• inanılmaz sevimli köyleriyle takvim yapraklarına acaip pozlar verebilecek kastamonu ilçesi.

insanlarına hemen kanınız kaynıyor sonra biraz fazla sıcakkanlı olduklarını farkettiğinizde sıcak basıyor, imdaaağğt deyip otelde yesem kaç para eder acaba diye düşünmeye başlar oluyorsunuz. ama siz düşünedurun, ağzınıza burnunuza pastırmalı yufkalı garip bir yemek sokuşturan yaşlı teyzeler, önünüze sanırsam içinde şıra olan asitsiz kola gibi bir meşrubatı sürekli getiren sevecen kadınlar sarıyor etrafınızı. turist olmadığınızı türkçe bir şekilde en yalın haliyle; "ben turist değilim abla ya, istanbuldan geliyorum, ıspartalıyım hatta" gibi şekillerde ifade etmeye çalışsanız da anlamıyorlar. tüm bu misafirperverliğin ötesinde acaip de tutucu bir yanları var, dengeyi nasıl tutturmuşlar anlayamadım ben.

- evladııım, bizim güçükoolana gitaaldı bubasıı.. örtsene bi ha gülevalıım..
    *10 saniye boyunca anlamaya çalışılır. tercümenin son hali şöyle: "evladım, bizim küçük oğlana gitar aldı babası, öğretsene bi ha ?!?!"*
    + teyzecim gitar bilmem ben?
    - deaa ne diye uzattın o saçakları gari?
    * mavi ekran *
  • kocaman ıhlamur ağaçları altındaki masalarda çayınızı yudumlarken, o mis gibi kokusuyla huzur duyabileceğiniz minicik kastamonu ilçesi. buraya uğrayıp da hemen yakınlarındaki pınarbaşı şelalesi'ni görüp, şelalenin girişindeki gözlemecide gözleme yemeden dönmeyin.
  • icinden gecen tek ana caddesi etrafına 70'lerde dikilen kocaman ıhlamur agaclari bulunduran, merkezinden gecen devrekani cayi üstünde yapilmis olan 'sevgililer köprüsü' ile nostalji yasatan, ahsap ev mimarisi ile büyüleyen , 3500 civarı nufusu ile kastamonu'nun sirin ilcesi.
  • çatak kanyonu'nun manzarası gerçekten harika.

benim asıl hoşuma giden ise seyir terasına giderken geçilen orman içi yol. biz tesadüfi olarak yolun sağ çatalına diil de sol çatalına girdik. sağ çatalı direkt araba yoluna çıkıyor. sol çatalı ise orman içi gezinti yapmanızı sağlayan ahşap zemin basamaklı yolun başladığı bir yere çıkıyor. şöyle bir yol

yolun bazı bölümleri kapatılmış. fakat ahşap zeminden inip orman içi yürüyüşünüze böyle bir atmosferde devam edebiliyorsunuz. gerekli işaretler mevcut. arazi bilginiz varsa işaretlere bile ihtiyaç duymuyorsunuz. oldu da kayboldunuz cep telefonunuz zaten yanınızdadır. oradan yolu bulursunuz. gerçi bence tam kaybolmalık bir alan ama biz kaybolmadık romantik romantik yürüdük.*

fazlasıyla keyif aldım ben bu orman içi yürüyüşten. tek tük bir kaç kişinin olması kalabalık olmaması ayrı şaşırtıcı ve huzur vericiydi. kimse bu yolu tercih etmemiş. hâlbuki kanyona ulaşmanın en güzel yolu burası. arabayla tepeye kadar çıkıp sadece terasa çıkmak pek memnun etmezdi beni.

velhasılı kelam çok beğendiğim ilçe. kartpostallık görüntüye sahip bir çok köyü de var.
  • haritada daday' ın az üstünde kalan ilçe, azdaday da olabilirmiş ismi.
  • azdavay-pınarbaşı yolu üzerindeki suğla yaylasında her yıl temmuz ayında şenlikler yapılır.
  • hayat bilgisi’ndeki afet hoca’nın tayininin çıkarıldığı ve ismi çok tatlı olan şirin bir anadolu ilçesi.
  • sanayi merkezi bulunmayan ve bu sebeple çok fazla göç veren kastamonu ilçesi...
hesabın var mı? giriş yap