şükela:  tümü | bugün
  • kurgusunun tamamıyla imkansız tesadüflere dayandığı ancak buna rağmen kitabın içerisindeki karakterlerin bir şekilde hayatıma giren insanlardan veya bazı dönemlerimden izler taşıması sebebi ile bir solukta okuduğum bir kitap oldu. benim açımdan kitap ile ilgili eleştirilebilecek 2 nokta var. birincisi bu tesadüfler silsilesinin yoğunluğu, hatta öyle ki o an uzaylılar inse kesin bizim kahramanlar ile bir bağlantısı olacak izlenimi uyanıyor sizde. ikincisi ise mezarlık çocuğu kısmının ilk bölüme göre biraz basit kalması. ama bunlara rağmen güçlü ve etkileyici bir kitap. son olarak kitapta belirtilen şarkıların olduğu bir playlist olsa da dinlesek diyesi geliyor insanın.
  • “az aslında çoktur.”
  • (bkz: aaz)
  • bir hakan günday romanı.

''herkesin öyle bir hikayesi yok muydu? başlayıpta bitiremediği çünkü kimsenin dinlemediği. içine atmak diye bir şey varken anlatmaya ne gerek vardı? içine atıp sifonu çekmek varken. alkolle dolu sifonu.''

''kendi içimde tutsak olduğumu diri diri gömüldüğümü nasıl bilebilirlerdi? imdat çığlığı atmamışım ki.''
  • (bkz: #88504740)
  • diğer hakan günday kitapları gibi sürükleyici ve karanlık tam da sevdiğim gibi. ama bir sıkıntısı var kitabın, çok fazla tesadüf barındırıyor. özellikle ingiltere kısmında haddinden fazla tesadüf vardı. kitaba bir şekilde yedirilirse tesadüflerle bir sıkıntım yok ama burada çok üst üste gelmiş bu kadarı çok fazlaydı. diğerlerine göre bu kitabı daha "az" beğendim ama yine de sevdim çünkü hakan günday'ın kitaplarındaki o karanlık atmosferi ve o atmosferin içine çekilmeyi çok seviyorum. son olarak hakan günday okumaya başlayacak olanlar bu kitabı başlangıç kitabı olarak seçmemeliler.
  • abd'li oldschool mc. the format ve sosa başlangıç düzeyinde dinlenebilir.
  • gece başlayıp sabah bitirdiğim. ilk bölümü okurken ben bu kitabı okursam kendime zarar veririm okumamalıyım dediğim ama yine de dayanamayıp okuduğum hakan günday kitabı.

--- spoiler ---

ama ikinci bölümde aşırı kasmış gibi geldi ve zorlama bir romantizmle bitiriyor romanı bu romanın hakkı benim kanımca en azından iki intihardır. ciddi manada çok mükemmel başlayan ve adamı yıkan roman sonradan aşk tesadüfleri sever tadında bağlandı. yazık oldu.

--- spoiler ---
  • içinde gereğinden fazla tesadüflerin yer aldığı hakan günday romanı. kitapta her iki derda'nın da yaşadığı o masum çocukluktan dönüşülen bireyler gerçekten okumaya değerdi. bu tarz dönüşümleri her zaman sevmişimdir fakat sanki londra'da başka kimse yaşamıyormuşçasına hikayedeki herkesin bir şekilde yolunun kesişmesi kurguyu biraz zayıflatmış.
  • hakan günday’ın yurtdışında da tanınmaya başlamasını sağlayan az, birbirlerinde alfabedeki a ve z harfi kadar uzak olan iki insanın yaşamlarını anlatmakta ve bu sıradışı kesişim noktasını bizlere sunmaktadır.

şehirler ve sınırları aşıp ülkeler arası bir hikayeye dönüşen az, sinemavari bir anlatımla okuru sürüklemekte ve merak uyandırmaktadır.

fransa’dan ödülle dönen kitap, yazarın dönüm noktalarından biri olarak değerlendirilmektedir.

diğer kitapları için:

kinyas ve kayra: (#101264539)
    zargana: (#101264560)
    piç: (#101264584)
    malafa: (#101264911)
    azil: (#101264604)
    ziyan: (#101264616)
    daha: (#101264955)