şükela:  tümü | bugün
 • cizvit tarikatinin kurucusu.

  (bkz: cizvit)
 • (bkz: jesuit)
 • adına pek çok okul kurulmuştur bu hayırsever insanın.
 • karşı reformun en ünlü kişileri arasındadır. pampalune kuşatması'nda yaralanmış, tanrı'dan günahını bağışlamasını dilemiş ve sade bir yaşamı seçmiştir. bu dönemde ilk mistik deneyimlerini yaşamıştır. bundan sonra çevresine çok sayıda mürit toplamıştır. tümü, erdem ve yoksulluk isteklerini dile getirmişler ve papanın otoritesi altına girmişlerdir ve bu topluluktan, papanın 1540 yılında onayladığı ''isa'nın dostları'' ortaya çıkmıştır. bir yıl sonra genel istek üzerine topluluğun başına gelmiş, kendini, tarikatını örgütlemeye ve geliştirmeye vermiştir. temel kitabı olan ''tinsel alıştırmalar''da cizvitler'i tanrısal isteğe bütünüyle boyun eğmiş bir askere benzetir. öğretisi tümüyle katı bir disipline dayalıdır: tarikat, askerlerinki gibi örgütlenmelidir. ignace, tanrı'ya en fazla saygıyı göstermek için, şovalyelerin yiğitliğine erişmenin düşünü kurmuştur. bu nedenle sağlığının kötüye gitmesine ve vücudunun güçsüz düşmesine rağmen kendini, eziyete ve çileye mahkum etmiştir.
 • 84. cadde,
  park avenude,
  kendisi adina adanmis
  100 kusur yillik,
  irlandali gocmenlerce yapilmis,
  roman-katolik kilisesi vardir.
 • döneminde, avrupa'da yayılmaya başlayan protestanlığa karşı mücadeleyi amaç edinmiş cizvitliğin kurucusu, ölümünden sonra (1556), aziz ilan (1622) edilmiştir.
  italya'daki faaliyetleri arasında (1551) kurduğu "roman college", günümüzde "gregoryan üniversitesi" (italyanca: pontificia universita gregoriana) olarak varlığını devam ettirmektedir.
  kendisi gibi tarikatı da cizvit okul ve kurumu açmaktan geri durmamıştır. bu kapsamda günümüzde faaliyet gösteren çok sayıda cizvit eğitim kurumu bulunmaktadır ki, abd'de 28 cizvit koleji ve üniversitesi; 50'den fazla ortaöğretim okulu ile en ön sırada yer alıyor.
  *
  cizvitlik, tarikatının ortaya çıktığı dönemde avrupa'da dinde ve fikirlerde oluşan rönesansa karşı, geleneksel kurumların ve katı katolikliğin savunuculuğunu misyonu ile çıktığı yolculuğunda yeni fikirleri ve değişimi önleyemediyse de; inanışı çevresinde oluşturduğu cemaati, ekonomisi ve eğitim kurumları ile kurumsal konumunu güçlendirerek günümüze kadar taşıyabilmiştir.
  *
  yerinde bir teşhisle tmain, #37834647 entrysi ile cizvitliği, "gulen vb. cemaatlerin örnek aldığı ve islamiyete uyarlamaya çalıstıkları oluşum." olarak nitelemektedir.
 • "bir süprüntüden, pislikten başka bir şey değilim; efendimize dua edeyim ki ben öldükten sonra bedenimi çöpe atsınlar, kuşlara, köpeklere yem olsun. (...) günahlarımın cezası olarak başka ne isteyebilirim?"
 • roland barthes, felsefi yaratının doğası hakkındaki "sade fourier loyola" adlı çalışmasında, "ilahi söylevin dilini yaratmış aziz" şeklinde anar.
 • ignacio de loyola (loyolaignatius) (1491-1556). kastilyalı din adamı. katolik reform hareketinin öncülerindendir. 1534'te cizvit (jesuit) tarikatı'nı kurmuştur. 1622'de azizler listesine alınmış.

  "non coerceri maximo, contineri minimo, divinum est." ignacio de loyola (ignatius of loyola)
  bu latince sözün yaklaşık türkçesi; "yalnızca en büyüğüyle sınırlı olmayıp, en küçüğünde de içerilmek, tanrısal bir özelliktir."

  "ah, bu muazzam tabiat, eğer bir babanın kızıysa, o zaman kızının kalbi babanın kalbi değil midir? kızın en derin ruhu, o baba değil midir?" friedrich hölderlin - hyperion

  "kare ayrıca bir ev ya da tapınak, ya da içerde kalmış duvarlarla çevrili bir boşluk fikrini de ima etmektedir. ritüele göre stupalar daima sağa* yönelen hareketle tavaf edilmelidir, çünkü sola doğru hareket etmek uğursuzluktur. sol, yani "uğursuz" taraf bilinçdışı tarafıdır. yani sola doğru yapılan hareket bilinçdışı yönüne yapılan hareket demektir; sağa doğru yapılan hareket ise "doğrudur" ve bilinci hedefler. (...) pratikte oldukça oturmuş olduğunu bildiğimiz yoga, aynı şekilde işler: bilince sabit formlar yerleştirir. bunun batıdaki en önemli benzeri, ignatius loyola'ya* ait exercitia spiritualia'dır ve bu da aynı şekilde psikeye kurtuluşla ilgili sabit formlar yerleştirir. sembol, bilinçdışı durumu geçerli bir şekilde ifade ettiği sürece bu yöntem "doğru"dur." carl gustav jung - rüyalar

  (ilk giri tarihi: 3.2.2018)

  (bkz: hyperion/@ibisile)

hesabın var mı? giriş yap