şükela:  tümü | bugün
315 entry daha
  • bence boşuna kızıyorsunuz bizimkilere de bu konuda danışmışlardır emin olun. bizimkiler ne yanıt verdi dersiniz?
  • sizin duyarganızı sikeyim. adamlar zafer kazandı ve o günü bayram ediyorlarsa haklarıdır. çatır çatır düşmanı yendiğin ve onun yenildiği tarihte, ama bu gün şu ülke için özel gün öbür güne erteleyelim olmaz.

kaldı ki ulu önder atatürk bile bu tarihin azerbaycan tarafından bayram ilan edilmesini isterdi eminim. 10 kasım bizim için milli yastır, ancak gelecekte kazanılacak bir zafer veya atılım durumunda bayram da olabilir. atatürk öldü, biz kendisinin ölümü nedeni ile üzgünüz, ancak bizim takip etmemiz gereken atatürkün gösterdiği yoldur. onun doğum, ölüm günlerinde saçma yas ve kutlamalar peşinde koşmamız değil.

sizden ricam atatürk gericisi değil, atatürk ilericisi olmanız. azerbaycanlı kardeşlerimi zaferleri için kutluyorum. umarım kendi ülkelerindeki sulh ve barışı uzun süre sürdürebilirler.
  • hal bu ki; atatürk ne demişti;
    “nahcıvan türk kapısıdır”
    “azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, gamı bizim gamımızdır.” sadece şu sözlerin hatrına bile olsa, yapılmaması gereken münasebetsizliktir.
    atatürk azerbaycan'la sınır bağlantısı sağlamak için toprak satın alıp, nahçıvan'la sınır komşusu olmasa, bu günkü nahçıvan ve dolayısıyla azerbaycan'ın akıbeti ne olurdu bilinmez.neticede komşuları ermenistan ve iran'la geçmişten beri nasıl didiştikleri ortadayken... tepelerinde rusya'nın demir yumruğu dururken...
    o günden bu güne azerbaycan'ın tüm askeri başarısında, bağımsızlığında sınır sayesinde türkiye'den giden yardımların, yani atatürk'ün payı vardır. hoş günümüzde, babasının veliahtı aliyev, rusya ve aslında ermenistan karşısında ne kadar dik durabilmiştir, bu gösterilen gerçekten de bir zafer midir, o kendi seçmeninin sorunudur. beni ilgilendirmez. ancak görgü, nezaket, kadirşinaslık bir devlet adamlığı meselesidir. bunu da azerbaycan devleti, dünyada tek bir yabancıya gösterecekse, o da başkomutan ulu önder gazi mustafa kemal atatürktür.

edit:harf
  • 1000 yıllık dost, yaren ermeni son 100 yılda ölesiye düşman oluyorken, senin çoğu değerini saymayan azeriler ise son yüzyılda ebedi dostun mu olacak?

yunanı, ermenisi anadolu topraklarının değerini bilen, anadolu kültürünü zengin kılan, o kültürle büyüyen milletlerdir. tıpkı bin yıldır biz türkler gibi.

1938'den beri 10 kasım bu ülkede yas ilan edilen gün olmuştur. dedeleri atatürk'ün ölümüne ağlayan nesilleriz. atatürk'ü saçma sebeplerle putlaştıran değil, onun zekasına, onun bir ülkeyi eğiten, geliştiren yanına hâlâ tavız.

82 yıldır ülkemizde 10 kasım'ın yas günü olduğunu çoğu ülke bilirken, kardeş dediğimiz azerbaycan mı bilmeyecek?

aliyev şovmendir. son yaşanan dağlık karabağ hadiselerinden daha büyük çapta analiz ederek bunu söylüyorum. uluslararası insan niteliklerine haiz azerbaycan vatandaşı da bunun böyle olduğunu iyi bilir.

geçiniz kardeş ayaklarını. alttan alta zarar vermesinler kafi!
  • lafı dolandırayacağım gardaşlar. ayıp edilmiştir.
  • sıralı dalyarraklar listesi gibi başlık.

lan adamlar 10 kasımda kazandı zaferi, neyin duyarını kasıyorsunuz?
  • atatürk acaba karabag'ın düşman işgalinden kurtulmasına mı sevinirdi yoksa kendi ölüm gününde azerbaycan'ın milli bayram yapmasına üzülür müydü? bilemiyorum. adam açık açık fikirlerimi benimseyin, çağdaş uygarlık düzeyini yakalayın diyor biz hala onu sevmeyi 9.05 te hareketsiz beklemek olduğuna inanıyoruz.
  • kasıtlı olduğunu düşündüğüm terbiyesizlik, yüzsüzlüktür. düşünülmemiş olması imkansız. azeri halkı da bu durumu garip ve tatsız bulmuştur diye umuyorum.
  • bizim utanmazların her 10 kasımda kulak ağrısı baş ağrısı kar yağmur sıcak covid diye bahane bulmaktan sıkılmışlardı zaar. artık her 10 kasımda güle oynaya gidecekleri bir yer oldu
172 entry daha