şükela:  tümü | bugün
  • ne zaman youtube'da azerbaycan ve halkı ile ilgili video çekilse illa ki "azeri" kelimesi telaffuz edilir ve yorum kısmında mutlaka bu cümleyi görebilir insanlar. o yorum yazanlara ithafen bu başlığı açmayı uygun gördüm.

gençler, anlamıyor musunuz hala, kimse "azerbaycan türkü" diye uzun uzun söylemez, söyleyemez. insanoğlunun yapısına aykırı bir kere. insan her şeyi kısaltıp söylemeye meyilli. o yüzden tüm milletlerin adı hep tek kelimeliktir genelde. rus, fransız, ingiliz, japon vs.

ayrıca her millet nasıl isimlendiriliyorsa bu ülke ismine de sirayet ediyor.

japonya'da olanlar japon,
    ingiltere'de olanlar ingiliz,
    fransa'da olanlar fransız,
    türkmenistan'da olanlar türkmen,
    kazakistan'da olanlar kazak
    ispanya'da olanlar ispanyol diye adlandırılır. daha sayısız örneği var bunun. dikkat ettiyseniz ülke isimleri de hep tek kelimelik olan o halk isminden türemiş doğal olarak.

hal böyleyken azerbaycan'da olanlara azeri demek niye bu kadar dokunuyor bu millete anlamıyorum bir türlü. yok efendim "azeri" iran'da yaşamış olan bir kabileye deniyormuş da, ondan bu ismi kullanmamalıymışız. senin ülke isminin kökünden gelen kelimeyi sen neden kıçı kırık bir kabileye kaptırıyorsun ki. koskoca devletsin sahiplen gitsin "azeri" adını. çünkü hem ülke isminde de geçiyor (azerbaycan) hem de kusura bakma ama birkaç kişi dışında kimse sana azerbaycan türkü diye uzun uzun hitap etmez. ayrıca madem beğenmiyorsun azeri kelimesini o zaman ülke ismini de değiştir kardeşim. bu ne tezatlık. içinde türk geçen bir isim bul madem bu kadar takıksın türk kelimesine. sanki insanlar bizim de (ben de azeriyim) türk olduğumuzu bilmiyorlar.

ilber ortaylı bile "azerbaycan türkü" denmesi lazım demiş ama tarih kadar biraz da insanoğlunu bilmek lazım. sen de kusura bakma ilber hoca kimse o kadar uzun şeyi söylemez. o yüzden bana göre azeri denmesinde herhangi bir sorun yok. çünkü kelimelere anlamı yükleyen yine bizleriz. birisi sana "azeri bir arkadaşım var" dediğinde senin aklına "azerbaycan türkleri" mi geliyor yoksa o kıçı kırık kabile mi geliyor?

bu zamana kadar onlarca insana "ben azeriyim" demiş biri olarak tek bir kişi bile benim o kabileden olduğumu düşünmedi. çünkü ben azeriyim diyen birini milletin %99'u azerbaycan türkü olarak biliyor zaten.

uzun lafın kısası bu kompleksten kurtulmamız lazım. ne kadar çabuk, o kadar iyi.

edit 1: okuduğunu anlamayan yazar sayısı oldukça fazla ama şaşırmadım. bakın size kıyak.

özet geçiyorum: sen eğer azeri kelimesinden hoşlanmıyorsan ülkenin adında bu kelimenin olmasına da izin vermeyeceksin. yok ülke adın azerbaycan ise o zaman da azeri kelimesi sana koymayacak. ben buradaki çelişkiden bahsediyorum. anladın? azerbaycan türkü kısmında da, uzun olduğu ve bu şekliyle asla yaygınlaşmayacağı için ısrar etmenin anlamsız olduğunu savunuyorum. işte bütün mesele bu.

edit 2:bir de kendini çok bilgili sanan bir yazar "azeri ismini o insanlara kimin yakıştırdığını bilsen, bir daha kullanmazsın azeri kardeşim" demiş. hmm nasıl yani? mesela ermeniler, türkmenlere türkmen adını yakıştırıyor diyelim. türkmenler hemen o addan vaz mı geçmeli? bu nasıl bir mantık lan? sen başkasına ne bakıyorsun, kendine bak kendine!

edit 3: "adam türk'üm ben, bana türk de diyor, öbürü azeri desek ne olur diyor" demiş sivri zekalının biri. lan olum hepimiz zaten türküz, konu o değil ki. azeri lafından bu kadar rahatsız ise bir ülke, adı neden azerbaycan? bu çelişki olmamalı diyorum ben. ülke adından da çıkar o zaman o kelimeyi. herkesin rahatlıkla söyleyebileceği başka bir isim bul. tabii söylemesi kolay ama zor iş. o yüzden bunlara hiç girmeden azeri kelimesiyle barışmak en kolayı ve en mantıklısı diyorum.

