şükela:  tümü | bugün
 • sadece iktisadi konularda değil hayatın her alanında geçerli olan evrensel kanun. miktar arttıkça yüklenen her bir birimin toplama kattığı anlam azalır, miktar had safhada artarsa bu kez reel anlamda değer ve verim azalır.
 • (bkz: mikro iktisat)
 • mikro iktisatın ilk ders konularındandır. ve hatta dersi alan öğrencileri korkutmamak için, ''diyelim karnımız çok acıktı. önce bir dilim ekmek yeriz. fayda maksimumdur. sonra bir dilim daha..derken artık doyduğumuz için bundan sonra yediğimiz her dilimin faydası azalır'' gibi ilkokul formatında örneklerle anlatılır. ulan adamlar koskoca iktisatçı olacak, ne ekmeği ne dilimi?
 • ... ricardo'ya saygi duyulmasi icin yeterli bir tez. [sigara icmek buna guzel bir ornektir.] **
 • "allah bir lahmacun
  mmm iki lahmacun
  aman da aman üç lahmacun
  dört lahmacun
  oehh beş lahmacun
  hmpffh altı lahmacun
  oha yedi lahmacun
  imdat sekiz lahmacun
  dokuz leahmaghcnnn öhö öhö
  börggg.."
 • simdi diyelim ki siz kalktiniz bir elma aldiniz yediniz. (iktisat hocalari nedense örnekleri hep elma üzerinden verir. ben de racona uyuyorum) bu elmadan vitamin aldiniz, mutlu oldunuz, karniniz biraz doydu. ikinci bir elma aldiniz yediniz, bu elmadan aldiginiz fayda ise daha fazlaydi. bu elma ilk elmaya göre sizi tokluga daha fazla yaklastirdi ve vitamin falan miktarini artirdi vücudunuzdaki. siz açgözlüsünüz ve elmalari tüketmeye devam ediyorsunuz. yediginiz üçüncü ve dördüncü elmada elde ettiginiz marjinal fayda azaliyor. besinci elmada aldigniz fayda ilk elmanin altina düsüyor ve siz hayvanliga (elma yemeye) devam ettikçe marjinal fayda azalip sifirin altina düsüyor. çünkü son elmalar artik size zarar vermeye basliyor (mideniz rahatsiz oluyor vs.) böylece iki boyutlu basit çizgisel grafik olarak önce artarak artan sonra azalarak artan sonra da azalan bir görünüm elde ediyoruz. bu kadar elmanin sonu budur..
  (bkz: economics for dummies)
 • genelde ornekler hep aynidir bu konuyu aciklamak icin.su,cay ve yemek ornekleri kullanilir.ama gercek hayatta goruyoruz ki bu mumkun degil.ornegin bir bardak bira icip ikinci bardakta faydanin azaldigini hic gormedim aksine ikinci bardak ve sonraki bardaklarda aldigim fayda ve haz daha yuksek oluyor.hele ki soz konusu alkolik bir kisiyse 3.bardaktan sonra alin bakalim elinden faydan azaliyor tuketme diye.aslan kesilir vallahi billahi.*
 • bir takım adamların kapısı önünde bir corvette artı bir 300 sel artı bir x5 bulunurken benim neden yok ya da benim neden bir yerli arabam var dediğinizde çöken teori.
  tam lise sorusu: sabah kahvaltıda benim için sucuk lüksken adam havyar yer. marjinal faydasını hesaplayınız. (bkz: çok bilinmeyenli denklemler)
  olayın iktisadi açıdan incelemesi için belki örnekler yetersiz gelebilir. marxın, adam smithin marjinal faydası üzerine yazdıkları belki çok çok süperli ekonomi uzmanlarına ancak yetecektir. smith de elmasını bi tarafına yedirsin artık.