şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en güzel şeyi

  ev daha ferah olur. ıncık cıncık arasına girmiş tozla uğraşmazsın. ayakaltına gelmez birşeyler. zaten uzakdoğu felsefelerine göre fazla eşya pozitif enerji akışını engelliyormuş evde.

  demin bir sürü ıvır zıvır koydum kapının önüne üzerlerine de not yazdım "isteyen alabilir sağlamdırlar" diye. evin içi açıldı be oh. zaten eskiden de az eşya ile yasardım ama zamanla fark ettim ki yine gereksiz şeyler birikmiş.

  bir tek kitaplığın kapladığı yer ve tozu var. ona da can kurban.

  az eşya olacak ve bir bavula sığacak gerekirse.
 • daha enerji dolu bir hayata imkan tanıyacağı aşikar olan durumdur. ayrıca iğrenç derecece yozlaştığımız şu günlere bakarsak, eşya kapsamına iletişim cihazlarını da dahil ettiğimiz takdirde insanlarla etkileşim oranımız tekrar 90'lardaki mükemmelliğine ulaşabilir belki.
 • vakit ve nakit kazancıdır.

  (bkz: eşya yüktür)
 • eşyalara bağlanmamayı gerektirir. duygusal bir millet olduğumuzdan mütevellit her şeyin bir anısı, güzelliği vardır, saklarız; evimiz dolar; atmaya kıyamayız. zamanla ev doldukça vazgeçeriz bazılarından.

  artık onlar bizim eşyalarımız değil biz onların insanları oluruz.
 • bir yerde okumuştum 100 esyayla yasayabilir misiniz diye? bjna 1 kalem 1 toka da dahil. keşke yapabilsek, gereksiz ayrintilar arasinda bogulup duruyoruz
  hele biz kadinlar ; onlarca pantolonumuz, yüzlerce tişört ve kazagimiz var. takilarimiz sayamayacak kadar cok. ayakkabi dersen keza. mutlulugu yanlis yerde ariyoruz.
 • ''dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır. huzur mu istiyorsun? az eşya, az insan. ''

  franz kafka
 • aralıkta çıkacağım evdeki mottom olacak. şu an yaşadığım ev pek öyle müsait değil, sagılar. bir yatak bir dolap, salonda da bir koltuk beni götürecek.
 • eşyadan kasıt mobilya ise yaşam düsturumdur. fazla eşya evin temizliğinden tutun, taşınmaya kadar derttir. ayrıca da inanılmaz derecede masraflı ve ödediğiniz paraya karşılık zedelenmeye müthiş açıktır. bir taşınmada evdeki iki gardrop da zedelendi, üçüncüsü zaten parçalanıp gitti.

  kendi çapımda ideal çözümü buldum: ikea'da kendim söküp takabildiğim 27 liralık metal elbise askıları var. ayrıca yine makul fiyata duvar boyu metal raflar var, onları da kendim monte edebilirim. taşınırken (artık kiracıyım, yani her sene) namerde muhtaç olmadan kendim söküp paketlerim, gittiğim yerde de kendim takarım. ayrıca hafif ve dayanıklılar, müthiş yük kaldırıyorlar, altları da kolayca süpürülüyor.

  eşya namına minimum envanter çıkarmak gerekirse:

  buzdolabı
  çamaşır makinesi,
  bulaşık makinesi, (gereksiz demeyin, hayat kurtarıyor)
  mini fırın,
  televizyon,
  yatak,
  kanepe,
  masa+sandalye

  bundan fazlası gereksizdir. bizdeki konsol (elektro) piyano ve kondisyon bisikleti gibi bazı lüksleriniz de olabilir, siz bilirsiniz. ama hayatınızı mobilya deposu kurmak için feda etmeye değmez... o parayla tatile gidin.
 • ileride baskılara maruz kalmazsam yaşamak istediğim olay. az insan az eşya az sorun çok huzur