şükela:  tümü | bugün
  • azerbaycan halkının da türkiye halkının da asıl düşmanları içeridedir. bu düşman tek adam düzenidir, otoriter, baskıcı rejimlerdir. türk'ün düşmanı ne ermeni,ne kürt. türk'ün düşmanı kendi içinde. iki halk da kemalist devrim yapmaz ise içi boş bir milliyetçilikle avutulur, sömürülür. dışarıdaki güçleri sevindiren de budur.
  • azerbaycanlıyım. ülkemiz sadece türklerden oluşmuyor. milli kahraman unvanı almış yahudi, hrıstiyan şehitlerimiz var. ben türkçülük yaparken kendi dilini konuşan lezgi, avar yahut talış vatandaşımı yadırgamam hiçbir zaman. tam tersine kendi ana dilini bilmeden bizim dilimizi veya rusça konuşanlar olunca yadırgıyoruz, neden ana dilini bilmiyorsun diye.

şu an karabağda azerbaycan ordusunda türkler, talışlar, lezgiler, avarlar, yahudiler, ruslar savaşıyor aynı safta. hiçbirinin de bir diğerinin dini, dili, kültürüyle ilgili bir sıkıntısı yok. ben görmedim, duymadım. vatan saydıkları ülkenin istiklali için savaşıyorlar.

inşallah bu savaştan zaferle ayrılıp karabağda adaleti ve barışı sağlayacağız.
  • kurtuluş savaşı sırasında mustafa kemal atatürk, o dönem azerbaycan yönetimindeki nariman narimanov'dan borç istemiştir. narimanov, moskova'dan ve içeriden gelen baskılara rağmen 500 kilo altını göndermiş ve altınların ekindeki mektupta ''paşam, gardaş gardaşa borç vermez, el tutar!'' diyerek tek millet olduğumuzu göstermiştir. sonrasında da vagonlarca petrol göndermeye devam etmiştir.

bu örnekte olduğu gibi türkiye ile azerbaycan emparyalizme karşı hep birlikte hareket etmişlerdir. sayın haydar aliyev; ''atatürk'ün yarattığı türkiye, sadece türkiye cumhuriyeti için değil, tüm türk dünyası ve özellike de azerbaycan için önemlidir'' derdi.

ezcümle, türk birlik olunca kuvvetlidir. şimdi bu kuvveti emperyalist güçlere gösterme zamanıdır. son zamanlarda bize düşen, kurtuluş savaşı'ndaki gardaşlarımızın desteğini unutmamak ve vefamızı göstermektir.
  • oniki puanı verirken, can türkiye; dedi sunucu. ben böyle güzel kelime oyunu görmedim. kalp kalbe karşıymış meğer*
  • hakkinda atilip tutulan kardes devlet.

oncelikle şurdan baslayalim azerbaycan bir rus uydusu devlet tamam bunu kabul ediyoruz. ancak bunun sebebi sensin canim kardesim yani biziz .(bkz: turkiye cumhuriyeti)

sen once , 1993 te secimle iktidara gelip ilk is olarak rus askerlerini ulkeden kovalayip petrol boru hattini rusya uzerinden degilde turkiye uzerinden gecirilmesi ve turkiye ye pay verilmesi sartini koyan ebulfez elcibey in , kgb ajani haydar aliyev ve ne oldugu belirsiz kgb subayi tipli suret huseynov tarafindan ruslardan kalma 3 - 5 tankla yikilmasina izin vermeyecektin. ondan sonra cikip kendinde bunlar niye rus uydusu niye gazi petrolu bize ucuza vermiyolar diye sorma hakkini bulurdun.

gelelim kibris meselesine. biz ne kadar kendimizi bu konuda hakli gorsekte ( ki harekatin baslangicinda tum dunyanin gozunde hakliydik ) masadan kalkip harekati devam ettirip adanin 3 te 1 ini alinca dunya kamuoyunda isgalci konumuna dustuk.

su an degil azerbaycan , bilge kagan kalkip mezardan gelse kibris i resmen taniyamaz. kibris in kuzeyi dunya kamuoyunda ve uluslararasi alanda turk isgali altinda olan bolge olarak gecer. bunu kabul etsekte etmesekte boyle. bunu degistirecek yegane cozum ya gider rumlarla anlasir federasyon kurarsin ya da herifleri resmi olarak iki devletli bir taksim e ikna edersin. bunu yapmadiktan sonra krali gelse durum degismez. ha cok umrumuzda mi benim degil sahsen.

azeri sozlugu meselesine gelince , sen adamlarin ulkesine gidip orda muteahitlik vs yapip parayi bulup oralari bir nevi genel ev olarak gorur adamlara evin ufakligi muamelesi cekersen adamlar seni sevmez. şurda bile yillarca azeri spikerlerin mac sunumlariyla tasak gecilmedi mi yok kaleciye kapici diyormus yok şuta zerbe diyomus falan , adamlarin diliyle dalga gecmediniz mi ? niye sevsin adam seni ?

