• isa'nin 12 havarisinden biri degildir. asil adi saul olan tarsuslu bir yahudidir. onceleri hiristiyanlara eziyet etmis, sonra hiristiyan olup saint peter ile birlikte hiristiyanligi yaymistir.
 • leonard cohen in the future adli super sarkisinda soyle gecen aziz:
  'give me stalin and st paul'
 • hristanliga father son ve holy spirit denilen uclemeyi sokmus kisi. icten ice yahudiligini hicbir zaman birakmadigi rivayet ediliri.
  (bkz: st pauli)
 • konya-glistra yöresini asirlar önce yurt bellemis, hristriyanligi önemli ölcüde buradan yayarak tüm dünya ya nam salmis aziz.
 • hristiyanlığı yahudilikten ayırıp herkesin dini haline getiren insan.. şöyle ki ondan önce hristiyan olmak için ilk olarak yahudi olmak gerekiyordu...
 • pagan adetlerini dine sokup roma imparatorlugunda yayilmasini sagliyan kisi.
 • isa mesih'in "saul , saul niçin bana zulmediyorsun?" şeklinde seslenmesinden sonra mesih inancını yaymaya kendini adamış aziz. katolik kilisesi kurucu olarak aziz petrus ile birlikte aziz pavlus'u kabul eder.
 • asagidaki sözleriyle hristiyanligin evrensel bir din olmasi geregini ilk ortaya atan kisidir.
  "tam tersine, müjde'yi sünnetlilere bildirme isi nasil petrus'a verildiyse, sünnetsizlere bildirme isinin de bana verildigini gördüler. çünkü sünnetlilere elçilik etmesi için petrus'ta etkin olan tanri, diger uluslara elçilik etmem için bende de etkin oldu. toplulugun direkleri sayilan yakup, kefas ve yuhanna bana bagislanan lütfu sezdikleri zaman, paydasligimizin isareti olarak bana ve barnaba'ya sag ellerini uzattilar. diger uluslara bizlerin, yahudilere ise kendilerinin gitmesini uygun gördüler. ancak yoksullari hatirlamamizi istediler. ben de tam bunu yapmaya gayret ediyordum."
  galatyalilar 2:7-8 http://www.isamesih.org/kutsalkitap/yeni_antlasma/
  http://biblewebapp.com/…tent/texts/tur_tnt/gl2.html

  hristiyanligin kurucusu pavlus’çu düsüncenin agirlik merkezini olusturan husus, tanri’nin insanlari inayeti ile kurtardigidir. kisi yaptigi iyi isler sayesinde degil, tanri’nin karsiliksiz inayeti sayesinde kurtulusa kavusur.

  baska deyisle insanlari kurtaracak olan yahudi seriatine (töre, yasa) baglilik olmayip, tanri inayetidir. kurtulus tanrinin karsiliksiz lutfu iledir, insan gücü ile elde edilmez. tanri’ya iman, isa’yi ölümden dirilten , kurtarma saglayan inayetin önde gelen baslica geregidir.

  bu yaklasim mesih isa’yi pavlus’un düsüncesinin merkezi figürü kilar. mesih isa, artik varlik öncesi var olan tanrisal bir figürdür. tanri oglu’dur. insanligin ilahi kurtaricisi rab’dir. insanligin yasa-günah-ölüm kisirdöngüsünden kurtarilmasi amaciyla bedenlesen, sonra ölen ve yeniden dirilen tanrisal varliktir. görünmez tanri’nin görüntüsüdür. http://www.ulumulhikmekoeln.de/isa4.htm

  aytunç altindal "üç isa" adini verdigi tezinde bu durumun yunan inanç sistemine bir dönüs oldugu yönünde görüsünü detaylandirmakta ve pavlus'un pagan dini ile yahudiligi uzlastiran yeni bir inanç sistemi kurmak adina, insanin "tanri suretinde" yaratilmis oldugu yönündeki yahudi inancinin karsisina (tipki yunan mitolojisindeki gibi) "insan suretinde yaratilmis bir tanri" tapinisi çikardigini ileri sürmektedir.

  tüm bunlar ne demek mi oluyor?
  su demek oluyor ki ne bizzat isa'nin ne de petrus ve yuhanna basta olmak üzere havarilerinin evrensel bir din kurmak gibi bir vizyonlari yoktu. isa ve çevresindekilerin niyeti yahudiligi reforme etmekten ibaretti.

  kisacasi hristiyanligin mucidi, pax romana içinde yozlasmaya baslamis roma uygarligi içinde, ezilen topluluklarin yeni bir inanç sistemine olan taleplerini iyi tespit etmis görünen pavlus'tan baskasi degilidir.

  bu noktada (bkz: isa saticilari tapinaktan kovuyor@/#6400663)
 • isa'nin 13.havarisi.
  söylentiye göre isa,hristiyanigi yaymasi için pavlus'a görev verir,ancak bu diger 12 havarinin tepkisini çeker,zira pavlus diger havarilerin aksine ögretiyi benimseyememis bir insandir.isa'nin ölümünden sonra roma imparatorluguna dini yaymaya gider ve kendisini peygamber olarak tanitir.
 • kilise öğretisinin doktrinleşmesini sağladığı için hıristiyanlığın ikinci kurucusu kabul edilen zat.
hesabın var mı? giriş yap