• çok basarili bir caz sanatçisi, çok iyi bir yorumcu olmasina ragmen kariyeri en basta memleketim, sonra biraz "tek basina" (bkz: da troppo tempo), biraz da "ben böyleyim" (adoro-tapıyorum isimli italyanca sarkinin orjinalinden çok daha güzel, çok daha hisli söylenen haliydi bu, söyle diyordu ayten: ister vur/ ister oksa/ ister tut/ ister yolla/ ister sev/ ister zorla/ ben böyleyim- parantez çok uzadı, çikinca anlamak güç olacak) gibi aranjmanlarla sinirli görülmüs bayan sanatçi.
  ilham gencer'le bir evlilik yaptigini, sonra bosandiklarini ve simdilerde yetmis gibi bir yasta oldugunu biliyorum.
 • cigara yuzunden sesi katlanamaz bir tona burunen sanatci, su an 72 yasinda, keske eski sesini muhafaza edebilseydi
  (bkz: ben boyleyim)
  (bkz: bir baskadir benim memleketim)
  (bkz: tek basina)
 • türkiye'de en güzel şarkı söyleyen kadınlardan biri... ki meğer onu sahnede izlemek nasıl başka bir keyifmiş, all of me'yi meğer ne güzel söylermiş, beyazlar içinde ne kadar asil dururmuş aman of. saygı duyuyorum.
 • muhteşem yorum gücüne, süper sesine rağmen popülerliğinin 1974 kıbrıs barış harekatı ile başladığı sanatçı.
 • istersen hiç başlamasını süper yorumlamış, süper ses sahibi kişi...
 • unutulmamasi gereken bir diger degerli caz yorumcusu icin;
  (bkz: yildiz ibrahimova)
 • defakto'da gördüm, ağlayasım geldi. yıllar tek tek okunuyordu yüzünden, hüznüyle, neşesiyle, kederiye sevinciyle o acımasız yıllar tek tek çizgi olmuş yerleşmişti o güzel yüze. kırık dökük anlattı durdu, koca bir ömürü dansöz-ıslık çalan adam-saygısız sunucu üçgenine sığdırmaya çalıştı (bkz: defakto/@lecagot)

  hırsımdan dövmek istedim onun karşısında bacak bacak üstüne atıp, ağa gibi gerinen adamı gördükçe. yüzlerine kezzap atasım geldi, ayten hanım konuşurken masaya yaslanıp kıvırtan dansözün, dansözü yakın plan çektiren ve bu konsepti yaratan insanların yüzlerine. yılların sesi, bir abide konuşuyor ve zırt ıslık çalan adam giriyor, pırt dansöz giriyor. hiç mi saygı kalmadı kardeşim, hiç mi kadir bilirlik kalmadı?

  aytan alpman belki 2 saat konuşsa doyamazdık, o da bitiremezdi. keçiboynuzundan tat almaya çalışır gibi tat alık kendisinden, yazıklar olsun cnn türk , nasıl diyor siz? shame on you
 • caz söyleyerek basladigi kariyerine, daha sonra pop müzikle devam eden; türkce sözlü pop müziginin baslamasina ilham gencer ile birlikte öncülük yapmis insanlardan birisi olan sanatcimiz. en son murathan mungan tribute albümündeki istersen hic baslamasin sarkisinin olaganüstü caz yorumunda dinledikten sonra, ben böyleyim, birazcik umut gibi eski sarkilarini da oldukca iyi hatirlayan hayranlarinin heveslenmesi ve bir umuttur yasatan insani diyerek icten ice büyütmeye basladiklari temenni. yetmisini asmis bir sanatcinin sesinin nasil daha da güzellesebilecegini kanitlar, teknik denen seyin ne kadar büyülü bir ayricalik oldugunu da günümüz sarkicilarina hatirlatir belki.
  ayni temenni nükhet ruacan ve yedi yildir albüm yayimlamayan hümeyra icin de gecerlidir, ama ilk atak kidem üstünlügünden dolayi sayin ayten alpman'dan beklenmektedir.

  (bkz: hümeyra albüm yapsin)
  (bkz: nükhet ruacan albüm yapsin)
  (bkz: hayat bayram olsun)
 • sabaha karsi kalp krizi gecirerek hastaneye kaldirilan, saglik durumu iyiye giden, bu aksamki konseri iptal edilen yorumcu.
 • super bir caz gırtlagına sahip olan ve bunun yanında gercekten iyi bir muzisen olmasına ragmen muzik adına fazla birşey yaptıgı soylenemez...memleketim adlı sarkıyla yukselmesi dısında kariyerinde cok fazla bir yukseliş grafigi yoktur..hep sabittir ayten alpman her zamn saygı duyulan iyi bir yorumcu olarak yerini korumaktadır.ajda pekkan'la hemen hemen aynı donemlerde çıkmasına ragmen ajda pekkan hızla yukselirken ve sayısız hite imza atmısken o hala memleketimi soylemektedir...
hesabın var mı? giriş yap