• trt istanbul radyosu sanatçısı olan aysun gültekin, türküleri doğru yorumlayan, kendine özgü edası, sesinin derinliği ile kendine hayran bırakan, türkiye'nin en iyi kadın türk halk müziği icracılarındandır.
  • kurtlar vadisi ırak filminde altın hızma türküsünün yorumu ile yürek dağlayan şahsiyettir.
  • anadolu ninnileri'nde, kırmızı gül demet demet türküsünü seslendiren solist.

sesi bana muzaffer akgün'ü anımsatıyor.
  • insani hafiften tirsitan bir edasi da yok degil, her an turku soylemeyi kesip elindeki mikrofon ile girisebilir gibi duruyor.
  • ben bu kadını yıllardır televizyonda görürdüm de, "belkıs akkale amma zayıflamış" diye düşünürdüm. tarzı, tavrı ve sesi ile gönlüme taht kurmuş halk müziği sanatçısı.

http://www.youtube.com/watch?v=u7njqhvsufg
  • ne kadar kibar, naif, iyi yürekli olduğu dışarıdan anlaşılamayabiliyormuş demek ki dedirten sanatçı.
    ve de hûma kuşu gibi yükseklerden seslenir, yâr koynunda bir çift suna beslenir...
  • ah çekip aleme türküsünü dinlerken ağlatan, insanın içine işleyen sese sahip sanatçı.
  • yaşayan en büyük halk müziği icracılarındandır. kendine özgü yorumu ve insanı alıp götüren, türküye girdiği anda nefesleri kesen güçlü ve (başka bir kelimeyle anlatılamaz) yanık bir sesi vardır. bu nazik ve mütevazi anadolu kadınını dinlerken ben gözlerimin dolmasına engel olamıyorum. böyle büyük bir sanatçının halk tarafından hemen hiç tanınmaması ise kahredici bir durum tam anlamıyla. bir yandan da ortalıkta "ben gençlere türküleri sevdiriyorum" diye dolaşan dallamalar yok mu delirmek işten değil yani.
  • eğer kulak pası denen bir şey varsa onu silebilen,ortadan kaldırında aysun gültekin'in pas sökücü etkisi olan sesidir..
  • söylediği her türkü ile harika, söylediği her türkü harika. çok güzel bir ses. keşke bolca albüm yapsa da yarınlarda da dinlenebilse!
hesabın var mı? giriş yap