şükela:  tümü | bugün
 • ethereum, litecoin, iota, ripple dışında altcoin bilmeyen arkadaşlara biraz amme hizmet olsun diye yükselme potansiyeli yüksek altcoin'leri listeliyorum:

  qallavi (qlv): taş yerinde ağırdır mantığıyla çalışıyor. tek block'tan ibaret bir blockchain. kim alırsa onun. üzerinde yapılabilen tek işlem server'ı çalmak. şu anda louvre müzesinde bir kasada duruyor. arkasında ahmet adında sağlam bir ekip var.

  hopinatrixium-zottirium: iki ayrı coin'in güçlerini birleştirerek elde ettiği yepyeni bir coin. para birimi "zorri". her zorri en az 400 borri ve 7200 korri ediyor. kesinlike stabil değil. borsada kısa dönem oynamaya çok müsait. bunu yazarken bin kere düştü çıktı. yine düştü. çıkıyor. arada kimleri zengin etti kimbilir.

  zakkum (zkm): kıymeti coin'lerinin değeri zakkum bitkisinden zehirlenenlerin hastane masraflarına endeksli. her coin'in adı "zıkkım". doğada her bulduğunu yeme meraklıları yüzünden değerinin düşmesi beklenmiyor. bak yine biraz arttı şimdi. yemeyin şu zıkkımı ya.

  freedomcoin (fre): mine etmek için hapisteki mahkumların kullandığı egzersiz bisikletlerinden faydalanıyor. egzersiz bisikleti zinciri elektrik üretiyor ve üretilen elektrik şebekeye satılıyor. satıştan elde edilen karın %1'i mahkumlar arasında paylaştırılıyor. 30 yıl sonra tahliye olan mahkum hem oldukça kilo vermiş hem de 3-5 coin kazanmış oluyor. değeri 30 yıl sonra anlaşılacak. suçun sonu olmadığından çok gelecek vaadediyor.

  babytears (bebe): johnson&johnson'ın da resmen desteklediği bir coin. bebeklerin gözyaşlarındaki tuz miktarının rassal sayı üreteci olarak kullanılmasına dayanan bir mining algoritması var. bebeğiniz ağladıkça para kazanıyorsunuz. tek yapmanız gereken sahip olduğunuz mining rig'in usb portuına bebeğinizin yüzüne kolayca monte edilebilen bir aparatı bağlamak. böylece geceleri huzur içinde uyuyabiliyorsunuz. bebeğinize "ağla ağla açılırsın" diye gaz verdikçe kazancınız katlanıyor. bebeğiniz okul masraflarını doğar doğmaz çıkarmaya başlıyor.

  zeronium (zrn): 1 coin'in değeri her zaman sıfır dolara endeksli. haliyle 0'a bölme sonsuz olduğundan sonsuz değer kazanmayı vaadediyor. mucidi blog'unda yazana göre bir matematik profesörü. ekibi çok sağlam. kaleci beckenbauer, nadya komaneçi ve kennedy de ekip içinde. alıp kenarda tutmalık.

  lebensraum (lbu): yeni bir ülke yaratmayı hedefleyen bir coin. dünyadaki sorunları çözmek için her şeye sıfırdan başlamak gerektiği görüşünü savunuyor. ico'suyla kiralık ordu toplayıp san marino'yu işgal etmeyi hedefliyor. san marino'yu tamamen kriptoyla çalışan bir ülke yaptıktan sonra amaç dünyanın kalanını ele geçirip kripto kullanmayan herkesi öldürmek. insan sayısı azalınca tüm ekonomik kaynaklar da bu coin'in değeriyle beraber yükselecek. white paper'ı maalesef almanca.

  eloncoin (elo): fiyatı elon musk'ın attığı tweet'lerin entropisine endeksli. sürekli artıp azalıyor. elon musk'ın yarattığına dair şüpheler var ama elon musk bu soruları twitter'da "dsajkdaskjasdkj" yazarak reddetti. ayrıca elon musk'ın zengin olmasında ne gibi bir sorun var? hep beraber zengin olalım. alın ve kenarda tutun. bak yine arttı.

