şükela:  tümü | bugün
  • bu insanlar ikiye ayrılır;
    uyuduğunu, yeni uyandığını, içinin geçtiğini zinhar kabul etmeyenler. ararsın, uyuyor olsa bile açar telefonu, "aa uyandırdım mı? " dersin "yok canm ne uyuması" diye cevap verir. uyumayı bir zayıflık, bir zaaf, bir acziyet gibi görür, konusunu açmaz, yok sayar. bu insanların (bkz: sadece aptallar sekiz saat uyur) sendromuna yakalandığını düşünüyorum.

ikinci türü ise çok tehlikelidir. hem yalancıdır hem de bayar. çünkü sadece yatakta yattığı uykuyu hesaplar. kanepede, yolda, sezlongda uyuduğu uykuyu saymaz. anlatır durur. "2 saatlik uykuyla duruyorum", "uymayalı şu an 451 saat oldu" diye. bu türün katli vaciptir. günahı boynuma*

uyku hakkında bu kadar konuşmayı saçma buluyorum. telefonu şarj etmek kadar önemsiz. pilin bitiyor, yatıyorsun uyuyorsun şarjın dolunca devam ediyorsun. yaşam koşulları, yaş, kilo, stres insanın uyku ihtiyacını belirler, kişiye göre değişir.

az uyuduğu için bilim, sanat, edebiyat dünyasına katkı sağlayanlar var fakat çoğunluğuna göz çevresi kırışıklığı ve gereksiz sinir yapıyor. katlanılmaz insanlar oluyolar vesselam.*
  • uykuyu zaman kaybı olarak gördüğünden gerçekten az uyumaya alışmış modeli de mevcuttur.
  • uyku borcu denen şeyden habersiz insanlar topluluğudur
  • bunu yüksek zekalı olmasına bağlamazsa çatlayacaktır.
  • güne erken başladığım için bol bol övünüyorum. aynen evet.
  • öncelikle başlık sahibine saygılar.

erken uyanan insanla karıştırılmaması gereken insandır. mesela ben de erkenciyimdir; ama 7.5 saatten az uyumamaya dikkat ederim. fırsatını bulmuşsam 9 saat uyurum, hatta bir öğleden sonra uykusuna da asla hayır demem.*

sevgili bozuk sut badimin de ifade ettiği gibi, bazı insanlarda zeki olduklarını kanıtlama telaşı var. ilişkilerinin olmayışından tut da sosyal hayatlarındaki herhangi bir aksamaya kadar bütün saçma özelliklerini zekalarına bağlamayı çok seven güzide bir güruh söz konusu. "einstein kova burcuymuş, ben de kova burcuyum, demek ki ben einstein'ım!"* şeklinde dolanan bir insanla, iki yıla yakın süre ev arkadaşlığı yapmış bir gariban olarak, benzer bir duruma, ünlü sanat ve bilim insanlarının az uyuduğuna dair birkaç yazının yaygınlaşmasının vesile olduğunu düşünüyorum. az uyumasıyla övünen insanların, bu zeki / yaratıcı / dahi bilim insanları / sanatçılarla kendi pınçık kadar zekaları arasında benzerlik olduğu alt metnini burnumuza sokmak gayesiyle hareket ettiklerine inanıyorum. he deyip geçiyorum. bunlar da böyle işte, nabıcan.
  • ekseriyetle boş insanlar olup övünmek için en ufak nedene muhtaç durumdadırlar.
  • bence çok haklı insanlardır. en büyük keşkem budur. ben insan gibi uyumuyorum çünkü, gerçi zevk alıyorum bundan ama olsun. kıskanırım.
  • gözlerini kısarak japon taklidi yapsa yeridir.
  • övünmek değil ama gününü uykuyla öldürmek istemeyen insandır.
    bir arkadaşım tuvalette ve uykuda harcanan zamana acıyorum demişti hatta.