edit 4: "türk düşmanlarını altında biriktirmiş başlıktır, azerbaycan türkü demeyi öğreneceksiniz." diyen yazara çok güldüm. sanki azerbaycan türkü yanlış bir kullanımdır dedik. biraz okuduğunuzu anlayın lan. uzun ulan uzun! insanlar demez ki demiyor zaten. önce hep azeri diyorlar sonra düzeltmelerle azerbaycan türkü çıkıyor ağızlarından. yaygınlaşsa eyvallah ama yaygınlaşmıyor işte. tek nedeni de uzun olması.
  • azerilerin aryan kökenli oldugundan, turkmen gocleriyle dil anlaminda türkleştiklerinden,inanç baglaminda ise hala aryan köklerinden(şia) kopmamis bir halk olduklarindan habersiz bir yazarin açtiği başlik.
  • azeri sozu dogrudur. savlarinin sacma oldugunun en basit seklide soyle aciklanir.

simdi azerbaycan diye bir ulke var mi? evet var. orada yasayan kisiler kimlerdir azerilerdir. ancak kendilerine azerbaycan turkleri dememiz icin o ulkenin baska bir baskin ulusun olmasi ve orada mecburen kalmis olmalari gerekir ki hassasiyet gosterilsin. ornege gecelim.

bulgaristan diye bir ulke vardir. ana ulusu bulgarlardir ancak orada yuzbinlerce turk yasamaktadir. bu nedenle oradaki turklere bulgar denmez. ulkemize gelenlere bulgaristan gocmeni direkt yasayanlara da bulgaristan turkleri denir.

neyin hassasiyeti bu anlamadim.

edit: bana @temiz bir dayak yemesi gereken serefsiz suserden şu mesaj geldi. azerbeycan vatandaşı olan türklerden ve azınlıktakilere ne diyeceğimi bilmediğimden paylaşma ihtiyacı duydum. kendi aranızda anlaşın veya sanırım anlaşmışsınız. bilmediğim konulara veya siyasi durumlara girmeyi sevmiyorum.
    mesaj şu şekildedir. ''ben azerbaycanda yaşıyan talış azinlik halktanım. bana azerbaycan türkü denmesi beni ve halkimi aşağilamaktir.
    azınlık halka türk diyemessin kardeşim. taliş, lezgi, avar bizler türk değiliz. kendi dilimiz bayrağimiz var. buranın yerlileriyiz. ve selçukludan da önce buradaydi kökümüz.''

bu arada küçük bir not yazayım. bana mesaj gönderen kişi artık nasıl bir ırkcılık veya milliyetçilikle okumussa bunu yazma ihtiyacı duymuş. oysa mesajımda net ifadeler ile durumu izah etmiştim. dediğim gibi kendi düşüncelerinizi kendi yaşadığınız yerde konuşun. ancak bir bulgaristan göçmenine hey bulgar derseniz götünüzden kan alabilirler o kısmı net biliyorum girmeyin derim.
  • öz be öz türklerdir kendileri. hem de oğuz boyundan . azeri dediğiniz hazar'dan bozulma. yani hazar kıyısı kavmi gibi bir şey.

e nerede bunun türklüğü. adam türk'üm ben, bana türk de diyor, öbürü azeri desek ne olur diyor.

olmaz olum işte adam istemiyor.

iranlı adam ben persim der ona da acem derler bizimkiler.

idil ural türklerine tatar derler.

hindistan türklerine mugal denince, ingilizler fırsat bu fırsat atlayıp moğol bunlar etiketini yapıştırdılar. hindistan'ı kimin kurduğunu unutturdular tarihçilere. sonra gandi çıktı dedi ki hindistan bir anadır, iki çocuğu vardır, biri türkler biri hintlilerdir. millet uyandı da bir deşelemeye başladı. bu gün hindistanda yaşayan türk kökünden 100 milyon soydaş var.
  • hemen bir turk dusmani irkci kurtcu de gelmis kendini turk olarak goren azerbaycanlilarin aslinda aryan oldugunu kanitlamis. bu kurt irkcilarindaki turklere karsi eziklik bin yil gecse de dinmeyecek. aryan koklerinden kopmadiklarina kanit da sia olmalariymis. adam sia’yi aryan dini saniyor. irakli ve yemenli siiler de aryan koklerinden kopup araplasmislar. neyse ki sia olduklari icin aryan olduklarini hemen ele veriyorlar.
  • önemli olan onların kendine ne dediği. bizim onlara ne dediğimizin bir önemi yok. nasıl ki kırgızistan'a bağlı insanlar kendilerine kırgız, özbekistan'a bağlı insanlar kendilerine özbek diyorsa (büyük çoğunluk olarak), azerbaycan'a bağlı insanlar da kendilerine ne diyorsa önemli olan o dur. avrupalı bize barbar türk dediği zaman bunun bir önemi yoktur. çünkü biz kendimize türk diyoruz.
  • insanların kendine nasıl hitap edilmesi gerektiğini belirtmesinin battığı yazar başlığı.

azerbaycan’ da yaşayanlar türktür. tıpkı türkiye’ de yaşayanlar gibi. osmanlı zamanında biz türk değil osman mıydık?

takılması gereken bişe varsa ayrım yapmak, azerbaycan türkü değil sadece türk demek yeterlidir.
  • o halde ülkelerinin adı da azerbaycan türkiyesi olsun.