• habertürk gibi seviyesiz bir gazete müsveddesi tarafından yaptığı açıklamalara istinaden verilen haberde "domates güzelinden çarpıcı açıklamalar", "kendini barışa adayan domates güzeli" gibi ergen zihniyetli kalıplar kullanılmış, çürük domateslerde boğulun inşallah!
  • bir keresinde tvde konuktu ayşen gruda. telefonla bir erkek izleyici katıldı ve kendisinin domates güzeli seçildiğini hatırlatıp eblek eblek de gülmüştü. ayşen de gayet cool:
    - ahah benimle bunu doğra bir tabağa çok güzel söğüş olur bizden.
  • eski eşi, "soyadımı kullanmasın" konulu bir dava açmıştı epey zaman önce. konu ayşen gruda'ya hatırlatıldığında şu cevabı vermişti:
    - mahkemede çıkacak karar aleyhime olursa soyadımı özgruda ya da intergruda olarak değiştirmeyi düşünüyorum.

komik kadındır vesselam.
  • ben biraz sert gireceğim.

soru cevap etkinliğinden anladığım (kendisi bu etkinliği ti'ye almış olabilir, orasını bilemem) tam bir ayaklı ego ve ukala bir kadın.

o kadar güzel sorulara, o kadar saçma cevaplar verdi ki. "siz orada mı kaldınız, dünya dönüyor sen durmuşsun, aklını başına topla...vs."

yahu adam sormuş, gülyabani filmindeki çığlık sahnesini kaç kere tekrarladınız yoksa bir kereliğine oldu bitti mi?

cevap: sen orada mı kaldın, ona mı taktın?

yaş kaç olursa olsun olgunluk güzel bir şey. bu lakayit hal, marjinallik falan değil resmen ukalalık.

tanım: kendisine sempatisi olan insanları uzaklaştıracak soru cevap etkinliğine konu olmuş tek tip-tek karakter oyuncu.
  • "şaaban beeeeey" deyişiyle şuh ve seksi ses tonunu türkiye'ye getiren kadın olabilir.

kanımca türkiye'deki dönemin "esas kız"ı oynayan güzel aktrislerinin yüzde sekseninden daha iyi oyunculuğu vardır. *
  • serdar kuzuloğlu yazmıştı blog sitesinde (bkz: http://mserdark.com/). sigortacılık yaptığı günlerde ayşen gruda'yı arayıp hayat sigortası paketinden söz ederek randevu istemiş. ayşen gruda'nın cevabı şu şekilde olmuş:

"ben komşumun sahip olmadığı bir şeyi istemiyorum."

hani bu laf bir röportaj sırasında söylenmiş değil, bir sigortacıya söylenmiş. hava atma, olduğundan farklı görünme derdi filan yok yani. kime hava atacak, bir sigortacıya mı? neden gözlerimi yaşarttı diye düşündüm ve anladım ki her daim aklımızda gezinen, filmlerinde gördüğümüz mahallenin evde kalmış iyi niyetli kızının söyleyeceği bir laftı bu. ayşen gruda hep o kız olmuş, o kız hep ayşen gruda'ymış meğer.
  • gerizekalı kelimesinden gerzek kelimesini üreterek dilimize katkıda bulunmuş kişi.
  • yaptığı açıklama ile gerçekten de düşünebilen beyni olan bir insan olduğunu göstermiştir. beyin yerine saman taşıyanlar kendisinin kastettiklerini algılayamazlar.
  • “ ayşen gruda : yeğenim , 56 yıllık sanatçıyım bir tane evim var, senin nelerin var ama insan mezara çoraplarıyla bile gidemiyor”
  • televizyonda bir röportajında bahsetmişti; yeşilköylüymüş kendileri, çocukluğunda komşuları ermeni madamların taklidini yaparak doğal komedi yeteneğini ilk kez ailesine sergilemiş.
    genellikle evde kalmış, çeyrek zekâlı, esas çocuğa yamanmaya çalış(ıl)an geçkin kız rollerinde oynadı. biraz kişisel görüş, biraz gerçek : adile naşit, şener şen, münir özkul, kemal sunal, halit akçatepe ve ayşen gruda kadrolu her film yüzlerce kere seyredilebilir.
    tam 20 yıl önce ayşen gruda'nın da yer aldığı kalabalık kadrolu bir komedi filminin çekimini izlemiştim yeşilköy'de. (hani o birçok yerli filme ev sahipliği yapmış ahşap köşkün bahçesinde) 5 dakikalık bir göbek atma sahnesini arka arkaya ve mola vermeden 15 kez çekmişlerdi de hiçbir aktör ve aktrisin gıkı bile çıkmamıştı. mesleklerine bağlı, özverili ve mütevazı insanlardı hepsi, hele bugünün manken - aktris - dansözlerini düşününce...
hesabın var mı? giriş yap