ha gercekten onlarin icinde de rus sevdalisi yavsaklar yok mu var tabii , bizde de var ruscusu amerikancisi ama iki ulkenin de cogunlugu sunu bilir ki azerbaycan ve turkiye dost degil kardes tir. lehce farkli ama ayni dili konusuyoruz. oturup bilimsel makale ya da edebiyat eseri yazmayacaksan cok rahat bir azeriyle konusabilir anlasabilirsin o da seninle konusur anlasir.

velhasili azerilerin bugun rus gudumunde olmasi , ermenileri o kadar gelire askeri guce ragmen tokatla(ya)mamasi azeri hukumetinin rus destekli olmasidir. sen anitkabir defterine ataturk un askeriyim diye imza atan ebulfez elcibey in arkasinda duraydin orada turkcu bir hukumet kurulaydi , kgb ajanlarinin ulkeyi ele gecirmesine izin vermeseydin bugun konusmaya hakkin olurdu.

onun icin bu mevzularda once igneyi kendimize cuvaldizi baskasina batirmamiz lazim. once bi donup kendine bakacaksin acaba ben ne bok yedim diye .

edit : sma hastaligi gercekten cok onemli. kucucuk cocuklar ailelerin elinde eriyip gidiyor. keske devlet bu isleri yapsa ve buralara dusmese bu konu ama , lutfen imkani olan (bkz: ada'ya umut ol) sun.
  • son "can" ile kafiyeli olan her şey gibi asil ve başarılı olan fantastik ülke. bu yalnız ve güzel ülkeye anlamlı bir şiir yazdım;

can can güzel azerbaycan
    seviyor seni kral owencan
  • azerbaycan ve rusya gibi ülkelerin liderlerine demokrasi konusunu sorduğunuzda,açıkça

"bizim için demokrasi 30 yıllık yeni bir deneyim, batılı ülkeler gibi bir geleneğimiz yok, bizden demokrasi falan beklemeyin." deyip geçerler.

bu anlamda haklılardır da. büyük oranda rus etkisinde yaşamış azerilerin, tarihleri boyunca asla demokratik kurum kurma çabası olmayan, halkın "çar" beklentisini kültürel olarak içselleştirdiği bir tarzı benimsemeleri normaldir.

türkiye ise kıta avrupa’sından hemen sonra, 19. yüzyıl başından itibaren toplumsal sözleşmelerin ve anayasaların var olduğu çok köklü bir demokrasi mücadelesine-geleneğine sahiptir.

bu gelenek sebebiyle demokrasiden her saptığımızda çok büyük güvenlik sorunları baş gösterir.
  • kardeşten ziyade tek vücut olduğumuzu düşündüğüm ülke. bunu en çok iran'a olan seyahatimde anladım. sırt çantamda şöyle patchler vardı. tam iran'a girdim, içerden bi görevli koşa koşa geliyor. çantamdaki azerbaycan ve türkiye bayraklarını görmüş, diyor seni bizim anamların evine yollayacağım, tebrize gittiğinde orada kalacaksın itiraz etme. itiraz dahi edemeden beni ordan biriyle konuşturup telefon numaramı falan aldılar.

daha ülkeye gireli 2 dakika olmuştu ve tebriz ilk durağım değildi. önce bi tahran yapıp tahrandan sonra tebriz, isfahan ve horasan şiraz falan düşünüyorduk. numaralarını aldık ve tahran'ya yola koyulduk. çantamdan dolayı yolda beni gören azerbaycan türkleri yolumu çevirip yemek, çay ısmarlamak için birbirleriyle yarışıyordu. para vermek isteyenler dahi oldu. ben bunları neden mi yazıyorum? şu karabağ olayı bizi öyle birleştirdi ki resmen tek vücut olduk.

şöyle haberlere bakıyorum , duygulanıyorum onları ve bizi yanyana görünce. kim bilebilirdi ki çırpınırdı karadeniz şarkısının sözleri gerçek olacak onca yıl sonra?
  • eurovision' da türkiyenin izinden gitmekte olan ülke.
    2003 eurovisionbirincisi sertab-------------2011 eurovision birincisi azeriler
    2004 eurovision dördüncüsü athena*-----2012 eurovision dördüncüsü azeriler*
    2005 eurovision **rimi rimi ley**-----------2013 eurovision ** akıllı olun azeriler!!!**
  • birincilikleriyle, türk bayraklı ve bozkurt selamlı kutlamarıyla sözlükteki ermenileri (hepimiz ermeniyiz diye dolananları diyorum) fena afallatmış, ne diyeceklerini şaşırtmış, "oy almak içinmiş" falan diye saçmalatmıştır. yarışma bitti güzel kardeşim, ne oy alması..