şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: sürk) >> efendim bu güzelim icadı kesinlikle ve kesinlikle zeytinyağı ile yemek gerekir. küçük bir kaseye alındıktan sonra parçalanıp üzerine zeytinyağı gezdirmek suretiyle nirvanaya ulaştırır. şiddetle deneyiniz..

(bkz: çökelek) >> bu bilinen ama fazla kullanılmayan lezzeti de şu şekilde icra ediyoruz efendim. tavaya koyduğumuz tereyağını hafif erittikten sonra çökeleğimizi içine atıp yavaş yavaş eritmeye başlıyoruz. tam bu esnada ince kıyılmış maydanozlarımızı üzerine atıp başlıyoruz karıştırmaya. eriyen çökelekler size dayanılmaz bir zevk yaşatıyorlar. isteyen bunun içine yumurta da kırabilir tabi. tercih meselesi..

(bkz: zahter) >> daha çok hatay-antakya yöresinde bulunan aslen suriye'ye ait bu baharat çeşidi çok farklı işlemlerden geçirilmiş bir tür lezzt-i şukela. içinde karabiber, susam vb. baharalarında bulunduğu karışım kesinlikle zeytinyağına batırılarak yenmeli. kaçarı yok hafız! (bkz: #19451805)

(bkz: ekmek balığı) >> ismini bende ilk duyduğumda sizin gibi tepki göstermiştim. evet efendim bu ise bildiğimiz yumurtalı ekmek. lakin bunu yaparken içine katacağımız ekstralar ona dayanılmaz hazzın başrolünü verecek. ekmekler dilimlendikten sonra bir kabın içindeki süte yatırılmalı ve ondan sonra yumurtaya batırılıp kızartılmalıdır. iş bu ahval onu hayır denilmeyecek bir lezzete dönüştürür. arzu edenler karabiberde kullanabilir.

uzayıp gider bu liste. afiyet olsun..
  • vanlıların aşina olduğu bir kaç kahvaltılık olabilir
    murtuğa: unu yağda hafif kavurup üzerine bir kapta iyice çırptığınız yumurtaları döküp karıştırmak suretiyle ortaya çıkan süper lezettir.

kavut: kavrulmuş buğdayın un haline getirilmiş halidir. bu unu da yağda kavurmak suretiyle gıda edebilirsiniz.

cacık: bildiğiniz ayrana salatalık doğranmış cacık değildir bu. çökeleğin içine salatalık, maydanoz, dere otu, yeşil soğan, sivri biber doğrayıp karştır bir de bir kaç küp tereyağı ilave et oh mistir
  • seyit ali aral yazıyor genelde bunları, oradan bakmak lazım. çemen ve acuka vardır bi de ama az kişinin bildiği şeyler değil sanırım.
  • üzerinde zeytinyağı gezdirilmiş kurutulmuş domates. hafif de kekik olacak tabii. siz deyin tulum peyniri ben diyeyim yurdum beyaz peyniri ile çok güzel gidiyor. taze domates yemeyi unuttum bu meret yüzünden.
  • kavurga: temizlenip kurutulmuş karpuz çekirdeği ve nohut kavrularak bir güzel dövülür. içine keyfinize göre baharat eklenir ve karıştırılır.
    kahvaltıda bir parça ekmek önce zeytin yağına sonra da bu karışıma batırılıp, afiyetle yenir.
  • (bkz: muhammara)
  • zile pekmezi: tereyağıyla bu pekmezi birer ölçü koyarsın. ya çok kısık ocakta, ya da sobanın üstünde eriyip hafif göbek atana kadar bekletir, sonra da soğumadan mideye ekmeğini bandıra bandıra gönderirsin.

(bkz: sıcak ve tatlı çocukluk anıları)
  • kızarmış ekmek zeytinyağı ve poy.
    yine aynı ikiliyle zahter..
    domatesle az acılı sürk..
    araplar ne yaptıysa hepsi..
  • mıhlama diyeceğim de herkes bilir yahu. ama yerinde ve işlenmemiş tereyağı ve mısır unu ile yapılanı her zaman daha makbuldür.
  • kavrulmuş salça. tereyağı ile yapildiginda daha bir leziz olan bu kahvaltilik, buz dolabinin tamtakir oldugu gunlerde, sadece kahvaltilik degil, basli basina her hangi bir ogun icin ana yemek yerine de gecebilecek lezizlikte. tavada iyce kizdirilan yag icine ilave edilen uc dort kasik salca ve bol pul biberle salca iyce kavrulur. tuz ilavesi onemlidir.. tussuz olunca tadi yavan oluyor. salca kavrulduktan sonra servis tabagina alinir ve nar gibi kizarmis ekmek uzerine surulur .. cayla birlikte muthis leziz gidiyor bu karisim ..