şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sirius'tan geldiğine inanılan, sümerlerin tanrı niyetine taptığı yaratık, daha çok dallı budaklı bir bitkiye benzer, dünya öncesi kaosu imgeler.
 • en üst mertebededir kendisi, yog sothoth, nyarlathotep, shubniggurath ve ctulhu bunun generalleridir. "bu" dediğim de sümerlilere göre tanrı yalnız, bu son entrim olabilir diye hafiften tırstığımı da itiraf etmeliyim.
 • boşluğun merkezinde tahtında oturan kaosun efendisi iblis-sultan..
  (bkz: h p lovecraft)
 • h. p. lovecraft romanlarinda, kendisini tekrarlayan sonsuz patlamalarin arasinda varligini sürdüren, evren olusmadan önce varolan nükleer kaos'un ta kendisi olarak adi gecen iblis. nyarlathotep, azathoth'u evrenin merkezindeki tahtinda otururken, etrafinda ata tanrilarin hizmetcileri ve düsük seviyedeki tanrilar dansederken sakinlestirmeye calisirmis.
  azathoth ata tanrilardan birisidir. böylelikle kendisinin sonsuz ve hayaledilemeyecek gücleri vardir. söylentilere göre cilginliga bagli suclardan dolayi lanetlenmistir. degisik kaynaklara göre, nyarlathotep, azathoth'un vücudundan ayrilan ruhudur.
 • kurgu edebiyatı aleminin en evil karanlıklar efendisidir azathoth. ancak ne yazıktır ki; mitosun yaratıcısı lovecraft tarafından ayrıntılı bir bilgi sunulamamıştır hakkında. mitosu devam ettiren diğer kalemlerinse çok azının üzerinde durduğu ama durulduğu kadarıyla "vayağugoim" sınıfından bir ölümsüzdür. neil gaiman abi bir çılgınlık etse de loki ile birlikte dünyayı fethettirsedir bir eserinde. (bkz: bu da benden olsun neil)
 • zamanla nyarlathotep'ten bağımsızlaşmış ve güçten düşmüş kaos. başlangıçta herşey olduğu halde, sonunda sadece eski gücünden uzak, yok edici bir delilik halini almıştır. kürelerin ve dışındakilerin üzerinde hala hükmü vardır ama nyarlathotep'in temsil ettiği aynı anda her yerde ve evrenin kendisi olma gücünden öfkesi ve dizginlenemeyen yok edici enerjisi yüzünden soyutlanmış, geçmişin sadece bir hayaleti haline gelmiştir. ancak bu haliyle bile insanın hayal gücünün çok çok ötesinde kudretlidir.

  "düzenli evrenin dışında, en derin kaosun tüm sonsuzluğunun ortasında patlayan ve çığlık atan şekilsiz ve sınırsız parlamaların ta kendisi; dudakların adını anmaya cüret edemediği, zaman ve mekanın ötesindeki tarif edilemez, boğuk davul vuruşları ve monoton flüt seslerinin lanetlenmiş ıslıklarıyla kirlenen ışıksız boşlukların merkezinde oturan iblis sultan azathoth"

  şeklinde tarif edilmiştir h. p. lovecraft tarafından dream-quest eserinin bir yerlerinde.
 • kendisi hakkında şöyle bir noel şarkısı vardır:
  https://youtu.be/xhaejswubaw