şükela:  tümü | bugün
787 entry daha
  • katalonya'ya selam - george orwell

george orwell'i herkes tanır ama tanıyanlar arasından bile bu kitabını bilen kişi az çıkar.

hakkında girilmiş bir kaç entryi aşağıda paylaşayım.

-bgst yayınları tarafından ikinci basımı -ilk basımdan tam yirmi altı yıl sonra- yapılmış orwell kitabı.

(bu yazıyı ben ekliyorum. şu an 4.baskı yapılmış. en baskı yılı 2014. yazar, üstteki entryi 2011'de girmiş.)

(#23589032)

-orwell'in bizzat ispanya iç savaşı'nda bulunduğu dönemde yaşadıklarını ve gözlemlerini anlattığı çok başarılı bir kitap. bazen parti isimleri gibi ayrıntılar çok kafa karıştırsa da orwell'in devlete karşı olan güvensizliğinin nasıl geliştiğini bizzat gösteriyor. en çarpıcı yanı ise orwell'in şuna benzer olan tespiti:

- savaş hattında anarşist, komunist ve sosyalistler hangi rejimi desteklerse desteklesinler omuz omuza savaşırken, cephenin çok arkasında barcelona'da bu rejimi sözde savunanlar birbirlerini vatan haini ilan ediyorlar.

akıcıdır, okunması da şiddetle tavsiye edilir.

(#24782298)

-orwell'in sonraki kitaplarını anlamak için mutlaka okunması gereken prelude niteliğindeki ve önemli bir dayanak noktasını oluşturan eser. daha sonra ortalarda '1984 çok super bi kitap ya' diye gezmeyiniz.

(#39469224)
  • (bkz: the art of worldly wisdom) - baltasar gracian

öyle bilinmiyor ki başlığı bile yok, gracian adı altında bahsedilmiş, açıkçası ben üşenmiştim.

araştırdım geldim edit'i: (bkz: akıllı yaşama sanatı) şeklinde açılmış başlık.
3 entry daha