• türkiye cumhuriyeti'nin ulusal yas gününde bayram ilan etmiş bir devlet
  • azerbaycan,
    - türkiye'de aydınlara suikast düzenleyen, kürdistan isteyen israil'le karı koca ilişkisi yaşıyor.
    - kktc'yi tanımıyor.
    - 10 kasım'ı zafer bayramı ilan ediyor.
  • hadi azerbaycan 10 kasım'ı zafer bayramı diye kutlarsa kulak tıkarız da türkiye'de de kutlanırsa çok ayıp
  • tanıdığım azerbaycanlılar ülkesinde yaşamak istemiyor amerika düşmanı azerbaycanlı genç amerikalı kızla evlendi amerika da yaşıyor azerbaycanlı kız da bangladeşli zengin damatla evlendi onların gelenekleri örf ve adetleri böyle galiba
  • 2008’de ermenistan’a yaranmak için bayrakları kardeş türkiye’de çöp kutusuna atılmış ülkedir. hem de devletin resmi memurları tarafından.

“omo boz çok bodol ödödök” demeden önce iğneyi kendine batırmalısın.
  • şu kktc yi tanımıyorlar geyiğini bırakıp, doğruyu öğrenin.

kktc'yi türkiye hariç hiçbir ülkenin tanımaması bizzat bizim tarafımızdan istenmektedir. çünkü adada geçtiğimiz yıla kadar fedaratif yapıyı isteyen yani annan planına sadık kalan bir türkiye vardı. ancak doğu akdeniz mevzusundan kaynaklı kıta sahanlığı ve rum'ların anlaşmamada kararlılıkları nedeniyle, şimdi adada bir türk devleti kurulması plan dahilinde.

sizin için üzücü haber ama yani pek yakında çeşitli coğrafya ve milletlerden kktc'yi tanıyanlar olacak. bizim tavrımıza göre durum şekillenecek. ancak biraz zaman gerekecektir. azerbaycan'da ilk tanıyan bile olabilir. bu entry'de burada dursun.

yani zımni taşnak ve hınçak'çı olmaya gerek yok. bu işleri yemiyor artık millet.

azerbaycan türkleri bizim gerçek can kardeşimizdir.
  • son yüz yıl içinde azerbaycan'a en çok değer veren iki siyasetçimize maalesef aynı önemi vermiyor,aynı özeni göstererek hassasiyet ile yanaşmıyor.

bu iki siyasetçimizin biri mustafa kemal atatürk,diğeri recep tayyip erdoğan'dır.
    atatürk,yüz yıl önce 'acısı acımız,sevinci sevincimiz' dediği azerbaycan'ın,ölüm yıl döneminde zafer günü ilan edeceğini bilse büyük ihtimal ilgili cümleyi kurmazdı.
    bana sakın şehitler de anılacak,yas tutulacak vs. demeyin. azerbaycan milli marşı,şehitlere dua ile beş dakika sürecek giriş kısmı; yerini saatlerce sürecek aktivitelere,eğlence ve kutlamalara bırakacaktır.

hem sevinç hem coşku aynı gün olmaz. biz burada ölüm yıl dönemi olan 10 kasım'da atatürk'ü yas ile anarken,diğer yandan da coşku ve sevinç içinde olamayız ki 'biriz' dediğimiz halkın da bunu yapması doğru olmaz.

erdoğan'a ve dolaylı olarak bize,türkiye cumhuriyeti devleti'ne yapılanlar?
    aliyev akıllı bir siyasetçi. rusya ile oynanmaması gerektiğini bilir. damarına basılmaması gerektiğini bilir. sınırı aştığı an karadağ üzerinden 'lezgilerin bağımsızlık hakkı görmezden gelinemez. lezgistan için..' diyerek azerbaycan topraklarına girer.
    yapamaz diyenler gürcistan ve ukrayna'ya bakabilir. biliyorum inanması güç belki ama rusya, azerbaycan üzerinde aynı stratejiyi çok daha kolay bir şekilde başarı ile sonuçlandırır.

karabağ'ın kısmi özgürlüğünde türkiye'den aldığı tam destek azımsanmayacak kadar önemli. azerbaycan bazı konularda koordineli hareket etmesine rağmen,genel olarak ki özellikle son 10 gün,türkiye'yi saf dışı bırakmak için üstü kapalı siyaset yaptı. ağzından çıkan ile uyguladığı aynı değildi. her şey lehine olmasına ve bütün direnç kırılmasına rağmen, en olmayacak zamanda 'rusya'nın hazırladığı anlaşmayı imzaladı. o metinde türkiye'ye yer vermedi. maddelere itiraz edebilir,zorlasa ekletebilirdi...

