• sola veya sağa dönüşlerde direksiyon'un sol tarafında bulunan sinyal kolu ile sinyal verilmesi. evet şaşırdınız değil mi? bakın orada küçük bir kol var. götünüze girsin o kol.
  • kolkola yürüyen 4 tane sarkık memeli sauna eşofmanlı teyzelerin aksine, bisiklet yolunda sadece bisikletlerin gitmesi gerekliliği bunlardan biridir. gerçekten ilginç.
  • emniyet şeridinin hiç kimseye olmadığı gibi minibüs, otobüs ve arka camı osmanlı tuğralı doblolara da serbest olmaması bu kurallardan birisidir.
  • (bkz: fermuar sistemi)
    (bkz: trafikte fermuar kaidesi)

bazı ülkelerde* kanunen yapılması da zorunlu hatta.
    ceza bile yiyorsunuz.
  • 11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak veya hayvanları tevdi etmek. 92 tl cezası var.
  • az bilinen efsane trafik kuralı diye bir şey yoktur; "parasını ödedik zaten kursun, kitaptan çalışırım ne gidicem! zaten 5 yaşından beri araba kullanıyom ben la, heheeeytt!" diye düşünen ve o kursa gitmeyen andavallar vardır.
  • gerçek hayatta işinize yaramayacağına bahse girebilirim. en fazla kazadan sonra dava sürecinde işinize yarayacaktır. o zaman da kitaptan kontrol edebilirsiniz zaten.

hazır aklıma gelmişken dönel kavşak örneğimi verip söz konusu yavşağın bir kez daha kulağını çınlatayım, siz de kitabın, kafanızdakinden daha fazla dikkate alındığını ve istanbul trafiğinde asıl önemli kuralı görün:

zeynep kamil hastanesi'nin üsküdar'a inen köşesindeki dönel kavşağı bilen var bilmeyen var. özetleyecek olursak çok yoğun olmayan, minimum trafik işaretlerine sahip bir kavşak olduğunu ve bu kavşak ve çevresinde yavşak gibi araç kullananların olduğunu söylemek mümkün.

yine bir sabah işe gitmek için evimden çıkmış o kavşaktan karşıya geçmeye çalışırken ve ben kavşak içerisindeyken sol taraftaki bağlantıdan gelen hıyar benim yol vermem gerekiyormuş gibi frene dokunmayı bırak gazı bile kesmeden devam etti ikimiz de diğerinin yol vereceğini düşündüğümüzden son anda frenlere asıldık ve doksan derece açıyla tampon tampona anca durabildik. eleman el kol yapmaya başladı tabi. o sıralarda iş arkadaşım ehliyet sınavına hazırlandığı için torpido gözünde onun hazırlık kitabı olduğunu biliyorum. camı açtım:

- (sakin) iyi bari frene bastın.
    + (sinirli bir şekilde) yol hakkı benim. neden yol vermiyorsun? tabakhaneye mi yetişiyorsun?
    - (hala sakin) dönel kavşaktaki araç geçiş üstünlüğüne sahiptir.
    + (biraz daha sinirli ağzında küfür geveleyip) ehliyeti nereden aldın? sana ehliyet vereni sikeyim.
    - (torpidodan ehliyet kitabını çıkarıp sinirli şekilde) bak şimdi arabadan inip şu elimde gördüğün kitabı senin götüne sokarım. hem ehliyeti nereden aldığımı görürsün hem de bir daha nasıl yol vereceğini öğrenirsin.
    + (estağfurullahlar, sakinleşmeler) hadi yoluna git!

tabii ki bu hikayedeki gibi şiddete başvurmamalı veya başvuracağınızı ima etmemelisiniz; fakat sadece sizin bildiğiniz kural, çok işe yaramayacağından, sürekli olarak diğer şoförleri kollamalı, yapılacak hatayı siz telafi etmelisiniz. yoksa işiniz zor.
  • kimsenin pek bilmedigi kurallardir. misal:

"diger türlü belirtilmemisse geçiş üstünlüğü sağdan gelen araca aittir"

öyle karsindaki adamin gözüne bakip, "basip da geceyim amk" diye birsey yok yani. sag tarafta arac varsa bekleyecen ki gecsin.
  • araç kullanırken burun karıştırmanın yasak olması. bu tabii ki ''hayalimdeki'' efsane trafik kuralı.

trafikte ya da kırmızı ışıkta bir şekilde arkayı kontrol eden araç sürücüsü, burnunu derinlemesine karıştıran bir başka sürücüyü dikiz aynasında görünce hoş olmuyor. mide bulantısına sebep olabilirsiniz.

düşündüm de trafik kuralları arasına girse efsane olmaz mı?
  • (bkz: kavşaklarda şerit değiştirme yasağı)

kavşaklara yerleşim birimi içinde 30 m. dışında 150 m. kala ve kavşak içinde şerit değiştirmek yasaktır.
hesabın var mı? giriş yap