şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aaa senin ismin niye öylee?? nerden geldiniiiiiiz? nerelisiiin? gibi salak sorulara maruz kalınca insanın içinden kafa atası gelmesi.

  uzaylı sanılmak.

  "musevi/ermeni/rumdur ama çok iyi insandır." cümlesinin öznesi olmak.

  (bkz: stereotip)
 • "ben arkadaşlarıma dinimi söylemem. iyi bir dostluk kurmak için, toplum içinde dışlanmamak için bunu yaparım" demek zorunda kalan insanın içinde bulunduğu durumun adı.
 • istanbul'un, agri'nin isimlerinin degistirilmeye calisilmasiyla ilgileri olmayan, sadece diger turk vatandaslari gibi memur, asker, basbakan olma haklarinin olduguna inandigim (bkz: lozan), cumhuriyet tarihi boyunca trakya olaylari, varlik vergisi, guneydoguda calisma kamplarina gonderilme, alti yedi eylul, 1964 sinirdisi olaylari, ruhban okulu kapatilmasi gibi olaylara magruz kalmis, sayilari giderek azalan insanlar toplulugunun icinde bulundugu durum. (bkz: azinlik psikolojisi)
 • askere alinsa da eline silah verilmeyen bir erkek olmak, hristiyan bir kadin oldugu icin default kaltak farzedilmek, vergisini herkesten cok odedigi devleti kendisini tespit edebilsin diye nufus cuzdanina "hristiyan", "musevi" gibi ibareler du$ulmek, sokakta kendi dilini konusmaya cekinir olmak, gecmiste cekilen uzuntuler genlerine islemis olmak, ve gun gelip birseylerin kendisine fatura edilecegi endisesinden bir turlu kurtulamamak.
 • (bkz: #8788371)
 • azınlık ve çoğunluk olarak toplumun iki ayrı kutupta resmedilmesinden en çok zarar gören kişi ve kişiler olmaktır.
 • bir zamanlar ermeni bir arkadaşım kendini yalnız hissettiğinden bahsedip şöyle demişti
  -bizler bir çuval pirincin içindeki üç beş taşız, aslında kimse sevmez bizi ama başka türlü de pirinç çuvala doldurulamıyor işte
 • çoğunluğa farklı bir gözle bakabilmektir.

  rakip takım formasıyla türbünlere oturup, karşı takım taraftarıyla omuz omuza maçı seyretmektir*.

  yetkili kuruma kimliğinizi verdiğinizde " türk vatandasi değilsen pasaportunuzu görelim." sözlerine sinirlenmek yerine gülerek "o tuttuğunuz kimlik tc kimliği" diyebilmektir.

  en önemlisi zaman içinde asimile olduğunuzu kabul etmektir.
 • iki kültür arasında kalmış olmaktır. ne tam olarak onlar'dan ne de tam olarak türk'lerden olurlar. türkler'in yanında başka, onlar'ın yanında başkadırlar. çünkü nereye gitseler, oraya çekilmeye çalışılırlar. ya da onlar'ın arasındayken o kadar çok o tarafa çekilirler ki bu ister istemez birtakım kompleksleri ve ideolojik bağnazlıkları doğurur. beğenmezler türkler'i türkiye'yi ama geçmişte yaşanan onca şeye rağmen burda her geçen gün artmaya devam eden imtiyazlarla yaşarlar. başka bir ülkede başka insanlarla yaşasalar asla burdaki kadar rahat olamayacaklarını kendileri de bilirler, kendilerine bile itiraf etmeye korksalar da. diğer uluslar tarafından hep desteklenirler ve malesef kullanılırlar.
  bir de kendi kendilerini azınlık statüsüne koymaya çalışanlar vardır ki onlar ayrı bir girişin konusu olmalıdırlar.