şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski türklerde doğum tanrısı.
 • kadın tanrıça.
 • eski turklerde dogurma tanrısı
 • alparslan turkes'in kizlarindan birine verdigi isim.
 • aslı ayısıt'tır. yakut türklerinde kadın kutsallık biçimidir. yaratıcı ruhlardandır. temel görevi, "hayat unsurları"nı toplayıp birleştirmektir. bu iş kut adı verilir. kut ana karnındaki çocuğa üflenince, çocuk canlanır.yakutların inançlarına göre ayısıtlar kısrak suretinde inerler.
 • türk mitolojisinde güzelliği ve ahlakı temsil eden tanrıça. lohusalık döneminde bebeklerin ağzına bir damla süt koyarak ruhunu üflediğine inanılır.
 • şamanist inançta ay tanrıçası.
 • hüseyin nihal atsız'ın karanlık şiirinde geçen isim.
  ...
  yayını kalbime ayzıt asalı,
  başka bir eldenim katı yasalı.
  burda koskoca bir gönül masalı
  kaybolur içinde bir damla yaşın.
  ...
  şöyle de bir bestesi var: https://www.youtube.com/watch?v=lwm8cwhixis
 • nam-ı diğer aykız. tengricilik'te aşk, güzellik ve ay tanrıçası. gök'ün 3. katında oturur.
 • her mitolojide olduğu gibi, türk mitolojisinde de aşk, kendisini temsil edecek bir bedenle zuhur ediyor. buyurun ayzıt’ı tanıyalım.
  mitoloji, engin bir deniz... her an karşınıza hiç bilmediğiniz bir şeyler çıkabiliyor. bununla birlikte türk mitolojisi de oldukça kapsamlı ve içerisinde gözden kaçan birçok olgu var. bu olgulardan birisi de, üzerine şu ana kadar çok fazla konuşulmamış bir tanrıça olan ayzıt...
  ayzıt, türk mitolojisinde güzelliği ve aşkı temsil ediyor. bu güzellik ve aşk tanrıçasının ongunu (ongun: ilkel toplumlarda topluluğun kendisinden türediği sanılarak kutsal sayılan varlık – tdk) kuğu olan bu tanrıça, kadın hayatının birçok yerinde de kendisini gösteriyor.

  insanlara sevgi dağıtan ayzıt, türk ve altay mitolojilerinde karşımıza çıkıyor. kadınlara hayatları boyunca yardım ediyor ve doğurganlığı da temsil ediyor. doğumlarda kadınların yanına gelerek, onlara yardım ettiğine de inanılıyor.

  ancak ayzıt’ın bu yardımlar için tek bir şartı var: eğer bir kadın türk töresine göre “iffetsiz” ise yardım etmeyeceği... iffeti de simgeleyerek kadınların iffetini korumasını öğütlüyor ayzıt. sadece insanları değil, hayvanları da koruyan bu güzel tanrıça, aynı zamanda doğan çocuklara elindeki kaplarla süt gölünden getirdiği damlayı damlatarak onlara ruhlarını verir.
  ayzıt insanların kaderlerini ve yaşamlarını altın kitap isimli bir kitapta toparlar. tanrıçanın sarayına ancak iyi insanlar girebilir. kapısının önündeki bekçiler, kötü niyetli kişilerin bu saraydan içeri girmesine izin vermezler.

  ayzıt yeryüzüne inmek istediğinde beyaz ve güzel bir kısrak bedenine bürünür. güzelliğiyle destanlaşmış kızları ise özel bir pelerin giyerek istedikleri zaman kuğuya dönüşürler. türk mitolojisine göre aşk, ışıkla ilişkilidir. bu nedenle ayzıt’ın ismi de ay’dan türetilmiş.