• 14 yıldır haftalık çıkan ve artık günlük yayına geçen kürtçe gazete. gazetenin sorumlularından biriyle yapılan ve bugün birgün gazetesinde yayınlanan bir röportaja göre şoven dalgada nasibini almış, bazı bayilerin dağıtım ulaşmasına rağmen almayı istemediği ama kürt halkının günlük 20 bin satış rakamına ulaşacak kadar inatla sahiplendiği gazete.
  • bizzat bu toprakların lazlar gibi, çerkesler gibi, rumlar, yahudiler, ermeniler ve bir sürü etnik grup gibi sahibi olan kürtlerin kendi dilleri, anadilleri olan kürtçede okuyabilmeleri için çıkartılan gazetedir.
  • sahibine "terör örgütü propagandası yapmaktan" 21 yıl ceza verilen gazete.

(bkz: #18175867)
  • üzerindeki baskılar sürüyor. (bkz: vedat kurşun/#19035370)
  • bak sen şu işe, tam da seçim ertesi dokuzuncu kez kapatıldı, bu kez 15 günlüğüne...
  • bugüne kadar sık sık mahkemeler tarafından yayını durdurulmuş, imtiyaz sahiplerine ve sorumlu yazı işleri müdürlerine yüz yılları bulan hapis cezaları istenmiş gazete. şimdi de istanbul özel yetkili 12. ağır ceza mahkemesi tarafından 15 gün süreyle kapatılmış. mahkeme, gerekçesinde ise, gazetenin "öcalan çıkmayana kadar gerilla dağdan inmeyecektir" ve "biz yine diyoruz ki bize katılın birlik olalım" başlıklı haberlerde kck yürütme konseyi başkanı murat karayılan'ın görüşlerine yer verildiğini, "kardeşlik" başlıklı haberde yaşamını yitiren pkk'lilerin kod isimlerinin yer aldığını ve bununla "örgüt propagandası" yapıldığını ileri sürmüş.
  • 9.kez kapatılmıştır.
    (bkz: türkiyede basın özgürlüğü)

mehmet ali birand röportaj yapınca basın özgürlüğü. azadiye welat görüşlerine yer verince örgüt propagandası. ne güzel memleket.

edit: maalesef çok kötü butonuna basınca bu acı gerçek değişmiyor. ancak sanılmasın ki bu sadece azadiye welatın kaderidir. basın özgürlüğünde çifte standartın uygulandığı yerel ve uluasl birsürü gazete var. bu azadiya welatın kaderi değil erk sahibinin karşısında olmanın kaçınılmaz sonucudur.
  • doya doya okumak istediğim gazete. hayatımda en çok bu gazeteyi okumak istiyorum. şimdilik en arka sayfadaki göç eden kuşlar, devasa karpuz, dağlardaki kardelen haberlerini okuyabiliyorum. toplam 200 kelimeyi 1 saat gibi bir sürede okuyorum çünkü. ama bir gün bu gazeteyi açıp herhangi bir yerde herhangi bir zamanda herhangi bir sayfasını bağırarak okuyacağım. sesim sesin olur belki
  • live leak sitesinde pkk' nın türk askerlerini pusuya düşürdüğü güncel videoları paylaşan hesap.
  • matbaası kapatılan ve basım için matbaa bulamayan kürtçe gazete. bugün fotokopi olarak çoğaltılıp ve bu şekilde dağıtılmış.
hesabın var mı? giriş yap