• otobüs minibüs tren ucak vs sakız çiğnememek ayıplan
  • bir evin kapısını vurdunuz ve "kim o?" diye seslenildi ise, "ben" diye cevap verilmez.
    isim söylenir.
  • görgü değil de insanlık kuralı mı, duyarlılık mı demeli bilmiyorum ama:

annesini / babasını kaybetmiş (veya uzun süre ayrı kalmak zorunda olan) çocukların yanında kendi çocuğuna canım cicim bebişim diye sevgi pıtırcıklığı yapılmaz. hatta anlayacak yaştaysa kendi çocuklarına bunu anlatmak iyi olur. benim annem babam çok dikkat ederlerdi buna.
  • el yıkanan sabun köpüklü bırakılmaz
    misafire temiz havlu çıkarılır, mümkünse banyoya kağıt havlu konur
  • sessiz sakin bir ortamda bağıra bağıra konuşmamak. afakanlar basıyor beni. ayıptır, görgüsüzlüktür. yapmayın lütfen.
  • yazılanların yarısının dahi çoğu kişi tarafından bilinmediği bir çağda yaşıyoruz ne yazık ki.
  • restoran veya lokantalarda yemek bittikten sonra ağzımızı silip buruşturduğumuz peçeteyi mümkünse (çöpe atmış gibi) tabak içine bırakmayalım.
    "yemeğinize bu kadar değer verdim" gibi bir manaya gelirmiş bu.
  • toplu taşıma kullanırken telefon konuşmalarını uzatmamak.
    otobüse bindiğiniz anda aradığınız arkadaşınız bizimle beraber beylikdüzüne kadar geliyor bazen. ayıp.
  • bedelli askerlikten bildiriyorum arkadaşlar herhangi bir görgü kuralını bilmeyen bir dünya 30 yaş üstü insancıklar var bu ülkede ve bunlar sizin eşiniz abiniz enişteniz dayınız.

her türk kızı için diyemem ama buradaki erkekler benim şu ana kadar tanıdığım kızlar için kifayetsiz ayı oğlu ayı hepsi. allah sizi korusun.
  • aöf sınavında bir soru vardı geçen sene . kadınlar yemek masasında otururken hangi konuk geldiğinde ayağa kalkar gibi bir şeydi . sallamıştım ve cevabına bakmadığım için, o görgü kuralından mahrum kalmış oldum.
hesabın var mı? giriş yap