak ev kizini oynayan, bunca emegi karsiliginda nedense "domates guzeli" gibi abuk bi yakistirmaya layik gorulen aktris.
 • yaslilik zamannarinda "ana" adli mafyoz komedi dizisini gozumuze gozumuze sokmustur
 • kendisi kizil sacli yesil gozlu ve beyaz tenli oldugu halde guzel sifatina uzaktan yakindan degmeyerek ortalama guzellik betimleme kaliplarinin ne kadar fasarya oldugunu ispatlamistir. irc abazanligi doneminin magdurlari "kendini biraz tarif etsene" sorusu uzerine alinan
  "kizil sacliyim, yesil gozluyum, beyaz tenliyim" ile gaza gelmezden evvel aysen grudayi hatirlasalar idi bugun o kabuslar gorulmeyecek, telefonlar fisten cekilmeyecekti.
  (bkz: hepimiz hatalar yapiyoruz bazen)
 • gerizekalı kelimesinden gerzek kelimesini üreterek dilimize katkıda bulunmuş kişi.
 • 70lerdeki fotograflarina, ozellikle hababam sinifi sirasindaki hallerine bakkarsaniz aslinda hicte cirkin bire bayan olmadigini anlayabileceginiz, cektirdigi tum fotograflarda yuzu hep huzunlu cikmis bir kadin oyuncu. kanimca en basarili isi copculer kralindaki hacer roludur.
 • ispanyol sinemasinin rossy de palma'si varsa bizim de aysen gruda'miz var. iyi yonetmenlerle super artizlik yapmistir aysen abla. bizim almodovar'imiz olmadigi icin ise rossy de palma'dan asagi kalmistir. bana kalsa, filmlerde suratini daha da yamulturdum makyajla; yuzunun kenarlarindan kara kalemle gecer, burnunu sola kaydirir, cenesine cirkin bir ben koyardim. medusa burunlu rossy de palma'yi da aysen gruda'nin kardesi rolune cikarirdim.
 • hababam sinifi serilerinde hem öğrenci, hem öğretmen rolünde oynamış bir oyuncudur. diğeri için (bkz: ilyas salman)
 • televizyonda bir röportajında bahsetmişti; yeşilköylüymüş kendileri, çocukluğunda komşuları ermeni madamların taklidini yaparak doğal komedi yeteneğini ilk kez ailesine sergilemiş.
  genellikle evde kalmış, çeyrek zekâlı, esas çocuğa yamanmaya çalış(ıl)an geçkin kız rollerinde oynadı. biraz kişisel görüş, biraz gerçek : adile naşit, şener şen, münir özkul, kemal sunal, halit akçatepe ve ayşen gruda kadrolu her film yüzlerce kere seyredilebilir.
  tam 20 yıl önce ayşen gruda'nın da yer aldığı kalabalık kadrolu bir komedi filminin çekimini izlemiştim yeşilköy'de. (hani o birçok yerli filme ev sahipliği yapmış ahşap köşkün bahçesinde) 5 dakikalık bir göbek atma sahnesini arka arkaya ve mola vermeden 15 kez çekmişlerdi de hiçbir aktör ve aktrisin gıkı bile çıkmamıştı. mesleklerine bağlı, özverili ve mütevazı insanlardı hepsi, hele bugünün manken - aktris - dansözlerini düşününce...
 • ''kendimi intihar ediciiimm...'' repliğini türkçemize kazandırmış ve `şener şen`le bir filminde lilililiiiii diyerek zıttırı zıttırı göbek atmasıyla beni kahkahaya boğmuş `bizim aile`nin feride apla'sı.
hesabın var mı? giriş yap