şükela:  tümü | bugün
 • suriye'nin turk siniri yakinindaki halep'e bagli kasabasi. kilis'in sinirin diger tarafindaki turevi; kacakcilik acisindan iki ulke arasinda bir kopru islevi gormektedir, ancak aynen kilis gibi, bir donem dahip oldugu yasadisi urun pazari olma ozelligini onemli olcude kaybetmistir. oncupinar sinir kapisi'na sadece birkac kilometre mesafededir. oldukca ufak, sevimsiz ve fakir bir beldedir; halki arap, turk ve kurt'tur.
 • yaklasik birkac hafta once burada konuclanan ozgur suriye ordusu'na ait birliklere el kaide ve turevleri saldirarak(yore halki kisaca bunlara sakalli diyor) hakimiyeti ele gecirmistir.

  sakallilarin sehri ele gecirdikten sonraki ilk icraatleri, oncupinar karsisinda bulunan gumruk kapisini kapatmak olmustu. oncesinde ozgur suriye ordusu denen haydut surusu sinir kapisinda is yapan turk ve suriyeli tuccarlari haraca baglamis hatta begendikleri mallara el koyarak 21. yuzyilda eskiyaligin kitabini tekrardan yazmislardir.

  su an kapi kapali durumda. sakallilarin isi gucu kafa kesmek tarzi hareketler oldugu icin, henuz yagma, rusvet gibi alanlara kaymamis gozukuyorlar. yalniz azez'e dikkat edin, sakallilar daha gecen gun oradan turkiye topraklarina havan salladilar. sadece azez halki degil, kilis halki da tedirgin...
 • özgür suriye teröristleri(ya da türevi) kontrolündeki yerdir. ve yine malum tırların suriye'ye giriş yerlerinden biridir.

  rus jetleri 25 kasım'dan beridir hem stratejik noktaları hem de tırları vuruyor.

  *ve ve ve ne gariptir ki anadolu ajansı sponsorluğunda yine "sivil bla bla" denilecek muhtemelen.

  rusya'ya terörizmle mücadelede başarılar.
 • afrin'den uzun süre sonra çıkış yapan ypg güçlerinin çok yakın şekilde mevzilendiği ilçe.
  kısa vadeye azez sözde ılımlı nusra elinden alınabilir.

  buranın türkiye için önemi çok büyük.
  bayır bucak türklerini bahane ederek yolladığı tüm " insanı malzemeler " burda giriş yapıyordu..
 • akp'nin "yardım" adı altında vahşi cihatçılara mühimmat yolladığı kritik sınır kasabası.

  suriye kaynaklarına göre suriye ordusu ve ypg tarafından ortak harekat başlatılmış bu bölgeyi almak için. özgürlüğüne kavuşması yakındır.
 • bu gece en az üç karadan karaya balistik füzeyle vurulmuş ilçe. klasik seyreltme operasyonu. rusya bunu grozni'de de yaptı. bir ülkede size karşı çıkması muhtemel halkı bombalayarak göçe zorlarsınız, geriye size köpeklik edecek olanlar kalır. kuzey suriye'de pkk, halep,hama ve idlip'te ruslar seyreltme yapıyorlar. tüm sunni araplar mülteci olduğunda geriye onların istedikleri demografik yapı kalacak. bu arada üç beş bin çocuk ölmüş '' olur o kadar '' .
 • birkaç güne suriye ordusu veya ypg tarafından alınacak suriye kenti.önce giden alacak gibi.
 • ypg tarafından kuşatılmış durumda olan kent.

  azez'in hemen girişindeki hastane ypg'liler tarafından ele geçirildi, kent savaşçılar tarafından kuşatılırken azez'deki barbar cihatçılar ağlamakla meşgul.

  ha bu arada

  (bkz: kırmızı çizgi)
 • neo osmanlı hayalinin son kalelerinden olan kent.

  rus jetleri tepeden ypg karadan icabına bakacak allah'ın izniyle !

  boş blöflerle ancak kendi seçmenlerini uyuturlar.
 • götlerini yırtıyorlar ama reislerinin ağzıyla konuşayım.

  (bkz: düştü düşecek)

  bugün olmadı, yarın. cihatçı pisliklerden temizlenip özgürleşecek.