aliyev,rusya'dan bağımsız çok yönlü siyaset yürütmeye çalışsa bile,rus ilhak tehdidini her zaman hissediyor.
    son zamanlarda da türk ordusu'nun oraya gelmesine kısmen sıcak bakması da bu yüzden.
    türkiye bir ilhakı tamamen durdurumaz ama bakü'yü, bakü' ye yakın 1 büyük şehiri,en azından 'o en kötü' ilhak durumunda koruyabilir. bakü varsa,koltuk var demektir aliyev için.
    aliyev sırf ruslara karşı,genel bağımsızlık riski ortadan kalkmasa da türk ordusu sayesinde bakü elimde kalır diyor,bu mantıkla da türk ordusu'nun gelmesini istiyor.

o iyi bir siyasetçi. güzel ve başarılı bir şekilde ikili, hatta üçlü oynuyor. yalnız onlara bir adım gidiliyorsa,onlar da bir adım gelmek durumundalar. hassasiyetlerimize saygı duymaları, aldıkları kararlara dikkat etmeli,özen göstermeleri gerekiyor.

karabağ demişken; lübnan ve suriye içinden oraya giden 'sözde' ermeni vatandaşlar ki alakası yok. ya terör örgütü pyd içindeki az sayıda olan ermeni uyruklu militanlar kullanılarak ya da sdg çatısı altındaki hristiyan bölük arkasına kamufle edilerek oraya çoğunlukla pkk sokuldu; %85-90 oranında türkiye dağ kadrosunda bulunmuş pkk'lılar oraya gönderildi.

sözde diyorum,çünkü genel olarak; 'buraya pkk'lı gelmedi. buraya gelenler suriye ve lübnan' daki ermeniler 'deniyor,öyle normalleştiriliyor. inandık. evet,sivil ermeniler savaş bölgesine geldi...
    100 kişide 5 kişinin gelmesi, 10'nun pyd militanı olması, 85'inin yani çoğunluğunun pkk'lı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ben de diyorum ki: doğrudur ama oraya gidenlerin en az %85' i pkk'nın dağ kadrosunda bulunmuş teröristler. oraya götürülme nedenleri de düşen karabağ kısımlarının ki özellikle beklentim(tahminim) 'kelbecer,gubatlı ve zengilan' taraflarında; gerilla savaşı başlatmaktır.
    şu an bile hazırlıklarının çok büyük bir çoğunluğunu tamamlamış,eğitim ve tatbikatlar ile son haline getirilmiş,gerilla savaşına hazırdır,diye tahmin ediyorum.. malum sıcak bölgeye gönderilmelerinin üzerinden 1 ay,1.5 ay geçti...

azerbaycan'ın ilerleyen dönemde türk silahlı kuvvetleri'ne her zamankinden daha fazla ihtiyacı olacak. tsk'nın gayrinizamı harp tecrübesini tamamem aktarmasını,bu konuda detaylı eğitilmeyi isteyeceklerdir.
    sen ne kadar düzenli ordu olsan bile,gerilla taktiği ile savaşan teröristlere karşı,işin hep zordur. üstelik kara bağlantısı olan ve her türlü askeri teçhizat başta olmak üzere,lojistik gibi birçok konuda eksiksiz desteklenecek ermenistan gibi bir ülkeleri de var. tecrübeli bir profesyonel ordu'yu bile çok ağır yıpratır ki,bu alanda tecrübesiz bir ordu.

tsk'nın yardım etmeyeceği bir durumda; gerilla taktiklerine,karşı taktik geliştirmek,sistemi çözmek,minimum hasar, maksimum sonuç,kısmen başarılı son için; çok ağır bedeller ödemeniz gerekecektir.
    neyse ki bu alanda çok tecrübeli ve bir o kadar da ustalaşmış bir tsk var. sizi de sanıyorum ki tam eksiksiz bir şekilde eğitecek,yardımcı olacaktır.
    ben yetkili olsam,şu son yaşananlardan sonra,ilişkilerdeki güvenin zarar görmesi kaynaklı 'yüzeysel eğitim' kararı verir geçerdim. en azından bir süre.

edit:
    azerbaycan 1 saat önce tarihi 8 kasım'a almış. teşekkürler.

10 kasım kısmen alakasızdı,8 kasım aynı şekilde.
    9 kasım akşam imzalanan anlaşma,neden ısrarla 8 ile 10 üzerinde sunuluyor anlayamadım. yalnız azerbaycan ile ilgili yazdığım diğer eleştiriler geçerli.
  • sozaltıdaki ermenilerin kardeşleri burada da edebiyat parçalıyor.. barış anlaşmasında esir değişimi yok muydu?

tanım: ilk fırsatta türk kapısı - nahcıvan üzerinden ermenistanın içinden geçip aracımla ziyaret edeceğim türk devleti
  • bunlar kadar paragöz bir millet daha görmedim. acil hastaya dahi müdahale etmeden işlem ücreti hesaplamaya çalışan doktorların mensup olduğu millettir.
  • bugün iki azerbaycanlı arkadaşımın dediğine göre zafer bayramını 8 kasım tarihine değiştirmiş ülke.
hesabın var mı? giriş yap