şükela:  tümü | bugün
 • üretim sürecinde kullanılan faktörlerin bazılarının sürekli arttırımıyla saadet olmayacağını zamanla arttırılan o faktörün marjinal faydasının azalacağını ve negatife bile dönebileceğini anlatan kanun.
 • isci sayısı- uretim grafiginin 45 derece acıyla gitmemesi. ise yeni giren bir iscinin ondan once giren isci kadar uretmemesi. sınırı ise son alınan iscinin urettigi malın karının iscinin maasına esit oldugu zamandır.
 • delilerin en sevdiği iktissat kanunu
 • nerde cokluk orda bokluk teoremi
 • mal veya hizmet üretimi için kullanılan işçi miktarına yapılan her ek yapılan iş miktarını artırırken marjinal verimi de arttırdığı sürece sorun yoktur ve çalışan sayısını daha da arttırmak bize fazda sağlayacaktır. ancak belrli bir aşamadan sonra eklenen her işçi yapılan iş sayısını arttiriyor gibi görünse de marjinal verimi düsürür.
 • bir sistemin iyileştirilmesinde gösterilen çabanın, sistem geliştikçe orantısal olarak daha az sonuç (getiri) vermesi kuralı

  fiyat/performans ilişkilerini de ilgilendiren kuram

  otomobiller için örnek:

  ford focus 1600 cc
  fiyat=$10.000
  0-100: 11 sn
  son hız: 185 km/s

  audi tt 1800 cc turbo
  fiyat=$40.000
  0-100: 6.5 sn
  son hız: 225 km/s

  mclaren f1 twin turbo
  fiyat=$700.000
  0-100: 3.3 sn
  son hız: 340 km/s

  rakamlar örnek için sunulmuş olup tam olarak gerçek değerleri yansıtmayabilir

  ayrıca high end müzik sistemlerinde de çok sübjektif olarak ses kalitesinin ikiye katlanması için 10 kat fiyat ödemek gereklidir
 • sozlukteki iktisatcilari deprestirecek bir baslik olmasiyla beraber olaya komik bir izahat getirmek istiyorum. zira ornekle aciklarsak. mahmutun bir tarlasi var efendim tarlada 3 traktor calistiriyor sonra bakti ki daha cok traktorle daha cok ekin bicebilecek mahmut gidip bir iki traktor daha aliyor ama mahmut bu gozunu para hirsi burumus bi traktor daha bi traktor daha aliyo. ilk basta aldigi traktorlerle daha cok ekin bicerek daha cok para kazanan mahmut zamanla aldigi traktorleri tarlaya bile sigdiramaz hic bir traktor calisamaz oluyo ve dolayisiyla verimi azaliyo. alin size azalan verimler kanunu.
 • diablo 2'deki çoğu skill için de geçerli bir kanundur. pratik olarak açıklamaya çalışırsak bir skille sekizinci puandan sonra verdiğiniz her puanın getirisi önceki getirilere göre giderek azalacaktır.
 • bir pastanede 3 kişi çalışırken saatte 200 poğaça üretiliyorsa 6 kişi çalışırken 400 yerine 300 gibi daha az bir ürünün ortaya çıkması gibi bir teoriyi anlatır. bu örnekte olaya girişen kişi sayısı arttıkça koordinasyonun bozulduğu ve verimin düştüğü düşünülebilir.