şükela:  tümü | bugün
  • bir iki albümlerinin ismine bakılarakta anla$ılacağı gibi finlandiyalı bir gruptur.
  • belegost'lu cücelerin kralı, elf dostu. nirnaeth arnoediad'da maedhros'un sancağı altında savaştı. glaurung tarafından öldürüldü.
  • black terror metal, harmagedon, mustamaa, helwettiläinen, deathkult black metal war yayınlarıyla tanıdıgım (sanırım bunların dı$ında 2-3 albumleri ve 1kaçta split album cali$malari var..) pure black metal grubu..vah$i ve yırtıcı müzik.
  • 2005 yılında çıkan albümlerinin adı codex antitheus tur.
  • (bkz: mavi dağlar)
  • ilk çağlarda blue mountains'da yer alan belegost'ta yaşamış asil ve soylu bir cücedir. orta dünya'da herhangi bir kültüre veya ırka tabi değildir. orta dünya tarihinin en muhteşem zanaatkarlarından olan nogrod'lu telchar, kendisi için çelik ve altından bir miğfer yapmıştı. üstelik bu miğferi, dehşetengiz uruloki'lerden birinin sorgucundan yapmıştı. kolonisindeki diğer cüclerle beleriand'ın doğusuna yapmış oldukları yolculuklarında orklar tarafından pusuya düşürülmüşlerdi. mukavemetlerini kaybedecekleri sırada maedhros ve halkı yardımlarına gelerek kendilerini kurtarmıştır. azaghal, maedhros'a bu yardımları karşılığında şükranlarını sunmak için telchar'ın kendisi için yapmış olduğu miğferi verdi. böylece dor-lomin'in ejderha kafasından yapılmış miğferi, house of hador'un yadigarlarından biri olmuştur.

    yıllar sonra maedhros, ittifakını teşekkül edip morgoth'a meydan okuduğunda azaghal ve birliğindeki diğer cüceler de maedhros'un kuvvetlerine katılarak müttefiki oldular. beleriand'ın son ve en büyük muharebelerinden olan nirnaeth arnoediad'da morgoth'un komutanlarından olan glaurung'la yüzleşti. her ne kadar azaghal, cüceler tarafından yapılan ve orta dünya'nın en sağlam ve etkili silahlarını kullansa da glaurung da, oldukça büyük bir balta kullanıyordu. ilk hamleyi büyük bir öfke ve güçle ejderha yaptı ve azaghal'ı devirerek vücuduna büyük zarar verdi. bu soylu ve savaşçı cüce oldukça aciz durumdaydı. son hareketinde glaurung'un karnına bıçağı batırarak savaşmasını engellemiş ve morgoth'un savaşı kaybetmesinde önemli bir rol oynamıştır. bu mücadeleden sonraysa hayatını kaybetmiştir.

    ölümünden sonra belegost'lu cüceler, nirnaeth arnoediad'da savaşmayı bırakarak azaghal'ın maktul bedenini savaş alanından ağıtlar söyleyerek çıkardılar. zira orta dünya'nın kadim ırklarından olan naugrim mensubu azaghal orta dünya'daki bütün kötülükleri, gücü ve cesaretiyle korkusuzca karşılayabilen sayıca az birkaç cüceden biriydi.