şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aziz kocaoğlu'nun, chp içerisindeki koltuk kavgasında muharrem ince'ye verdiği desteğin ardından imkansız hale gelen ihtimaldir. peki olur da parti içi dengeler değişir ve izmir'de kocaoğlu'nun adaylığını öne çıkartan bir denge oluşursa, ne olur?

    2014 yerel seçimlerinde chp %49, akp %35, mhp %8 ve hdp %3 civarında oy aldı. önümüzdeki yerel seçimlerde, bir önceki seçimden farklı olarak iyi parti faktörü de olacak. iyi parti, chp'den de, mhp'den de oy alma potansiyeline sahip bir parti. şayet iyi parti'nin izmir'de güçlü bir adayı olursa, kocaoğlu'na oy vermek istemeyen chp tabanında iyi parti'ye doğru bir kayma yaşanabilir. öte yandan izmir'deki tabanı ağırlıkla seküler eğilimli olan mhp'de de iyi parti'ye dönük kayma gayet olası. ayrıca akp tabanından da iyi parti'ye bir miktar kayma olması muhtemel.

    böyle bir tabloda aziz kocaoğlu yine kazanır, fakat bu kez oy farkı çok daha düşük, bıçak sırtında bir "zafer" olur bu. sırf kocaoğlu aday olduğu için chp'ye oy vermeyecek, chp'den başka bir partiye de oy veremeyecek ve bu nedenle sandığa gitmeyecek seçmenleri de atlamayalım.

    özetle, izmir chp için çantada keklik değil. chp gerçekten izmir'de kalıcı olmak ve iyi bir iz bırakmak istiyorsa, vizyon sahibi yeni bir yüzle, yeni bir adayla halkın karşısına çıkmalı. aziz kocaoğlu'nun yeniden adaylığı halinde, önümüzdeki yerel seçimler chp açısından izmir'deki en çetin seçim olacaktır.
  • an itibariyle olandır.
    yeni bir kan iyi olurdu ama izmir için hayırlı olsun.