şükela:  tümü | bugün
 • 333 yıllarında trier'de doğmuş, 374 yıllarında milano'da papazlık yapmış ve orada 397'de ölmüş hristiyan azizidir.
 • aziz, aziz augustinus un cagdasi ve arkadasi, hatip, milano piskoposu...adina kiliseler ve bir de kütüphane var; biblioteca ambrosiana...
 • kilisenin babalarından biridir.
 • milano piskoposu aziz ambrosius bu göreve bizans'tan gelmiş ve orada öğrendiği bilhassa ibrani kökenli ezgileri antiphonal yöntemiyle dinsel içerikli sözlerle birleştirerek kilise müziğinin temelini atmıştır. bugün ambrosius ezgileri denilen bu tür müzik özellikle milano'da yapılan dini törenlerde halen söylenmektedir.

  dolayısıyla aziz ambrosius'a bugünkü klasik müzik'in atası denilebilir.
 • son roma imparatorlarını parmağında oynatmış, paganların, yahudilerin ve arianların korkulu rüyası kutsal adam; arıların tanrısı
 • farkında olmadan çok mühim bir olaya sebep olmuş aziz. bir gün aziz augustinus sevgili dostu ambrosius'u içinden kitap okurken görüyor, tabi o zamanlar içinden okumak diye bir şey yok, bu durumdan fena etkileniyor ve içinden okumak böylece keşfedilmiş oluyor.

  dünyanın sesli şiir olayı için de evrensel bir sessizlik keşfedilmesini sağlayacak bir azize ihtiyacı var.
 • hafızam beni yanıltmıyorsa ''tanrı, devlet'tn üstündür. ben de tanrı'nın temsilcisi olduğuma göre ben de devletten, dolayısıyla imparatordan üstünüm'' anlayışını ortaya atan aziz. dönemin batılı kralları bunu kabul etmese, isyan edebilse, dünya bambaşka yere gidebilirdi. en basitinden, sekülerizmin doğmasına gerek kalmazdı. bilindiği gibi laiklik, kilise'nin bu tepeden inmeci zihniyetine karşı doğmuştur.

  imparatoru afaroz etme olayı da bu herif döneminde sokuşturulmuştu. oysa doğu'da işler böyle değildi. doğu'da, partikliğin üzerinde imparator bulunuyordu. batı'da bu herifler afaroz yetkileriyle imparatorları beş paralık adamlar haline getirebilirken, doğu, batı'yla kıyaslanamayacak düzeydeydi.

  dönemin öğreti ve fikir akımlarına bakarsak da, platonculuk ve aristoculuğun nasıl çarpıştığını görürüz. roma imparatorluğu içindeki putperest anlayış ve hristiyanlığın yayılma sürecinde bu iki görüş defalarca çarpışacaktır. hatta dönemin pagan anlayışına göre hristiyanlık epey mistik bir öğretiydi ve hristiyanlığın yayılışı epey sancılı olmuştur.

  tarihte bu kadar önemli yeri olan bir adamın başlığına 3-5 entry girilmesi de ayrı faciadır.
 • barbar kavimlerin tehdidini belki de zamanına göre en iyi kavrayan ve en güzel özetlemiş kişidir:
  "the huns threw themselves on the alans, the alans on the goths, the goths on the taifali* and the sarmatians*; and the goths, driven out of their homeland, have pushed us back in illyricum*. and this is not yet the end. there is no end!"
  (expositio evangelii secundum lucam, s.458)
hesabın var mı? giriş yap