şükela:  tümü | bugün
 • maharishi ayurveda tarafından bulunduğu veya sunulduğu öne sürülen bir "kendini sağlıklı kılma, idare etme, sakin ol baba dengeni yitirme" terapisi... hint işi, sakallı işi...
 • lakin o zamanın tekniğini şimdiye uyarlamaya neden çalışırsın anlamam paşababa... herif o zaman bu tekniği düşündüğünde, kurduğunda doğada ses varmış, doğada esrarcengiz taş, çeşitli bitki varmış ama şimdi doğa bile kalmamışken, ayurveda ile beyinleri karmaşaya sevkedip, herifin miyadı sönmüş felsefesini ekmek teknesi yapmak ne güzel bi cinliktir yalnızca...
 • (bkz: ayurbyebye)
 • temelde beden tiplerini inceleyen bir alternatif tıp da diyebiliriz.. vata, pita ,kapha olmak üzere 3 temel beden tipini ve bünyedeki özelliklerini anlatır.. örnek , türkiye de en çok tanınan ayurveda uzmanı ender sarac , parmak uçlarını bileğinize dayayıp damarlarınızı dinleyerek -ne gariptir ki,sanki fal bakarmışçasına- neyiniz var neyiniz yok herşeyi bilebilir ,artı , önlem almanız gereken hususlarda da sizi bilgilendirebilir..
 • çıkış noktası hindistan'ın kerala eyaleti olan, tedavi ve yaşam düzenleme biçimi.ayurveda terimlerinden , vata,hava
  pitta,ateş ve de kapha su anlamlarına gelir.
 • ender saraç'ın bu konuda "ayurveda" adlı bir kitabı bulunmaktadır.
  kitapta da belirtildigi uzere sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme ve spor yetmez. aynı zamanda insan yaşamda huzuru da yakalamalıdır. bu kadim tıp, içinde daha öğrenebileceğimiz nice gizem ve yaşam sırrı tutmaktadır.
  tıp veya bir başka deyişle ortodoks tıppı artık çoğunlukla ilaç tröstlerine çalıştığından, artık kadim bilgilerimize dönme zamanı gelmiştir. çin ve hint tıppı incelenmeli ve çağdaş tıpla birlikte uygulanmalıdır. o zaman sağlık sektöründe gerçek başarılara ulaşabileceğiz.
 • modern tiptan ve modern ya$amdan umudunu kesen enteresan bir binyildonumu kitlesinin sectigi, ilginctir ki zamanla da izleyicileri cogalan kadim alternatif tip yontemidir. ancak, her kadim dogu i$i "paket program"da oldugu gibi, ayurveda'da da i$, "bilmemne durumunda falanca otu kaynat, ic" ile bitmez, bin turlu ruhun rahatlamasi, hayatla bari$ik olmak vs. ogretisi ve onerisiyle beraber gelir.

  tip acisindan bakildiginda, 2 bin yil kadar once hipokrat'in kendi hastanesinde yaptigi gozlem ve hastaligi olu$turan etmenlerin listelemesinden farkli bir yapisi yoktur: 5 ana unsur (su, hava, ate$, toprak, ether) vardir, bunlarin insanlarda kar$ilik buldugu sivilar ve insan sagligina etki etme yontemleri vardir, tipki aristo gibi ama biraz daha fazla sayida 10 tane durum (kuru, sicak, soguk, yumu$ak, hafif, vd.) belirlenmi$tir, ve 3 temel dosha'dan bahseder. dosha'lar, vucuttaki tum olaylari belirleyen akli, metabolizmayi falan yoneten elementlerdir. bunlara gore te$his, tedavi vs. yapilir. genelde tam inanc icindeki hastalara uygulandigi icin, ve bazi bitkiler de bazi $eylere cidden iyi geldiginden, ba$arili gibi gorulebilir ama bu tur hokus-pokus cinsi tibbin ikibin yil oncede kaldigini bilenler icin, hicbir iyile$tirme etkisi de yapmaz.
  ayurveda ile ilgilenen ki$i mutlaka ya$aminin bir kisminda yogaya, aikidoya, tae-chi'ye, o agir geldiyse disko versiyonu olan tae-bo'ya merak salacaktir ya da salmi$tir ve ye$il cayin ne kadar super bir beden ve ruh temizleyici oldugunu, tadinin bir$eye benzememesine aldiri$ edilmemesi gerektigini one surecektir.

  bu konuya dair nacizane ve degersiz tavsiyem, ayurvedaya veya diger dogu i$i ruh ve beden temizleme paket programlarina gonul vermi$ bir ki$i ile kar$ila$ildiginda, derhal tabanlari yaglanmaniz, bunu yapamiyorsaniz, o zaman da bilmi$ $ekilde ve onaylar vaziyette kafa sallamaktan bir an bile vazgecmeden, ne kadar dogru tespitler icinde bulundugunu, onun icin ne kadar sevindiginizi ve onu takdir ettiginizi (yok, olur mu, ona gipta ettiginizi) soylemeniz olacaktir. may the force be with you!
 • genellikle doktor kişilerin küçümsediği tedavi şekillerinden biri.
  modern tıp - bilimsel veriye dökemediğini kabul etmez.
  onlara göre ot mot içmenin yararı yoktur, varsa da zaten bilimsel değildir.
  oysa ilaç tröstlerinin antibiotikleri her derde devadır.
  onlara göre meditasyon ve doğu kültüründeki tedavi işleri şarlatanlıktır.

  eczacılık sembolünün ortaya çıktığı bergama'da kapılıcalarda uygulanan inanca dayalı tıp, plasebo, biyoenerji ve benzeri şeylerin hiçbirşeye yaramadığını öne sürmek çok ilginçtir tabii.

  oysa ki artık doktorlar kendilerine dayatılan modern(?) yöntemlerin yanında bu tür tedavileri de uygulamalıdırlar.
  avrupa'daki tedavi merkezleri modern tıppın yanı sıra bu tür yöntemleri kullanmaya başlamışken, türk doktorlarının çoğunun bunu saçmalık olarak görmesi afedersiniz ama bağnazlıktır.

  yapmamız gereken bu yöntemleri incelemek, bu yöntemleri bir "alternatif" olarak değil, bir ek tedavi olarak görmektir. tabii ki bu teknikleri uygulayacak personelin de yetiştirilip hastanelerde görev alması çok büyük bir gelişme olacaktır.
 • yasam kalitesini arttırmak icin kullanılabilecek yöntemlerden biri.
  (bkz: yasam kalitesi/#4979923)