şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin vize uygulamadığı "kardeş" vatan azerbaycan'ın türkiye'ye vize uygulaması hadisesi.

  dünkü bu hadiseyle ilgili toplantıda konuşan cumhurbaşkanı aliyev “aziz gardaşım. men sizi semimiyetle selamlayıram, ölkemize hoşgeldiniz” diyerek yağlamayla girdiği konuşmasında "sanatçılar, iş adamları, bilim adamları, tanınmış kişilerin geliş gidişi için daha da kolaylaştırma yapılabilir*. bütünlükte ise bizim belirli prosedürler henüz tamamlanmadı. onlar tamamlandıktan sonra tüm türk vatandaşları vizesiz azerbaycan'a gelebilirler." diyerek müjdeyi vermiştir.

  iş adamları, bilimadamları, sanatçılar ilk olarak girecekmiş de sonra artık gerisine bakacaklarmış. bu tanınmış kişiler uslu durursa diğerlerini de alacaklar herhalde. aman ha "aziz gardaşlarını" vizesiz alırlar da taşı toprağı altın, cennet vatan azerbaycan'ı 2 günde mahvederiz.
 • tek millet iki devlet lafının saçmalık olduğunun kanıtı. gürcistan pasaport istemiyor, bak vize demiyorum pasaport yok batum'a girerken.

  edit : tek millet iki devlet isek azerbaycan'ın kıbrıs'ı tanımamasını da izah etmesi gerek.

  edit 2 : yazdığım yazıdan azeri halkına atar yaptığımı anlamak için gerçekten çok zorlamak gerekiyordu çok zorlayan olmuş. lafım azerbaycan respublikasınadır.
 • bu durum turkiye azerbaycan iliskilerinden cok iran azerbaycan iliskileriyle alakalidir. soyle ki, iran nufusunun %16 kadari azerilerden olusuyor. hatta iran'da resmi adi dogu azerbaycan olan bir eyalet var. hatta bizim bildigimiz azerbaycana kuzey azerbaycan diyelim, bu da guney azerbaycanla bir gun birlesme olasiligi retoriklerini simdiden yaratsin dusunceleri ortalarda dolasiyordu. bu durumun olasi iran harekati veya iranin istikrarini bozma acilarindan cia veya dengi organizasyonlarin agzini cok da mantikli olarak sulandirmasini bir tarafa birakirsak, azeriler acisindan iran'dan gelecek olasi goc hareketlerinin onune gecilmesi icin iran'a vize uygulanmasini gerekli kiliyor. ayni zamanda turkiye'ye siyasi olarak daha yakin dursa da, zaten diger komsulariyla da bir suru problem yasiyorken, en az turkiye kadar guclu olan komsusu iran'la da arasini bozmak istemeyen azerbaycan, iliskilerin esitligi bakimindan iran'a uyguladigi vizeyi turkiye'ye de uygulamaktadir.
  sekil bir a'da goruldugu uzere bolgedeki siyasal yapi, en az uc bes tane foreign policy tipi spekulatif makale yaratmaya cok acik, yuzeysel bakip yanilmamaya dikkat etmek lazim.
 • eğer biz onlardan vize alıyorsak, sonuna kadar haklı uygulamadır. asıl tartışılması gereken konu neden türkiye'nin önüne geleni vizesiz (ya da havaalanında yapılan vize uygulaması) ile aldığıdır. "karşılıklı" olmadıktan sonra hiç bir ülkeye verilmemesi gereken bir haktır bu. eğer söylendiği gibi biz azerbaycandan vize almıyorsak o zaman bi daha düşünsünler derim. (bkz: buradan yetkililere sesleniyorum)
 • rumlardan korktuğu için kktc'yi tanıyamayan otoriter ülkenin şaşırtıcı olmayan uygulaması.
 • bazılarının azerbaycan'dan söz ederken "kardeş" kelimesini tırnak içine almalarına yol açıyor.

  bu kişilerin azerbaycan halkını kardeşlikten atmak için sebep kollamaları da ilginç. yahu, sen öyle hissetmiyorsan hissetmiyorsundur, hissetmemeye de devam et, kendi bileceğin iş. ama bak şunu bil: başkalarının "kardeşlik" duygusunu sudan bahanelerle tırnak içine sokuşturmakla eline bir şey geçmez.

  sen tırnak içine alsan da, çatlasan da, patlasan da bu ülke halkının çoğunluğu için azerbaycan halkı kardeştir. azerbaycan devleti vize uygulasa da uygulamasa da...
 • bize dünyanın en pahalı gazını satan azerilerin bir uygulamasıdır. wikileaks belgelerine göre türkiyeye karşı hep rusyanın yanında yer almıştı bu azeri hükümeti.
 • (bkz: #24600865)
 • azerbaycan'ın ayıbıdır.