• çernobil faciası deney sonucu oldu. hatırlatmak gerek.
    belediye başkanı bu beyanında haklı olabilir. umarım olmaz. olursa da sinop ile sınırlı kalmaz.
    edit: imla
  • nükleer tesisi istemediğini dile getiren başkandır. konya, yozgat, çorum, çankırı varken güzelim sinop'u seçmek.
  • "az kişi ölürken" kendisi, bahçesindeki uranyumları süpürmekle meşgul olacaktır. ardından da eşiyle dostuyla uranyumlu sekiz gözlü hamsi kapama. mis gibi hayat...
  • haklı ama eksik beyanattır. peşin olarak söylemem gerekir ki; ailemin sevdiklerimin yaşadığı, memleketim olan sinopa nükleer santral yapılmasını en son isteyecek kişilerden biriyim. gel gelelim 1970 yılından bu yana yapılan fizibilite çalışmaları ülkemizde bu santrallerin kurulumu için en uyku yerlerin sinop, mersin-akkuyu ve kırklareli-iğneada lokasyonlarının olduğunu göstermiştir. daha önce muhakkak yazılmıştır ama gözetilen tek şey patlama-kaçak durumunda daha az insan ölsün durumu değildir. nüfus yoğunluğu az olan bir bölge olması nedeniyle acil durum planlarının devreye alınmasının ve istimlak işlemlerinin kolay olması, nükleer santralin karayolu ile taşınması mümkün olmayan büyük parçalarının deniz yolu ile limandan getirilmesinin kolaylığı, büyük miktardaki soğutma suyu ihtiyacının kolayca karşılanabilecek olması, tehlikeli deprem bölgesinde bulunmaması gibi özellikler sinopu bu hususta maalesef biçilmiş kaftan yapıyor. ayrıca bu gerçek mi bilmiyorum ama sızıntı-patlama durumunda tüm etkinin kendi ülke sınırları içinde oluşmaması için ülkeler nükleer santral kurulumu için sınır bölgelerini tercih ederler.
  • yüzyılın en anlamlı ve vurucu cümlelerinden biri olmaya adaydır.
  • sayıların anlamsız olduğu bir ülkede anlamsız bir serzeniş
  • insan hayatı bu kadar değersiz olmamalı dedirtir.
  • mersin ne olacak ? çok kişi ölsün diye mi yapılıyor santral oraya da ?
  • herkes patlayacağına o kadar emin demek ki dedirten açıklama. kılıf hazır geriye minare kaldı demek.
  • soru işaretleriyle dolu bir beyan. bildiğim kadarıyla olası bir patlamada (yanlış biliyor da olabilirim) sadece sinop etkilenmeyecek, bu tür patlamalar oldukça etkili ve geniş alanlı oluyor diye biliyorum. hani hangi şehir seçilirse seçilsin, birçok alanı etkileyecek.

nükleer santral işi bizim milletin altından kalkacağı bir iş değil milimetrik bir hatada felaket kaçınılmaz, üst düzey bir disiplin, bilgi ve tecrübe gerekli. bu özelliklere sahip olduğumuza inanmadığım için ben de karşıyım, hakkını verebilecek olsak güzel bir avantaj...

not: sinopluyum.
hesabın var mı? giriş yap