şükela:  tümü | bugün
  • süperdir, güzeldir, doyurucudur. ama işin ilginci en güzelini büyükada'da, en kötüsünü de ayvalık'ta yemiş olmamdır.
  • en güzelini antalya'da ışıklar'ın sonundaki tostçuda yediğim müstesna lezzet.
  • an itibariyle aşerdiğim yiyecek. of cok canım istiyor.
    neredeyse 4 nisan canımın ayvalık tostu istemesi diye başlık acacagım, o derece.!
  • güzelliği ekmeğindendir,ayrıca ayvalık tost ekmeği diye alıp evinizde de yapabileceğiniz leziz tosttur..
  • (bkz: aşermek)

son iki haftadır her gece içtikten sonra ısrarla aklıma düşen mama. ankara denen bu aptal memlekette gece gece açık yer olmadığından dolayıdır ki köfteci amcaların yaptığı köfte ekmekle beni kandırıyorlar, ama çok mutsuzum be sözlük... bugün gündüz saatinde çıkıp yemezsem ölecekmişim gibi sanki...

o değil de, benim hamileliğim hiç çekilmezmiş, cidden... acıyorum zavallı sevgilime, bıktı çocukcağız geceleri açık çiğköfteci, tostçu, antep fıstığı ezmesi satan biryerler aramaktan. terkedilirsem bu kez sebebi bu olacak.

edit: yedim, evet... mutluyum...
  • ucuz diye gideri var, yoksa tırt.
  • en son geçen haftasonu bizzat ayvalık'ta yediğim tost. tostu yediğimiz yer oranın meşhurlarından biri olduğu halde, içindeki malzemeler gayet dandik markalardandı. ekstra mayonez ve ketçap istediğimizde, karşımızda burcu ketçapı görünce, kafamızdaki soru işaretleri de bu şekilde giderilmiş oldu. daha kaliteli malzemeden yapılanı makbul.

gelen mesajlar üzerine: burcu ketçap o yörenin domateslerinden yapılırmış, çok da lezizmiş. yanlış anlama olmuş*.
  • bunca yıldır yememiştim ve merak ederdim.. cok karısık bulduğumdan yapan bir mekana gidildiğinde de nedense istemezdim... amma... allahım bu nası bi güzellikmiş meğer...
    önce akçay'da yedim ve bayıldım, hakikaten bazı şeyleri yerinde, yöresinde yemek lazım.. içinde yok yok ama bi taraftan da hepsi uyum içinde, inanılmaz güzel... hatta öyle ki adına tost deyip de kapsamını daraltmamak lazım...
    gecen ay ören'de meşhur bir büfede yediğimizde ise bir defa daha anladım.. benim için ege'de tatil eşittir ayvalık tostu.. ehe
    inşallah seneye de ayvalık'ta denedim mi tamamdır... başka bişi istemem...
  • bildiğin kaşarlı-sucuklu tosta bile bu ünvanı! veriyorlar ya içim çok acıyor.

halbu ki içine bolca malzeme konacak ki ayvalık tostu olacak. lakin unutmamak gerekir, kendisi kalori bombasıdır.
  • evde yapmak için benim kişisel favori tarifim şu şekildedir.

önce ayvalık tostu başına bir adet sosis tuzlu suda kısık ateşte haşlanır. daha sonra sucuklar hafif yamuk kesilerek dilimlenir. dilimlenen sucuklar tavada en kısık ateşte yağını bırakacak kadar çevrilir. sucuklar yağını saldıktan sonra ayrı bir yere alınır ve tavaya tereyağı eklenerek yağ miktarı takviye edilir, hafif kızartılmış odun ateşinde pişmiş köy ekmeklerinin iç kısımları bu takviye edilmiş yağa bandırılır. yağa bandırılan birinci ekmek dilimi yağlı kısmı üstte kalacak şekilde konulur üstüne kaşar peyniri eklenir. kaşarın üstüne önceden yağı bırakacak kadar çevrilen sucuklar eklenir ve bir kat mayonez ketçap eklenir. daha sonra suda haşlanan sosisler önce ortadan iki parçaya bölünür sonra şerit halinde kesilir ve sucukların üstüne eklenir. sosislerinde üstüne mayonez ketçap sıkılıp üstüne de kaşar eklenir. ikinci dilim ekmekte tavadaki yağa bandırılıp yağlı kısmı içeri bakacak şekilde tost kapatılır ve tost makinesine alınır. tost makinesinde yeteri kadar piştiğinde dışarıda kalan kısımlara tereyağı sürülür. tost piştikten sonra bıçakla yarılır ve kabukları alınmış ip ince kesilmiş iki dilim domates ve şerit şeklinde kesilmiş turşu eklenerek servis edilir.

hesabın var mı? giriş yap