şükela:  tümü | bugün
 • prof. dr. alâeddin yavaşca'nın eşidir. 1960'lı yıllardan bu yana, hocanın gerek ameliyatlarında gerek musiki programlarında her an yanı başında olan ayten hanım, kendisi için "yavaşca üniversitesinden mezun oldum" demektedir. üstâdın bazı bestelerinin güfte şairi eşi ayten yavaşçadır. ayten hanım aynı zamanda hocanın bestelerine ilham kaynağıdır:

  * * *

  "türk sanat musikisi’ne sayısız eser kazandıran büyük besteci ve yorumcu tıp profesörü dr. alaeddin yavaşça, ‘senden uzak günlerim zindan oluyor’ adlı eserini, bir dargınlık sırasında aynı evde bitişik odada kalan eşi ayten yavaşça’ya duygularını dile getirmek için yazdığını açıkladı.

  daha sonra yanındaki eşi ayten yavaşça’ya dönerek konuşmasını sürdüren prof.dr. alaeddin yavaşça, ‘senden uzak günlerim zindan oluyor’ adlı unutulmaz eseri yazmasında eşine olan sevgisinin, ondan yan yana olup, uzak kalmasının etkisini dile getirerek, şunları anlattı:

  ‘bir konser dönüşü eşimle birbirimize darılmıştık. bitişik odalarda kalıyorduk. ama birbirimizden uzaktık. aramızdaki kısa mesafeye karşılık, yaşadığım hasret ve kederle bu şarkıyı yazdım. bana ’siz neredeydiniz ki bu şarkıyı yazdınız’ diye soranlara, ‘bitişik odadaydık’ cevabını veriyorum.’

  ayten yavaşça da, bir konserde yanına gelen bir kişinin kendisine, “siz yan odada olan kişi misiniz?” diye sorduğunu, bu durumun ve eşinin sevgisinin kendisini mutlu ettiğini belirtti."

  * * *