şükela:  tümü | bugün
 • az gelişmiş ülke insanının gerçekte kim tarafından işgal edildiğini tam olarak anlayamamasının tezahürü olan lakırdı.
 • pek dogru bir onermedir. peki o ordular kimin isgalindedir? yada kontrolundedir?
 • --- spoiler ---

  "...katılımcılardan biri, 'abd, ingiltere gibi çağdaş ülkelerde askerler siyasetten uzak dururken, türkiye'de neden siyasete müdahil oluyorlar? bu demokratik midir?' sorusunu bir şekilde soruyor.

  hakkında en çok konuşulan ancak çok az şey bilinen türk ordusunu, neredeyse `hakkında hiçbir şey bilmedikleri çağdaş ülke orduları`yla siyasi pratikler üzerinden karşılaştıran soru sahiplerine ben de bu konuda ne bildiklerini soruyorum. yanıtları genellikle suskunluk ya da genel geçer bilgilerden öteye gitmiyor. onlara hollywood'da pentagon'un bir bürosu olduğunu, 1-2 protest yapımcı/yönetmen dışında neredeyse tüm film senaryolarının bu büroya 5 kopya halinde sunulduğunu, pentagon yetkililerinin, filmlerdeki tüm diyalogları amerikan politikaları doğrultusunda denetleyip düzenlediklerini bilip bilmediklerini soruyorum. pentagon'un strateji danışmanlarından barnett'in yazdığı pentagon's new map (pentagon'un yeni haritası) kitabında anlattığı gibi, abd'nin uluslararası politikalarının pentagon tarafından belirlendiğini bilip bilmediklerini soruyorum. ya da demokrasinin beşiği ingiltere'de, başta ordu komutanı olmak üzere generallerin ingiliz politikaları hakkında kamuoyu önünde tartıştığını, irak konusunda -ki son kertede tony blair'in başbakanlığı bırakmasına neden olan- bu işin ayyuka çıktığından haberleri olup olmadığını soruyorum.

  deneyimlerim, tsk'nın iletişimi ve diğer ülkelerle karşılaştırılması konusunda ciddi anlamda kafa yoranımızın olmadığını gösteriyor. 'çağdaş ülkelerde asker siyasete karışmaz' klişesini aşabilen de pek yok. üstelik bu klişe cümle medya aracılığıyla sürekli yeniden, yeniden üretiliyor."

  --- spoiler ---

  yrd. doçent dr. nuran yıldız, tanklar ve sözcükler (alfa yayınları)
 • hemen hemen tum genellemelerde oldugu gibi yanlis ve sacma bir genellemedir. soyle efendim: her ulkenin kulturel altyapisi, sosyo-ekonomik dinamikleri ve diger zavazingolari aynen sahislarda da oldugu gibi farklidir. tarihten gelen ordu-millet gelenegimiz dusunuldugu zaman turkiye'deki ordunun rolu ile isvicre'deki ordunun rolunu karsilastirmak biraz abuk biraz da sabuk olacaktir. ote yandan, turkiye'yi 'az gelismislik' adi altinda bazi guney amerika diktatorlukleri ile bir tutan zihniyetin de objektifliginden ve tarafsiz fikir beyan ettiginden kuskulanirim.. hatta arkasinda bir art niyet bile arayabilirim. birbirinden karmasik faktorlerin, parametrelerin bir sonucu olan bir ulkenin yapisini bir cumle ile basitlestirmek bu kadar kolay olmali midir?
 • (bkz: az gelişmiş insan kendi işgalindedir)
  sonra uzayda bir yer işgal eder. allah muhafaza bazen sevdiklerinin sevmeyip kendine maruz kalanların kafasını işgal eder. kalen sağlam olsa düşmesen bile sinirlerini işgal eder
  (bkz: global zarar ziyan effect)
 • elbetteki burda akla “gelişmekte olan ülkeler”i nereye koyacağız gibi bir soru gelebilir. elbetteki yeri gelişmemiş ile gelişmişlik arasında bir yer olduğuna göre bu konudaki yeri de bu konumdan farklı değildir. ve yine elbetteki ordu-millet inancı ile büyütülmüş nesillerin, imanına halel getirecek bu tür tezlere bakıp düşünmesini beklemek saflık olacaktır. bir toprak işgal ediliyorsa bu o ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarına duyulan iştahtandır. peki ya egemen bir ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarının işletilmesinden üretilen emeğin %50 sinden fazlası bir kuruma gidiyorsa? ya orduya gelen en küçük eleştiri orduyu yıpratmaya yönelik olarak algılanıyorsa. ya bir ordu canı sıkıldığında “kendi izni” ile gelen valilere zaman zaman, müstemleke valilerine yapıldığı gibi “ince ayar” veriyorsa. ya orduya sadakat şerefse*. elbetteki bu de facto olarak işgalden farksız olsa bile, de jure de adı başka olacaktır.
 • az gelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkelerin ordularının işgali altında olmasından iyidir dedirten önerme.
 • bir ülkenin işgali, oradaki adalet ve özgürlüğün ilgası anlamındadır. tüm siyasi ve idari eylemler işgalcinin çıkarı doğrultusunda olacağından "adalet" yok olur ve yine vatandaşların baskı altına alınması ile de "özgürlük" yerini otoriteye bırakır. buradan hareketle, vatandaşlarının siyasi ve idari temayüllerini yönlendiren, engelleyen ve hatta cezalandıran (bkz: askeri darbe) bununla da yetinmeyip, bir kısmının veya tamamının özgürlük isteğini kısıtlayan bir ordu bir tür işgal eylemi içerisindedir.