*

şükela:  tümü | bugün
 • cüneyt gökçer' in eşi tiyatro oyuncusu
 • ankara devlet tiyatrosu sanatcisi. istanbul'da doğdu. 1953 yılında konservatuvarın bale bölümüne girdi. 1958 yılında devlet tiyatroları sanatçı kdrosuna girdi. 1988'de devlet sanatçısı olan ayten gökçer, pek çok ödül kazandı. 1966-1967 sanat sevenler derneği yılın en iyi kadın oyuncusu ödülü, 1970-71 sanat sevenler derneği yılın en iyi kadın oyuncusu ödülü, 1974 gazeteciler derneği en iyi sanatçı ödülü, 1975 gazeteciler derneği en iyi kadın sanatçı ödülü, 1976 tercüman gazetesi okuyucu oyları ile yılın sanatçısı ödülü, 1982 ses mecmuası yılın en iyi kadın sanatçısı ödülü, 1989 türk basın birliği'nin yılın en başarılı kadın sanatçısı ödülü, 1990 türk basın birliği'nin yılın en başarılı kadın sanatçısı ödülü, 1992 kültür bakanlığı büyük ödülü, 1997 türk iş kadınları derneği en iyi sanatçı ödülü, 1998 chp gençlik kolları en iyi sanatçı ödülü.
  görev aldığı oyunlar :
  hafta başı, aşk acısı, evlat evlattır, hortlaklar, bernarda alba'nın evi, woyzeck, don juan, leonce ile lena, klinik bir vak'a, öp beni kate, andorra, onikinci gece, vanya dayı, kaktüs çiçeği, my fair lady, iv: henry, cadı kazanı, lysistrata, mançalı don kişot, hastalık hastası, bağdat hatun, tarla kuşuydu jıliette, yedi kocalı hürmüz, kim korkar hain kurttan, zülfiye zülfü, yılın kadını, ustalar sınıfı. sanatçı ayrıca 1999 sezonunda balerin adlı oyunu sahneye koydu.
 • hiddetinden titrer bir de bu. turkan soray ise kibarligindan titrer.
 • tartışmasız büyük bir sanatçı, gülüşü insanın içini ısıtan insanlardan...
 • sohbetleri sırasında bile sanki bir tiyatro oyunundaymışcasına akıcı, düzgün hoş vurgularla konuşan kişi. uzun cümlelerin arasında "eee" "aaııı" gibi sesler çıkararak duraksamıyor. tiyatrocu tabi demeyin hepsi bunu başaramıyor.
 • yılan hikayesinin setinde, makyözü makyajını tazelemesi için "tamir!!!" diye emrederek çağıran insan. ayriyetten feci kaprisli olduğu ve kendisini dev aynalarında gördüğü de rivayet edilir. oysa bakınız şener şen geçen haftaki hürriyet gazetesine verdiği röportajda genç oyuncular için "sizden bir şeyler öğreniyorlar mı?" sorusuna
  "öğrenmek ne demek, hepsi arkadaşım. beraber oynuyoruz işte" diyecek kadar gerçek bir oyuncudur. gerçek sanatçıların, devlet sanatçılarından farkları da budur!
 • arabasini arabamiza carpmasi, ilginc bir komsu olmasiyla hayatimiza daha da yakindan girmistir. esi cuneyt gokcer'in turkiyenin en buyuk tiyatro sanatcisi olusu, ankara- istanbul arasinda mekik dokumasina ragmen sanatindan hicbirsey kaybetmeyen ve ankara'yi da terketmeyen ilginc bayan sanatcimiz.
  (bkz: gozleri bir omure bedel)
 • sürekli, esine asik olan kadin aktrislerden bahsetmesini itici buldugum tiyatro oyuncusu. genç bir kizken cüneyt gökçer le evlenmeyi nasil basardigini anlatir sürekli. tevazu sözcügüne hayatinda pek yer vermedigi de röportajlarindan anlasilmaktadir zaten.
 • en gec 1938-39 gibi dogmus olmali, cunku 1950'lerin sonlarindaki hayat dergilerinde ayten kaçmaz adiyla katildigi defilelerden resimler yer alirdi arada bir. ozellikle my fair lady oynadigi 60'larin ortasinda insanustu bir guzellige sahipti, 80'lerde yedi kocali hurmuz ile zirveye cikti, dizisi de cekildi. 40'li yaslarin ortalarina gelince önce canan diye bir diziye baslamisti, ki sumru yavrucuk bu dizi ile tanindi, ancak bir sure sonra kaprisleri yuzunden dizi onsuz devam etti. tv'ye yillar sonra yilan hikayesi ile geri donus yapti. en konusulan oyunlarindan biri de 90'larin sonunda yildiz kenter ile es zamanli olarak farkli sehirlerde ve farkli yorumlarla oynadigi callas'ın hayatini anlatan master class oyunu idi, telif benimdi senindi derken birbirlerinin sehrinde oynamamak konusunda anlastiktan sonra tartisma yerini kim daha iyi oynadiya birakti... her kaynakta kaprisleri, sirretligi anlatilir, ama gene de iyi bir oyuncu, guzel bi kadindir.