şükela:  tümü | bugün
  • aşırı dindar olmaları tabi ki.
    bir kaç ülke dışında.
  • bilimsel araştırma anketine "fişleniyoruz" diye başlık açılması:

(bkz: tubitakin yaptigi kiskirtici anket)
  • çok gelişmiş olmamalarıdır şüphesiz. zaten ben beni bileli bu az gelişmiş ülkeler de gelişmekte olan ülkeler de hep aynı . arkadaş niye bu listede bi değişiklik olmuyor .
    tanım: küçük denizlerde boğulmalarıdır sözlük.geniş perspektiften bakmayı ayıp saymalarıdır kendilerine zûl addetmeleridir.
  • gelir dagiliminin bozuk olmasi ve luks tuketim harcamalarinin fazla olmasi. turkiye' de asgari ucret alan bir kisinin iphone kullanmasi gibi.
  • (bkz: müslüman olmaları)

gidin araştırın bakın amk. din kitap uğruna koşturan her ülke, bilimden ziyade hurafeye tapan her ülke kabile acından ölmekte, hastalıktan kıvranmakta.
    bilime önem vermek yerine hala daha 21. yy da internet kullanıp, hesabından; "bir besmele her sorunu çözer!" şeklinde paylaşımlar yapan her ülke her insan her zihniyet geri kalmaya mahkumdur.
    millet insanı ölümsüz yapma derdinde, bizim mal hala daha besmele çekiyor , çocuk gelin alıyor, alamadığına tecavüz ediyor.sonra niye ilerlemiyoruz, ulan mal, sen o zihniyetle nefes alabildiğine dua et lanet olaun ki nefes almak içgüdüsel...
  • gelişmeye dair en ufak harcama yapmazlar
    yönetim kendi lüksüne bakar
    halkta arkasından pohpohlar
    halk hiçbir şeye sesini çıkarmaz
    bilim gelişmez
    eğitim gelişmez
    her yeni nesil dahada salak doğar
    yönetilmek halkın hoşuna gider
    hele dinle vaat veriliyorsa değmeyin keyiflerine

nasıl? türkiye belirdi dimi kafalarda?
  • yüksek miktarda kaldırılmaya açık yöneticilere sahiptiler.
  • *hizmet sektörünün oranının düşük olması.
    *sağlık hizmetlerinin yetersiz olması.
    *tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin ilkel metotlarla yapılması.
    *ulaşımda hala fosil yakıtlı araçların kullanılması, gerçi bu madde biraz saptıtılabilir de.
    *canlı yaşamına verilen değerin çok düşük olması.
    *ezberci eğitim.
    *valla işte ülke şartlarını düşün aşağı yukarı genelleme yapılır ya.
  • kötü eğitim sistemine sahip olmaları ve sömürü zamanlarında bir pay çıkaramamaları.
  • gelişmiş (!) ülkeler tarafından ölümüne sömürülmek, onlardan alınanların onlara lütuf gibi sunulması (bkz: sembolik şiddet),

ittirilmek, sınırlarının değişme tehdidi, bir gecede birleşmiş milletlerden atılabilme potansiyeli, bıçak sırtında hareket etme kabiliyeti, hakkında "öldü" denilebilme olanağına okyanus ötesindeki bir seçim sonrası anında erişebilme imkanı,

elektrik gitti diye hayıflanmama özelliği, mikroplara karşı bağışık kazanma opsiyonu, marsta toprağımız olsun kaygısından uzak olma,

zamanın yavaş akması, kaos içindeki ilginç düzen.