şükela:  tümü | bugün
  • serbest bir exorcist uyarlaması. kamera arkasında ammar filminin yönetmeni özgür bakar'ın olması en azından teknik açıdan dökülmeyeceğini müjdeliyor. ağustos sonu gösterimdeymiş.

http://www.youtube.com/watch?v=1vyza6d54mc

edit: filmi gördüm, görsellere gereksiz yüklenilen bazı sahneler dışında gayet tutarlı ve başarılı denebilecek bir iş olmuş.
  • çakma yapıtların tutmadığını zor yoldan anlamaya karar vermiş bir yönetmenin filmi. 40 yıl önceki exorcist çakmamız alay konusu olarak derslerde gösterilirken aynı yanlışı yapmak neden ben anlamıyorum.

salih memişoğlu'nun anlattıklarına dayanarak çekmişler de salih memişoğlu kimdir abi kim yaptı bunu metafizik uzmanı anlamıyorum ki uzaylı bana selamınaleyküm dedi diyen bir adama dayadıysanız filmi baştan batarsınız zaten.
  • sadece ana teması benziyor diye hemen exorcist çakması olarak nitelenen film. kardeşim o zaman sadece bir tane mafya içi hesaplaşma filmi çekilsin. olmaz mı. diğerleri hep birbirinin çakması olur çünkü. yahu dur bakalım sadece tema aynı diye bütün film aynı olacak değil ya. belki film merkeze karaborsa bilet satışını alıyordur.
  • arabayla gecerken bi an reklam tabelalarinda gozume ilisti. ulan dedim hakan gunday film mi yapti senaryo mu yazdi nedir. eve gittim baktim tirt cikti.
    sikmisim formati.
  • türk korku filmi bagimliligimi bi nebze olsun bastirmak icin gidip elim bos döndügüm boktan film. hasan karacadag dan baskasi yalan
  • türü seven birisi olarak hiç fena olmadığını düşündüğüm film. belki düşük beklentim yüzünden olabilir ama izlemeye değer buldum açıkçası. ses konusunda biraz daha iyi çalışılsa daha sağlam iş yapılmış olurdu. onun dışında şeytan çıkarma sahneleri biraz yavan kalmış gibi. bunun sebebinin filmi kısa tutma endişesi olduğunu düşünüyorum. çünkü filmin baştan savma kafasıyla yapılmadığı belli. 120 dakika civarı korku filmi çekilmesi ve bu filmin salon bulabilmesi maalesef ülkemizde hala çok zor. ancak sinema seyircisinin ilgisi bunu yavaş yavaş kıracak sanıyorum ki film ilk haftasonu itibariyle iyi gişe yapmış.
  • film benzerlerinden şusuyla busuyla ayrılıyor demeyi çok isterdim ancak maalesef öyle olmuyor.
    çığır açsın, yeni bir alt tür yaratsın demiyoruz ama en azından bir yerinden tutup "farklı" diyebilmeliyiz ki diyemiyoruz.

--- spoiler ---

yalnız filmin sonunda seyirciyi şaşırtmak için çok değişik bir yol denenmiş. bu tarz filmlerde şaşırtıcı sonlara alışığız ve o tarz vurucu bir son bekliyoruz. yönetmen ise hiç bir çaba göstermeden hocanın kitabını toplayıp gitmesiyle filmi bitiriyor. böylece de twist ending bekleyen bünyeler normal bir ending ile şaşırtılıyor.

--- spoiler ---

tanım: kapıyı açarak içeri giren dumana sahip film.
  • gayet başarılı bir korku filmi. yönetmen özgür bakar ne yaptığını iyi biliyor.
  • sikko sözde korku filmi. the exorcism of emily rose'u 22. dk'ye kadar birkaç kere izlemiş, daha sonrasını izleyememiş biri olarak (o derece korkarım) sinemada kahkaha atarak izlediğim film.

-sese aşırı yüklenmiş. youtube'a "korku filmi müziği" yaz arat çıkan müzikleri yedirmişler gitmiş.
    -sahnelerine güvenmediğinden yakın çekim yaparak bilinmezlik yaratarak korkutmaya çalışmış.
    -girişinden çıkışına exorcism filmlerinde izlediğimiz şeyler kullanılmış.
    -biraz emily rose, biraz exorcist, biraz aşk-ı memnun ekle bu çıkar ortaya.
    -saçma sapan olayı var. şöyle ki
    --- spoiler ---
    teyzesi erkek arkadaşından hoşlandığı için kıza büyü yaptırıyor
    --- spoiler ---
    pehh..
    -aşırı derecede mesaj kaygısı güdüyor. "cinci hoca" sürekli insanlara "doktora gittiniz mi? doktora gidin önce." deyip duruyor.
    -sonu çok komik ve yine mesaj kaygısı güdüyor. şöyle ki
    --- spoiler ---
    şeytan kızdan çıkıp büyüyü yaptıran da değil yapan kişiye giriyor. kadın da cehenneme gidiyor.
    --- spoiler ---
    mehh..

-en komiği: exorcism klasiklerindeki haçlı sahneden etkilenmiş olacaklar ki, adam kağıda hilal çizip "bu ne kızım?" diye soruyor.
    asdasdqweqwe
  • paranıza yazık edip gitmemeniz gereken film
    sinemada kahkaha ata ata izlediğimiz yetmez gibi filmden çıktıktan sonra 5 dakika daha gülmeye devam ettik