şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda sözlükte ve basında giderek artan ''pitbull vahşeti'', ''pitbull dehşeti'' konulu başlıklar hepimizin malumu. özellikle sözlükte konu hakkında bilgili bilgisiz herkesin atıp tutarak, bir köpek ırkı için topyekûn başlatılan karalama kampanyası sebebiyle bu başlığı açmak istedim. önyargılarımızı bir kenara bıraktıysak, devam edebiliriz.

  nedir bu pitbull?

  ortalama 12-20kg arası kısa boylu, son derece atletik ve güçlü, terrier sınıfı bir köpektir. pitbull diye kast edilmek istenen köpeğin asıl adı ''american pitbull terrier'dir''(metin boyunca kısaca apbt diyeceğim.) ancak maalesef, aslen ortak atadan gelselerde bambaşka karakterlere sahip american staffordshire terrier, american bully, staffordshire bullterrier ve tüm bu ırkların birbiriyle melezlemeleri pitbull sanılmaktadır.

  kısaca american pitbull terrier tarihi ve karakter özellikleri

  19. yy ingiltere'si, maddi durumu iyi olmayan maden işçileri pub'larda küçük bahisler ile fare köpek dövüşleri düzenlerler. (çeşitli terrier sınıfı köpekler fare dolu bir kafese atılarak, tüm fareleri alt etmesi beklenir. ) işçiler tarafından büyük ilgi gösterilen bu organizasyonlar yasaklandıktan sonra ise yerini boğa köpek dövüşleri alır. şimdi ilgi çok daha büyüktür. boğa köpek dövüşlerinde kullanılan köpekler ise günümüzdeki bulldog ve apbt'lerin atası eski ingiliz bulldog'lardır. eski ingiliz bulldog'lar, günümüzdeki bulldog'lardan ziyade apbt'lere benzemektedir. son derece çevik, güçlü ve gameness(vazgeçmeme özelliği) sahibi köpeklerdir. daha sonra boğa köpek dövüşleri ve bu dövüşlerde kullanılan bulldog'ların üretimi devlet tarafından yasaklanır. bazı üreticiler bu köpek ırkını temsilen yaşatmak için, çok daha hantal ve uysal hale getirerek günümüz bulldog'larını üretirken, bazı üreticiler ise gizli gizli bu ırkın üretimine devam etmiştir. daha sonra bu üretime devam edilen köpekler, ingilizlerle beraber amerika'ya getirilir. burada ise çeşitli terrier sınıfı köpeklerle melezlenerek apbt halini alır. bu köpekler amerika'da köpek köpek dövüşlerinde kullanılmaya başlanır. daha sonra apbt'lerin ringlerdeki başarısı görüldüğünde, tüm dövüş köpeği üreticileri apbt beslemeye ve üretmeye başlar. apbt'ler yüzyılı geçkin süredir ''dövüş köpeği'' sıfatını taşıyan ve ringlere giren tek köpek ırkıdır.

  karakter

  apbt dövüş amacıyla üretilen bir tür olduğu için, karakterinin ring ortamına uyumlu olması gerekmektedir. bu sebeple 19.yy'dan beri üreticiler, üretime alacakları köpeklerde bazı özellikleri ararlar. bu özelliklerden en dikkat çekeni ''insanlarla iyi geçinen'' köpekler olma zorunluluğudur. zira ringin içinde iki handler(tutucu) ve bir hakem bulunmaktadır. insana saldırma ihtimali olan bir köpeğin bulunduğu ringe kimse girmek istemez. bu sebeple insana karşı en ufak agrasyonu tespit edilen köpekler kesinlikle üretim planına dahil edilmemiştir. evet yanlış duymadınız, safkan pitbullar'da insana agrasyon söz konusu değildir. apbt'leri tanıyan ve secere veren ukc ırkın karakter tanımında şu cümleyi kullanır:

  ''the apbt is not the best choice for a guard dog since they are extremely friendly, even with strangers. ''

  yani, apbt'ler bekçilik ve koruma gibi görevler için kullanılacak son köpek ırklarından biridir. ziya yabancılara karşı dahi son derece dost canlısıdır. bir süre önce safkan pitbull'u olan bir dostumun evine hırsız girip, eşyalarla birlikte köpeği de götürmüşlerdi. mobese kayıtlarına bakan arkadaşım, köpeğin hırsızlarla birlikte gayet mutlu şekilde oynayarak gittiği görüp şaşırmıştı :)

  kaynak: https://www.ukcdogs.com/american-pit-bull-terrier

  günümüzde ''insana eşlik eden'' sınıfında bulunan bu tür, birçok ülkede zihinsel engelli bireylerin rehabilitasyonunda ve çocuk bakımında kullanılır. zira acı eşikleri çok yüksektir ve bu da toleransı beraberinde getirir. (test etmek isteyen gördüğü ilk doberman ya da rottweiler'ın kulağını ısırıp deneyebilir :)

  türkiye'de pitbull

  ülkemizde pitbull diye bilinen köpeklerin büyük çoğunluğunu zamanında eminönü'nde 3-5 dolara satılan, ne idüğü belirsiz köpeklerden türemiştir. ancak maalesef iri kafalı ve biraz kaslı duran her köpeği pitbull sanan yurdum insanı, olası bir saldırı olayında da ''pitbull vahşeti'' yaftasını yapıştırmaktan büyük haz alır. bu melez köpekler ülkemizde genellikle alt kültürden gelen insanlar tarafından ilgi görüp, merdiven altı üretilmeye devam ediliyor. (haberlerde gördüklerimiz köpekler tam olarak bunlar oluyor.)

  son olarak,

  bazı durumlarda her köpek saldırabilir. ancak birçok köpek ırkının, özellikle ''koruma'' ırklarının insanlar için ''pitbull'lardan çok daha tehlikeli olduklarını unutmamakta fayda var. alman çoban köpeği, doberman, rottweiler vb. köpekler, içgüdüleri gereği apbt'lerin aksine yabancılara karşı son derece şüpheci ve agresif tutumludur. fiziksel olarak çok daha iri oldukları için zarar verebilme kapasiteleri de o denli yüksektir.

  fotoğraflar ile ırkın önemli ve ünlü temsilcileri:

  chinaman
  https://www.google.com.tr/…26#imgrc=iob55mtu_m9nam:

  jeep
  https://www.google.com.tr/…ny#imgrc=jkbkrfddfaurgm:

  virgil
  https://www.google.com.tr/…xa#imgrc=qv1eunpiffzxkm:

  moca
  https://www.google.com.tr/…us#imgrc=orrfy1b8ofyx8m:

  ve pitbull sanılanlar...

  american bully
  https://www.google.com.tr/…n0#imgrc=oiuttbybqko4am:

  american bully 2

  https://www.google.com.tr/…n0#imgrc=ygcpzxa0muiapm:

  american staffordshire terrier

  https://www.google.com.tr/…nc#imgrc=ifpg-de97i_5mm:

  staffordshire bullterrier

  https://www.google.com.tr/…26#imgrc=fw7s1mnlpmib3m:

  türkiye'de pitbull sanılanlar ve enteresan sahipleri :/
  https://www.youtube.com/…juiml4-bgej0zusz65q/videos