  dicecoin (dic): tamamen tavla zarıyla mine edilebilen bir bitcoin. arka arkaya 10 zar atıyorsunuz. rakamları yanyana yazdığınız kadar bir paranız oluyor. para aynı zamanda zonkifinance.com.tr.cx sitesinden monopoly paralarına dönüştürülebiliyor. ayrıca istediğiniz rakama doğrudan sahip olmanızı sağlayan çok şık bir wallet'ı var. sonunda herkes kazanıyor. bir noktada bir anlam ifade edecektir muhakkak.

  politicoin (pol): özellikle rüşvet vermedeki genel bürokratik problemleri çözmeyi hedefleyen bir coin. transfer edilen bir parasal değer olmadığından kanunen bir sıkıntı olmuyor. blockchain yapısı kendini geriye doğru otomatik konsolide edip yok ediyor. haliyle rüşvetin belgesi de olmuyor. devlet memurları arasında şimdiden kullanılmaya başlandı. kazanılan politicoin kredileri başka rüşvetleri ödemek için kullanılıyor. ihtiyacı asla bitmeyecek bir coin.

  gitium (git): tüm altyapısı içinde ledger.txt olan bir git repository'sinden ibaret olan hiçbir ek yazılım gerektirmeyen blockchain altyapısı. arkasında ciddi yazılım desteği var. her commit bir transaction anlamına geliyor. merge conflict'ler otomatik rollback edilerek consensus building sağlanıyor. tek problem artık ledger.txt'nin notepad'de açılamıyor olması. o yüzden ne olduğu konusunda kimsenin fikri yok. linus torvalds'ın ağır küfürlerine rağmen alıp kenarda tutmakta fayda var.

  yatırım tavsiyesi değildir. hayırlı kazançlar arkadaşlar.
 • mınacoin (amq): amsterdam redlight district'te 21 yaşında bir genç tarafından ortaya çıkmış bir coin. emme-basma kuvvetinin boşa gittiğini gören girişimci genç bu kuvvetten üretilen elektrikle yeni coin'ler mining edilebilir mantığıyla kolları sıvamış. coinlerin yüzde 5'i oradaki emekçi ablalara bölüştürülüyor.

  morcoin (mor): 'amanını mor koyun meleer geliir' mantığıyla ortaya çıkmış bir coin. uykusu kaçan girişimci çitten atlayan koyunları sayarken 'ulan bundan ne güzel blockchain olur ha' demekten kendini alamamış ve 3 gecede yazıp tamamlamış coini.
 • 200 tl... ben pek gören tanıyan bilmiyorum.
 • olsa da siksek :/
 • bebe ve fre'den 10 tane aldim bekletiyorum. her persembe gunleri fre'nin q/a'i oluyor slack'te. random bir mahkumu cikartip soru cevaplandiriyorlar. cevaplarin hype gucune gore guzel dalgalanmalar olabiliyor, kazanmak isteyen arkadaslar elini cabuk tutsun.

  bebe'nin sitesine kayit olmak icin refli linkimi kullanirsaniz cok sevirinim:

  http://bit.ly/reflilinktiklayana10bebe
 • streamr data coin i listeye dahil edebiliriz. iota'nın %10 piyasa değerine ulaşması bekleniyor.

  toplam iota sayısı 2,80 milyar
  toplam data sayısı 677 milyon
 • establisment'ın yeni internete dalga geçme sureti ile yapmaya çalıştığı darbe:

  eski internet: sözlükçüler yazar, ssg bu yazılara reklam gösterip kazanır. 20 senedir 1 milim ilerleme yok, aksine muhtemelen seo'ya yarar diye başlıklar birleştirilmiyor tekrar tekrar yazılan şeyler silinmiyor. sözlük api sözü verildiğinde lisede olanlar şimdi doçent. hadi yurtdışında bir devinim var en azından, ssg ve arkadaşları sağolsun türk sosyal medyası 20 senedir bir kaç sözlük ve forumlardan ibaret.

  yeni internet: sözlükçüler yazar, microtransactionlar ile yazanlar kazanır. tıpkı eskiden olduğu gibi isteyen istediğini yapar.

  her gün çıkan saçma sapan coinler aslında günümüzün her köşesi 1990'larda kod yazan tayfa tarafından tutulmuş internetini yıkmak için atılan bir taş zira ara sıra yeni coinler gayet de makul projeler olabiliyor.