şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ozan can türkmen'in poetik kitap'tan çıkan ilk kitabı

  tanıtım metninden:

  her ilk kitap şiirde bir ihtimaldir, dilde ise yeni bir imkân. dergilerden takip ettiğimiz ozan can türkmen’in, duygu ve düşüncenin arasına zekâya dayalı dil ve anlam oyunlarını ekleyerek yarattığı yeni dil, az önceki oda’da okurunu bekliyor.

  "seni sipariş ettiklerinde isimlerden
  sevincim haklı mühürlü belgelerle
  reddedilemez biçimde
  yüzüne bir telefon aldığında,
  annem eve çağırdığında
  orada olmak.
  bir anda her yerde olmak.
  bir gün mutlaka bir yerde
  bütün sonranın ev sahipliği"
 • ilk okuduğumda bağırarak söyledim, bu kadarını beklemiyordum; vurdun kanıma girdin, itirazım var. daha önce farklı farklı şiirlerini okudum, hatta "eski şiirin cızırtısıyla" ve "mecidyeköy skyline" benim kalbimdeki şiir defterinde ilk sayfalara denk geliyor. iyi şair diyordum ozan için, çok iyi şair diyordum ama bu kadarını beklemiyordum. bu kadar'ın ölçüsünü varın siz düşünün şimdi.

  dizeleri aralamaya çalışıyorum, bazen dinlediğine bakıp, bazen bir önceki sayfada yazdığına bağlamaya çalışıyorum kelimelerini birbirine, anlamları çıkarmaya çalışıyorum, hangi kabuğu kaldırsam altından başka bi güzellik çıkıyor, sonra bitane daha katman var, dediği bu olamaz sanki diyorum, daha misini kokluyorum, daha lezzetlisini tadıyorum.

  bi alıntı yapacak olsaydım, ilk göz ağrım mecidyeköy skyline'dan yapardım, çünkü mecidyeköyün tam ortasında durmuş bütün bu olanı dün yapıyorum bi' süredir. mahcup bi gülücük.
 • hakkında fikir sahibi olmak için ozan can türkmen'in enes kurdaş ve fatih çünkioğlu'nun sorularını yanıtladığı söyleşisinin okunabileceği kitap.

  http://t24.com.tr/k24/yazi/ozan-can-turkmen,1754