şükela:  tümü | bugün
  • et nasıl yenir bilmeyen hatta eti sadece kıymadan ibaret sananların ağzına sakız olmuştur.

et az pişmiş yenir. her damak tadı üst seviyede olan insan bilir bunu. suyunu içinde hapsetmesi için şöyle bir mühürlenmesi yeterlidir yenme kıvamına ulaşması için.

bunu elitizmden ziyade olaya hakim olan kişi davranışına bağlamak en doğrusudur.
  • çok pişmiş et muhafazakarlığının tersidir.
  • tabakta biriken kana ekmek banmayı hor gören elitistliktir.
  • abartılacak bir şey değil. bokunu çıkarmayın hemen. kara kara kömür gibi et yemek istemeyen az pişirsin öyle yesin. biraz sulu olunca daha iyi oluyor. ben öyle yiyom. sizi bilmem. ne bok yerseniz yiyin.
  • bagirsaklara parazit olarak geri dönebilen elitistlik.
  • elitistlik olarak yanlış yorumlanmış tercih. birincisi ay pişmiş yiyecek her zaman daha besleyicidir ve çok pişen et sadece besin değerlerini yitirmekle kalmaz aynı zamanda kimyasal reaksiyonlar sonucu toksik maddeler açığa çıkmakta ve bu maddeler sindirim sisteminde kanser riskini arttırmaktadır. bu maddelerin bir kısmı araştırılmış ve kanser riskini nasıl arttırdığı aydınlatılmıştır. ayrıca hiç bir şey az pişmiş kanlı bir steakin yerini tutamaz. tabii ki etin çeşidine göre, az pişmiş tavuk etini o kadar çiğ bırakıp yiyenini görmedim. bir de çevresinde et çok pişiriliyorsa ama bu eleman kendi kendine az pişmiş etin kendisine daha lezzetli geldiğini keşfetmişse o zaman elitist değil bildiğin zeki bir insandır. az pişmiş et yediği için değil, çevresindeki kalıpları kırdığı için. aynı şekilde çevresinde et pişiriliyorsa ama kendisi çok pişmiş etin daha lezzetli olduğunu keşfetmişse yine zeki bir insandır.

parazit mevzusuna gelirsek, denetimlerin vs düzgün olduğu ülkelerde böyle bir sorun yok denecek kadar az. bir de son zamanlardaki araştırmalar gösteriyor ki bağırsak parazitleri konak canlıyı kronik bağırsak iltihaplanmalarından ((bkz: ulcerative colitis), (bkz: inflammatory bowel disease) vs. vs.) koruyabiliyor. hatta son yarım yüzyıldaki hijyen çılgınlığı ile alerjik, kronik astım vakalarında ve biraz önce bahsettiğim autoimmün hastalıklarında artış olması arasında bir bağ olabilir. ayrıca şahsen 10 senede bir kere parazit kapmayı kanser riskine tercih ederim.
  • az pişmiş etini tüketmenin akabinde ilk uçağa binip domates suyu içerek elitliğinin altını kırmızı kalemle çizmelidir.

(bkz: uçakta domates suyu içmek)
    (bkz: bunu içmeden uçamıyorum)

tanım: bilimum iç parazite sebebiyet verebilecek elitistlik.
  • aman da amerikanlar gibi olayımcı özentilerin herhangi akla yatkın bir argüman sunmadan "et böyle yenir" diye direttiği, elitizm ötesi görgüsüzlük. sen hiç brusella duydun mu? parazit nedir bildin mi?
    yarım kilo eti tek parça halinde bulmuş da çok yemiş şimdiye kadar öyle az pişmiş halde. sulu olacakmış. eti mühürleyecekmişsin bilmemne.

ben sana eti mühürleme demiyorum, hobi olarak gene mühürle ama sonra at fırına pişir güzelce. o zaman da suyu kalacak içinde.

cins bir adam var, ağır ağır konuşuyor, ibrahim saraçoğlu. şakirt başı şifacı otçu bişey.
    bir sabah programında* aynen şöyle diyordu;
    "efenim et az pişmiş yenir. bizimkiler hiç bilmiyor et yemeyi. oysa ki bakın amerikalılara, nerdeyse çiğ yiyorlar eti. o yüzden, amerikalılar doğrusunu yapıyor, eti az pişmiş yiyor. siz de öyle yapın"
    argümanına küfür edicem şimdi, etmiyorum ayıp diye, siz edin.
    arkadaş de ki bana, az pişmiş etin içinde daha çok protein var*o yüzden daha sağlıklı, ondan az pişmiş ye, de bana, en azından bir düşüneyim.
    ama "amerikalı öyle yiyor, o yüzden o daha doğru" ne ya?
  • hele bir de onu şarapla pişiriyorsa vay haline...
  • hayatında öyle yememiş kişi, sırf yanındakine kötü gözükmemek için anlamsız bir şekilde az pişmiş ister. sonra kanlı tabağı görür ve bir de yediğindeki mide bulantısı eklenir. bitir sonra amk sıkıyosa.