şükela:  tümü | bugün
  • kurtlar vadisi ile birlikte ünlü olmuş lakin kabadayılık ortamlarında düşmanına posta koyarken sıkça söylenen bitirim cümlesidir. çarşı pazar boydan boya gibi değişik versiyonlarıda bulunmaktadır.
  • bir yılmaz güney repliği. yanılmıyorsam "azdan az, çoktan çok ölür" şekliyle söylenmiştir filminde.
  • yıllar önce duyduğumda dumura uğramama neden olan bir söz olmuştu.

bir süre salaklaştıktan sonra, ne anlama geldiğini düşündüğümde, "iyi ama, azdan az bile gitse çok sayılmaz mı?" şeklinde bir soru yöneltmiştim ortamdakilere. çok üstünde durmadım iyi ki, baş edilir gibi değil.
  • bir doğa kanunu.
  • (bkz: kime göre neye göre)

şimdi diyelim benim 10 birim x ürünüm var.
    bana göre çok.
    öbürüne göre az.
    mesela x üründen 10000000000000 ..... birim olana göre "oda bişey mi lan ahahah".

böyle işte...
  • çok enteresan bir söz , söylenildiğinde de güzel ama cümleye nerden bakarsan bak bir tuhaflık var.
  • raci şaşmazın yeni filminde (yine)oktay kaynarcaya söylettirdiği ve kurtlar vadisi'ne göz kırpıp racon kestiği repliktiktir.
  • bunu kürt sorunu için söyleyen, en hafif tabirle milliyetçilikten beyni yanmış bir insandır.

azdan az, çoktan çok gitmez.

az tamamen gider, çoktan da çok gider.

iç savaşı böyle "biz her şeye varız." diye karşılayan insanlar, oksijen israfıdırlar.

bunu düşünen türk milliyetçisi de varsa, kurtuluş savaşı'nda ermenilerin tehciri sırasında adına soykırım desen de demesen de bölgedeki kürt ve türk saldırılarının bedeli olarak, ingiltere ve müttefiklerinin, yunanistan'ı yeni efendimiz yapmaya kalktıklarını iyi anlasın isterim.
  • niceliğe değil de orantıya bakılırsa doğru olmadığı anlaşılacak saçma salak racon sözcüğü.
    orantıya bakılırsa çoktan giden çok olsa bile kalan yine çoğalır, azın neyi var ki zaten gideni yerine koymakta zorlanır.
    tabii tavşan gibi ürüyorsa o başka.
    o zaman da niceliğe değil niteliğe bakmak gerekir ki, işte zurnanın zırt dediği yere geldik.
    devamı okuyanlara...