şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hristiyan mitolojisi efsane kahramanı. bir aziz olarak kabul edilse de gerçekten yaşadığına ilişkin kesin bir bilgi yoktur. efsane şöyledir:
  kendisine çok güvenen ve kötü güçlere tapan güçlü kuvvetli bir prens olan offerus (offro, adokimus, reprebus) yol kenarında gördüğü bir haçtan etkilenerek çileye çekilir ve gezgin dolaşırken kendisini azgın bir nehir kıyısında durup kendisini nehirden geçecek yolculara yardım etmeye adar. günün birinde nehirden geçirdiği bir çocuk gittikçe ağırlaşmaya başlar. sonuçta offerus dünyanın yükünü omuzlarında hisseder. çocuk ona kendisinin isa-tanrı olduğunu ve kendisini kutsadığını söyler.bu sebeple aziz mertebesine yükselir ve adı isa'yı taşıyan anlamında christopher olur.
  http://www.newadvent.org/cathen/03728a.htm
  http://www.ucc.ie/milmart/christopher.html

  batı mitolojisindeki reprobus'un köpek (ya da kurt başlı olarak anıldığı ve tasfir edildiği vakidir) doğu hristiyen mitolojisi ise onu çoğu kez köpek başlı* olarak tasfir eder ve bu sebeple christopher, kurtadam efsanesiyle ilişkilendirilir.
  http://www.fortunecity.com/…tergeist/260/secret.htm
  http://www.ucc.ie/milmart/christopher.html
 • yük taşıyanların, yolcuların, gezginlerin koruyucu azizidir.
 • aziz christopher (yun. isa'yı taşıyan) 3. yy'da yaşamış bir şehit. isa'ya nasıl hizmet edebileceğini danıştığı bir münzevi ona insanların tehlikeli bir ırmak geçidinden geçmesine yardım etmesini söylemiş. bir keresinde küçük bir çocuk karşıya geçmek için yardım istemiş, christopher çocuğun herkesten daha ağır olduğunu fark etmiş, çocuk da dünyanın günahlarını taşıyan isa olduğunu göstermiş.

  [aziz kristof, dev, yükünü güçlükle taşımıştı, oysa yükü yalnızca çocuk isa'ydı. oysa ben bir çocuk kadar küçüktüm ve bir devi taşıyordum ama yüküm beni kaldırıyordu. çocuk isa dev kristof için kolay bir yüke dönüştü çünkü isa şöyle demişti: "benim boyunduruğum tatlı, yüküm hafiftir." isa'yı yüklenemeyiz çünkü o yüklenilemez ama biz isa olmalıyız çünkü o zaman boyunduruğumuz tatlı, yükümüz kolay olur. (...) dışımızdaki tanrı ağır olan her şeyi ağırlaştırır, oysa içimizdeki tanrı ağır olan her şeyi hafifleştirir.] carl gustav jung - liber novus