şükela:  tümü | bugün
 • üç tane eşit büyüklükteki yatay şeridin ortasındaki beyaz hilal ile beyaz sekiz kollu yıldızdan meydana gelir. üstteki şerit mavi, ortadaki kırmızı, alttaki yeşil renktedir.

  5 şubat 1991'de son haline kavuşmuştur. aslen 1920'lerden beri kullanılan bayraktaki mavi şerit ve üzerindeki ay-yıldız türklüğü, kırmızı şerit gelişim ve kalkınmayı, yeşil şerit ise islamiyet'i temsil eder.

  http://worldatlas.com/…ountrys/zzzflags/azlarge.gif

  (bkz: azerbaycan)
 • 9 kasım 1918 tarihinde alınan bir karar ile üç renkli azerbaycan bayrağı, devletin resmi bayrağı olarak ilan edilmiştir. ilham aliyev'in, geçen yıl imzaladığı kararname ile 9 kasım tarihi, azerbaycan'da "devlet bayrak günü" olarak kutlanmaktadır.
 • ortasındaki sekiz köşeli yıldızın her köşesi bir türk halkını temsil eder.

  1-azeriler
  2-türkler
  3-özbekler
  4-tatarlar
  5-kazak ve kırgızlar (kıpçaklar)
  6-uygurlar
  7-iran türkleri
  8-türkmenler
 • (bkz: #17022644)
  (bkz: #17022664)
 • türkiyemizin bayrağından sonra, görüldüğü vakit en çok gurur duyulan bayraktır.

  üç ayrı renklerdeki şeritlerden; mavi, azerbaycan halkının türk kökenli olduğunu, kırmızı, çağdaş bir toplum ve demokrasi oluşturma ilkesini, yeşil renk ise islamiyet'i simgelemektedir. ortadaki sekiz köşeli yıldız ise 8 farklı türk halkını temsil eder.
 • azerbaycan demokratik cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı mehmet emin resulzade 1911-13 yılları arasında istanbul türk ocağında bulunurken, ziya gökalp beyde oradadır.
  mehmet emin resulzade'nin 1918'de bir kere yükselen bayrak bir daha inmez diyerek yükselttiği bu bayrakta ise ziya gökalp bey ile olan fikir etkileşimi göze çarpmaktadır.
  ziya gökalp türkleşmek islamlaşmak muasırlaşmakisimli bir eser yazmıştır ve kendisinin işaret ettiği slogan bellidir: "türk milletindenim, islam ümmetindenim, garp medeniyetindenim."

  bu bayraktada gök mavisi türklüğü, kırmızı muasırlığı yani garbi, yeşil ise islamiyeti temsil etmektedir. ay ve yıldız ise bunun mührüdür.
  bir nevi, diyarbakır'da doğan bir mütefekkir, bakü'de yükselen bayrağa şekil vermiştir.

  bu ufacık örnekten de görüldüğü üzere, aslında gönlümüzün haritası çok geniştir.