şükela:  tümü | bugün
  • yorumların çoğunu okudum,azeriler türk değildir “tezini” savunanların profillerine baktım, hepsinin kürtçü olması enteresan mı, değil mi?
  • azerbaycan türkleri “azeri” kelimesini kabul etmemektedirler. bu sözcüğün türklük düşüncesinden ayırmak amaçlı sovyet zamanında komünist yönetim tarafından oluşturulmuş yapay bir terim olduğunu ifade etmektedirler.

azerbaycan türkleri tıpkı bizim gibi türk kökenlilerdir ama fars kültürünün etkisinde kalmışlardır ve bundan itibarla hatalı şekilde fars olduklarına inanılmaktadır.

ancak burada garip olan durum, aynı şekilde bizim de fars kültüründen oldukça etkilenmiş olduğumuzdur.
    bu çerçevede islam dininin birçok temel terimini dahi arapça yerine farsçadan almışız:
    (bkz: namaz)
    (bkz: oruç)
    (bkz: peygamber)

edit: bu terimlere zaten arapça diyenler olmuş.
    amacım sizleri ezmek değil ama arapçada ”p”ve ”ç” harfleri bulunmamaktadır. mantıken oruç ve peygamber kelimelerin arapça olmadığının çıkarımını yapabilirsiniz.

kelimelerin arapçaları, sırasıyla:
    (bkz: salat)
    (bkz: sıyam)
    (bkz: nebi)
  • araplar, rumlar, kürtler, ermeniler ve tüm azınlıklar da türk olduğu için doğru iddiadır, "azeriler türk değildir" çünkü azerbaycanlılar gerçek türklerdir. türklerin kökeni olan oğuz türkleridir. özetle türklerin atası azerbaycan türkleridir. ama elbette bunu cahillerin bilmesini beklemiyorum, tam gaz devam çünkü cehalet mutluluktur ;)
  • evet azeriler türk değildir. azeri ismi şimdilerde yok olmuş bir irani kavimden gelir. rusların o bölgedeki türkleri türkiye türklerinden ayırmak için yaptığı propaganda neticesinde bu isim kullanılmaktadır inşallah zaman içerisinde yok olup gidecektir.

"sen azerisen?" sorusuna ihtiyar iran türkleri "sensin ağzı eğri" cevabını verir, merak ediyorsanız 70 yaş üstü bir iran türküne bunu sorabilirsiniz.

azerbaycan ve iran'da yaşayan türkçe konuşan/danışan millet azeri değil türktür aksini iddia eden ya cahildir ya da orospu çocuğudur.
  • kürtçülere göre zaten türk diye birşey olmadığı, hepimiz 'soysuz kırmalar' olduğumuz için normal bir iddiadır.

eziklik çok zor arkadaş kendin bir bok beceremediğin için sürekli birilerini kendi seviyene çekmeye çalışıyorsun.
  • onların sözlüğüne de şöyle bir göz gezdirdim ve gördüm ki trollün dili dini ırkı yok amk.
  • azeriler onlarca türk boylarından biridir. hazar deniz'i (gölü) etrafında yaşadıkları için hazeri (azeri) denmiştir.

ülkeler romantizmle değil çıkarlar doğrultusunda yönetilir. azeriler de çıkarları doğrultusunda osmanlı ile yakın ilişkiler kurmamışlar. bu sebepten türk değildir demek elbette cahilliktir.
  • o zaman neden türkçe konuşuyorlar?