şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fikret başkaya'nın imge kitabevi yayınları'ndan çıkan bir kitabı.
 • kitabın sonuç bölümünden çıkabilecek sonuca göre; merkezdeki kapitalist ülkelerle çevresinde yer alan azgelişmiş ülkeler arasındaki eklemlenme, merkezdeki ülkeler lehine ve teknolojinin ilerlemesiyle artan bir şekilde azgelişmişliği yeniden üretmektedir. teknoloji ve sanayiye sahip olan ülkeler dünya ticaretinde de sürekli karlı çıkmakta, bu karlılık onları daha da güçlü kılmaktadır. gerek bu sebeple ve gerekse tarihsel koşulların farklı olmasından dolayı, azgelişmiş ülkeler, ileri kapitalist (emperyalist) ülkelerin kalkınma süreçlerini ve stratejilerini yineleyerek azgelişmişliklerinden kurtulamayacaklardır.

  (bkz: yeni sömürgecilik)
 • eger bu saatten sonra somurgecilik faaliyetini baslayamazsa bir ulke veya dunyanin cok onem verdigi bir maden bulup isletmeciligini yabanci sermayeye kaptirmamayi basarirsa ancak bu surekliligi kirabilir aksi taktirde azgelismislik ne yazik ki sureklidir.
 • gunder frank'ın geliştirdiği öğreti. azgelişmişliğin gelişmişliği de denebilir.
  buna göre az gelişmiş ülkelerin sanayileşmesinin, bu ülkeleri kalkındıracağı varsayımı reddedilmektedir.
  sanayileşme, çokuluslu şirketlerle lümpen burjuvazinin el ele vermesiyle, bir sömürü düzeni yaratmaktadır. sermaye malının bolluğu istihdamı baltalamaktadır.
 • nurkse tarafindan gelistirilmis bir teoridir. gelismemis ulkeler esasen gelismemis oldukleri icin gelismemis olarak devam edecektir. teori ayni zamanda kisir dongu olarak ifade edilir.
  gelismemis ulkeler dusuk tasarruf seviyesine sahiptirler. dusuk tasarruf, dusuk yatirima neden olmaktadir. dusuk yatirim dusuk uretime bu da nihayet dusuk gelire neden olmaktadir. tasarruf gelire bagliysa dusuk gelir dusuk tasarruf ile kisir donguyu tamamliyacaktir.
  bu kisir donguden kurtulmak icin yapilacak olan sey ulke kaynaklarinin disindan ulkeye sermaye akimi olusturmaktir. donguye disardan sermaye dahil ederek her alanda uretimi arttirmak ulkenin uretim kapasitesini ve tasarruf duzeyini arttiracaktir.