şükela:  tümü | bugün
  • öz de konuşabiliyorsa ne ala, yok değilse özü olmayan bir az konuşmaysa bir gün özlü ve çoksözlü olma ihtimali de azalacaktır, giderek az az az.... sonsuza kadar az...
  • bazen çok şey söylemenin şartıdır.

"az söz söyle ki çok şey anlayalım"
    (bkz: çin atasözü)
  • "az bilen çok konuşur" önermesinden yola çıktığımızda bir tür bilgelik edimi.
  • iş hayatında sürekli konuşmak zorunda kalan kişilerin gündelik hayatlarındaki tercihidir.bi de insanların artık sizi yorduğunu düşünenlerdenseniz kesinlikle doğru bir seçimdir.nihayetinde ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz .az konuşanların değil çok konuşanların sinsilik potansiyeli ise tecrübe ile sabittir.

edit : zamanında çok konuştum bir faydasını görmedim, ben de bıraktım
  • mümkünse bu "dokuzbin saat konuşun 1 lira ödeyin" türevi ciesem operatör hizmetlerine; bokunu çıkarırcasına, görmemişin oğlu olmuş tutmuş çükünü koparmış misali, mal bulmuş mağribi gibi saldırıp; sokakta, dolmuşta, otobüste, mağazada, markette, orda, burda, şurda her yerde; arkadaşıyla, sevgilisiyle, kankasıyla, abisiyle, ablasıyla, ebesiyle bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik bik konuşup kafa sikenlerden acilen rica ettiğim şey. bak rica ettiğim diyorum. terbiyeli bi şekilde yaklaşıyorum.

dolmuşta 45 dakika boyunca -*!45!*- nefes almadan aynı şeyleri eveleyip geveleyip beynimizi siken bi de üstüne hısı hısı hısı diye gülen adam... sikimdirik bir taksim buluşmasını nato genel kurulu ön hazırlıklarına çeviren susmak, durmak, dinlenmek bilmeyen kız... evet sizedir serzenişim. bi gün acımayıp kırıcam o ağzınızı. aha buradan söylüyorum.

halbüse yolda gitmek ne güzeldi eskiden. dalardın, düşünürdün. kah güler kah üzülürdün. gözünün önünden akıp geçen hayat, seni alır nerelere götürürdü. şehrin olağan sesi huzur verirdi. dinlenir, rehabilite olurdun. ya şimdi? ya şimdi??!!! huzurumun içine sıçtınız lan! her dolmuşa bindiğimde psikopat gibi suratlarınıza bakıyorum, bu sefer hangisi beynimi sikicek diye. gözünüzü seviyim yapmayın. alo nerdesin. şurdayım. eyvallah. ben de 10 dakkaya ordayım. bitti. bitti abicim bitti. bana ne lan sizin sikimsonik ilişkilerinizden?

aypod mudur ne karın ağrısıdır kullanmıyorum ondan. kullanmadım da hiç. bana bunlarla gelenin de kalbini kırarım. hadi selametle.
  • kimilerine göre çok susmaktır.
  • toplumumuzda her zaman problemdir. az konuşan insanları tuhaf karşılar ülkemiz, insanlarımız. kimisi korkar, kimisi anlayamadığından yakınır, kimisi sıkıcı olarak niteler ama işin gerçeği öyle değildir.

az konuşan insanın içinde fırtınalar kopuyordur, içi içine sığmıyor ve duygu düşüncelerini ifade edebileceği doğru kelimeleri bulamıyordur. beyni ve kalbi farklı çalışıyordur çoğu kişiden. bence çok konuşan insanlardan daha duygusal ve çok konuşan insanlardan daha zeki olma ihtimalleri yüksektir. (isviçreli bilimadamları gerekli araştırmayı yapacaktır, bu yüzden net konuşmuyorum araştırma yapılana kadar) çok konuşmaya çalıştıklarında, ki gerçekten konuşmak için çaba sarfedilir bu durumlarda, çünkü artık en sevdiğin insan bile isyandadır az konuşuyorsun diye, yanlış bir şey söylememek için binlerce duyguyu ve düşünceyi, beyinsel ve kalpsel faaliyeti bir süzgeçten geçirmek zorunda kalır az konuşan insanlar. az konuşmak aslında öz konuşmaktır. bol bol vaktin vardır düşünmeye ve kelimeleri seçmeye. yanlış yapma olasılığın azdır. az konuşmak, az konuşan insan ve onu anlayan insan için iyi bir şeydir. az konuşmayı anlamayan insanlar yada çok konuşan insanlar için ise problemdir, az konuşmak sıkıcı olmaya eş değerdir onların gözünde.

az konuşmak, düşünmeye, yazmaya, duyguları ifade etmeye, sanata, okumaya vb. bir sürü güzelliğe zaman ayırabilmektir.
  • çok konuşup, birşey söylememekten iyidir.
  • zeki insanların ortak özelliklerinden biri olduğu söylenir.