şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle, hatalı soru

  2. edit fotoğraf(eksiup): soru

  bu soruda ösym doğru cevap olarak "e) haberleşme aracı" şıkkını belirlemiş ama tekalif-i milliye emirleri'ne baktığımız zaman 8. emre gore ordunun kullanmasi icin halktan istenen malzemelerden birisi de telefon makinesi.

  iddianın kanıtı olarak: tekalif-i milliye emirleri

  2. edit fotoğraf(eksiup): tekalif-i milliye emirleri

  telefon makinesinin haberleşme aracı olduğu apaçık ve tarih öğretmenlerinin bir kısmının bu durumu tartıştığını da biliyorum.

  derhal tarih öğretmeni statüsündeki vatandaşlarımızın(hocalarımız) bu konu hakkında ösym'ye itiraz başvurusu yapmaları gerekmektedir.

  not: konunun şahsımla alakası yoktur. yalnızca soru'nun hatalı olmasıyla alakalı sözlükte hiçbir girdi görmemem ve soru'nun hatalı olduğunu düşünmem sebebiyle bu başlığı açtım. sınava giren tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

  not 2: benim neden itiraz etmediğimi sorabilecekler için ben herhangi öğretmenlik sıfatına sahip değilim. yalnızca amatör bir tarih ilgilisiyim ama bu itirazın profesyonel bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. işin ehli, sorumluluk sahibi hocalarımız ellerinden geleni yapacaktır diye umuyorum

  edit1: resimleri düzelttim

  edit3: ösym danışma hattı ile telefonda görüştüm. itiraz süreci ilk üç gün içerisinde degerlendirilip sonradan sorular hakkındaki itirazlar kabul edilmeyecekmiş.

  ayrıca @svord man nickli arkadaşımızın paylaştığı ayrıntılı entry icin; https*

  edit4: bazı arkadaşlar cehaletlerinin mi yoksa çıkarlarının mı esiri bilmiyorum fakat ben kaynak olan kitaptan bilgi gösterirken kendilerinin wikipedia linkiyle iş yapmaya çalışmaları şaşırtıcı bir durum. ki meb'in lise kitabında tekalif-i milliye emirleri arasında ne motorlu(!) taşıt ne de haberleşme aracına dair bir bilgi bulunmamakta.

  edit5: meb'in kitabında yer bulan tekalif-i milliye emirleri(haberlesme araclarina dair bir şey yok ama motorlu taşıtlar konusunda da bir bilgi bulunmamakta); söz konusu resim

  son edit: benim sınavla bir ilgim yoktur. sınav heyecanlarını atlatalı(malesef) çok oldu :). amacım bu heyecanı yasayan arkadaşlarımızın hakkını yedirmemek. umarım herkes hak ettiği yerleri kazanır. wikipedia linkiyle ahkam kesen şahısların dediklerini kaale almamanızı tavsiye ederim. iyi gunler
 • kesinlikle gündeme gelmesi lazım.
  aşağıdan soruyu yazı şekline görebilirsiniz.
  (bkz: #91362679)
 • bütün hakkımı haram ettim. sınavın 1. kısmında süreyle yarışıyorum ama adamlar nasıl ediyorlarsa matematik sorusunu hatalı yapıyorlar ve sonra da iptal ediyorlar. ona uğraştığım süreyi geri verin lan o zaman. bu soruları hazırlayanlardan şüphelenmeye başladım.
 • yine şaşırmadığım hatalı soru hedesi.
  (bkz: deveye sormuşlar boynun neden eğri)
 • up up
 • hatalı sorudur, iptal edilmelidir.
 • maddelere bakalım. kaynak olarak, şunu alıyorum. 11.sayfa.

  a şıkkı için 5.madde söz konusu.
  b şıkkı için 7.madde söz konusu.
  c şıkkı için 2.madde söz konusu.
  d şıkkı için 9.madde söz konusu.

  soru, hangi alandaki ihtiyacından bahsedilmemiştir şeklinde. sorulardaki maddenin kendisi, direkt bir şık için cevap olacak şekilde iken, sadece e şıkkında yer alan konu için 8.madde içerisinde bir kısım olarak yer alıyor. lakin, maddelernin derslerde bu kadar detaylı gösterildiğini düşünmüyorum.

  liselerde bu konu işlenirken, maddelerin içerisinde "telefon makinesi" şeklinde yer almıyor. hatta 10 maddenin tamamı bile yer almıyor. haberleşme konusunda, diğer şıklarda olduğu gibi herhangi bir özel madde yok.

  durum bundan ibaret.
 • haberleşme aracı ne arıyormuş ya o dönemde. soruyu doğru yaptım ben. o zamanlarda ne yapacaklar orduya i-phone falan mı gönderecekler amk diye düşünerek haberleşme aracı yaptım.
  not : evet çok zekiyim.
 • gündemde tutulması gereken başlıktır, soru kesinlikle hatalı.
 • bu soru iptal edilirse,herkese doğru cevap olarak mı geçilecek yoksa boş olarak mı ?